Baltarusijos ir Lietuvos santykiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Flag of Belarus (1918, 1991–1995).svg
Flag of Belarus.svg
BaltarusijosLietuvos santykiai
Flag of Lithuania.svg
Belarus Lithuania Locator.png

Lietuva (oranžinė) ir Baltarusija (žalia) pasaulio žemėlapyje
 Pagrindinės datos:
 • Deklaracija dėl geros kaimynystės santykių principų: 1991 m. spalio 24 d.
 De jure pripažinimas iš Lietuvos pusės: 1991 m. gruodžio 20 d.
 De jure pripažinimas iš Lietuvos pusės: 1991 m. gruodžio 27 d.
 • Diplomatinių santykių užmezgimas: 1992 m. gruodžio 30 d. d.
 Prekybos apimtys (2020):[1]
 • Lietuva → Baltarusija: 1,03 mlrd. eur.
 • Baltarusija → Lietuva: 0,76 mlrd. eur.
 Turistų srautai:
 • Lietuva → Baltarusija: nėra duomenų
 • Baltarusija → Lietuva (2020): 42 458[1]

Baltarusijos–Lietuvos santykiai – dvišaliai tarptautiniai santykiai tarp Baltarusijos ir Lietuvos. Oficialūs tarptautiniai santykiai de facto užmegzti 1991 m. spalio 24 d., Lietuvai ir Baltarusijai pasirašius Deklaraciją dėl geros kaimynystės santykių principų. 1991 m. gruodžio 20 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba pripažino Baltarusijos, tų pačių metų gruodžio 27 d. Lietuvos nepriklausomybę pripažino Baltarusijos Aukščiausioji Taryba. 1992 m. gruodžio 30 d. Minske susitarta dėl diplomatinių santykių užmezgimo[2].

Glaudūs santykiai tarp lietuvių ir baltarusių (rusėnų) siekia XIII a. 1918 m. valstybėms paskelbus nepriklausomybę, būta nemažai kontaktų tarp naujųjų valstybių, tuo metu tarp baltarusių politikų buvo populiari sąjunginės Lietuvos-Baltarusijos idėja.

Lietuva su Baltarusija turi 678,82 km ilgio sieną – ilgiausią tarp visų Lietuvos kaimynių.

Baltarusijos ambasada Vilniuje (Mindaugo g.)

Lietuva savo šalies ambasadą turi Minske (dabartinis ambasadorius – Andrius Pulokas), o Vilniuje yra įsikūrusi Baltarusijos ambasada (dabartinis ambasadorius – Valerij Baranovskij). Klaipėdoje yra įkurtas Baltarusijos garbės konsulatas, Gardine – Lietuvos konsulatas. Lietuvai taip pat yra akredituotas gynybos atašė.

Abi šalys yra Jungtinių Tautų, kitų tarptautinių organizacijų narės.

Lietuvoje baltarusiai yra trečia gausiausia tautinė mažuma – sudaro 1,2 % gyventojų (2011 m. surašymo duomenimis). Baltarusiai yra antra gausiausia imigrantų grupė po ukrainiečių[3].

Santykių istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kontaktai iki 1795 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mindaugo valdoma LDK dar XIII a. ėmė prijungti rytinių slavų žemes. Pradžioje prijungtos buvusios Polocko, Minsko, Turovo kunigaikštystės. Tuo tarpu archeologiniai ir kalbotyriniai duomenys rodo santykius egzistavus ir iki tol. 15661772 m. iš devynių LDK vaivadijų šešios buvo rusėniškos.

Kontaktai Rusijos imperijos sudėtyje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po ATR padalijimų visos baltarusiškos ir didžioji dalis lietuviškų žemių įėjo į Rusijos imperijos sudėtį. Baltarusijos ir Lietuvos bajorai, valstiečiai bei miestiečiai kartu gynė LDK, dalyvaudami bendruose 1830–31 ir 1863–64 metų sukilimuose.

Kontaktai įkuriant nepriklausomas respublikas ir Tarpukariu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Glaudesniam lietuvių ir baltarusių bendradarbiavimui trukdė skirtingos valstybingumo vizijos – dauguma lietuvių siekė tautinės valstybės, baltarusių – sąjunginės. Baltarusijos Liaudies Respublika gyvavo trumpai, dėl Vilniaus reikšmingumo baltarusių kultūrai šiam miestui pretenzijų turėjo ir baltarusių valstybininkai. Baltarusijoje valdžią paėmus bolševikams lietuvių ir baltarusių komunistų buvo mėginamas įkurti Litbelas.

Kita vertus, baltarusių tautinė mažuma dalyvavo visuomeniniame tuometės Lietuvos gyvenime. 19171918 m. Kaune veikė baltarusių draugija, o 1932–1935 m. Kaune veikė baltarusių kultūros ir švietimo draugija.

1939 m. SSRS užpuolus rytinę Lenkijos dalį, Raudonosios Armijos rugsėjo 19 d. užimtas Vilnius laikinai buvo tapęs pavaldus Baltarusijos TSR. Spalio 27 d. buvo prijungtas prie Lietuvos pagal Lietuvos–TSRS savitarpio pagalbos sutartį. Po Lietuvos okupacijos Lietuvos TSR buvo perduota ir dalis kitų Baltarusijai iš Lenkijos perimtų žemių – Druskininkai, Švenčionių rajonas.

Kontaktai sovietinės okupacijos laikotarpiu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrosios Lietuvos sovietinės okupacijos metais Lietuvoje kilus partizaniniam judėjimui, dalis lietuvių partizanų veikė pasienio srityse Baltarusijos teritorijoje. Baltarusijoje taip pat veikė antisovietiniai partizanų būriai, su jais ryšį palaikė Vytauto rinktinės Dzūkijoje būriai. 1948 m. Tigro rinktinėje veikė poskyriai gudų ir lenkų reikalams, kurių vienas tikslų – palaikyti ryšį su kitataučiais partizanais.[4]

Tęsiantis sovietinei okupacijai paspartėjo baltarusių migracija į Lietuvos TSR teritoriją. 1989 m. surašymo duomenimis, baltarusiai sudarė 1,7 proc. gyventojų.

XX a. devintajame dešimtmetyje Sąjūdis užmezgė glaudžius kontaktus su nepriklausomybės siekusio Baltarusijos liaudies frontu. 1988 m. Sąjūdžio steigiamajame suvažiavime kalbėjo ir Baltarusijos liaudies fronto atstovai.[5]

Santykiai atkūrus nepriklausomybę[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos ambasada Minske

1992 m. gruodžio 30 d. Minske susitarta dėl diplomatinių santykių užmezgimo[6]. 1995 m. abiejų šalių prezidentai Algirdas Brazauskas ir Aleksandras Lukašenka pasirašė sutartį „Dėl geros kaimynystės ir bendradarbiavimo“, vėliau įvyko keletas aukščiausio rango valstybės vadovų vizitų. Nuo 2007 m. vyksta reguliarūs abiejų šalių vyriausybių vadovų susitikimai.

Nors didesnių teritorinių ginčų išvengta, dar 1992 m. Baltarusijos užsienio reikalų ministras Piotras Kravčenka buvo pareiškęs, jog „Vilniaus kraštas turi priklausyti Baltarusijai“, tačiau vėliau ministerija Lietuvos atsiprašė.[7]

2009 m. Daliai Grybauskaitei tapus prezidente pradžioje aktyviai siekta gerinti santykius su Baltarusija. Valstybinio vizito prezidentės kvietimu 2009 m. rugsėjo 15 d. atvyko Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, 2010 m. spalio mėn. su darbiniu vizitu Baltarusijoje apsilankė ir Lietuvos prezidentė.[8] Santykių gerėjimas ilgai netruko. 2017 m. prezidentė Daliau Grybauskaitė vertindama Rusijos įtaką Baltarusijoje pareiškė, kad „Baltarusijoje šeimininkauja Maskva, o ne Minskas“.[9]

Santykius temdo tai, kad Baltarusija atsisako išduoti likusius sausio 13 įvykių organizatorius.[10] 1992 m. į Baltarusiją nuvykę Lietuvos generalinės prokoratūros atstovai pateikė prašymą išduoti daugiau kaip dešimt įtariamų asmenų, į ką, anot visų trijų Lietuvos delegatų (A. Paulausko, K. Beitingio ir K. Vagnerio) Baltarusijos prokurorai atsakė labai geranoriškai. Dalis pagrindinių kaltinamųjų, įskaitant Mykolą Burokevičių, buvo sulaikyti 1994 m. Tuo tarpu vienas Baltarusijoje gyvenančių įtariamųjų, tuomečiam garnizonui vadovavęs Vladimiras Uschopčikas, Baltarusijoje A. Lukašenkos paskyrimu ėjo gynybos ministro patarėjo pareigas.[11].

Minsko nepasitenkinimą kelia Lietuvoje rengiami forumai, į kuriuos kviečiami Aliaksandrui Lukašenkai prieštaraujantys opozicijos atstovai, veikia opozicinis Europos humanitarinis universitetas (kuriame be lietuvių, anglų bei rusų dėstomųjų kalbų yra dėstoma ir baltarusių kalba).

Pastaruoju metu įtampą kelia Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė, kurią Lietuva laiko nesaugiu objektu. Šiuo metu Lietuvos ir Baltarusijos santykius įvairiose srityse reglamentuoja 27 dvišalės sutartys. Be Astravo AE statybos santykius aptemdė 2017 m. vykdytos didelio masto bendros karinės pratybos su Rusija „Zapad 2017“.

Po prieštaringai vertintų 2020 metais vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kuriuos oficialiai laimėjo Aliaksandras Lukašenka, į Lietuvą pasitraukė pagrindinė Baltarusijos prezidento oponentė rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja.[12]

Tarp valstybių pasirašytos sutartys dėl prekybinio ir ekonominio bendradarbiavimo, dėl pajamų dvigubo apmokestinimo ir fiskalinių pažeidimų išvengimo, dėl investicijų skatinimo ir apsaugos bei dėl bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje.[1]

2021 m. vasarą santykiai tarp Lietuvos ir Baltarusijos itin paaštrėjo dėl migrantų krizės, kai Baltarusijos iniciatyva į Lietuvos Respublikos teritoriją pradėjo masiškai plūsti nelegalūs imigrantai. Dėl šių įvykių pirmą kartą Lietuvos Respublikos istorijoje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis.[13]

2023 m. sausio 18 d. Lietuvos Vyriausybė nusprendė denonsuoti 2006 m. birželio 1 d. Vilniuje pasirašytą susitarimą su Baltarusija dėl bendradarbiavimo per sieną principų. Pagal sprendimą, nustojo galioti pasirašytas Lietuvos ir Baltarusijos vyriausybių susitarimas, kuriame nustatytos bendradarbiavo per sieną sritys.[14]

Švietimo, mokslo ir technologiniai mainai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasirašyta dvišalė sutartis dėl bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje. Vilniuje veikia baltarusių gimnazija (Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazija), baltarusiškas Europos humanitarinis universitetas.

Ekonominis bendradarbiavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2020 m. duomenimis, prekybos apyvarta tarp Lietuvos ir Baltarusijos siekia 1,03 mlrd. eurų ir yra 10-a pagal apimtį.[1] Dominuoja eksportas į Baltarusiją. Importuojama mediena, mineralinės arba cheminės trąšos, geležis ir plienas, mineralinis kuras, alyvos, vaškai, bituminės medžiagos, aliuminis, gaminiai iš geležies ir plieno.

Pagal tiesiogines investicijas Baltarusija 2020 m. buvo 18-a – yra investavusi 197,62 mln. eurų. Lietuvos vystomasis bendradarbiavimas su Baltarusija vyksta nuo 2002 m. ir Baltarusija yra viena daugiausiai Lietuvos paramos gaunančių šalių. Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis 2002–2018 m. įgyvendinti 327 projektai už daugiau nei 4,07 mln. eurų. Be jų dar vykdomi regioniniai projektai, skirti nepriklausomos žiniasklaidos ir demokratinių procesų stiprinimui Europos Sąjungos Rytų partnerystės šalyse, įskaitant Baltarusiją.[15]

Baltarusija yra 5-a atvykstamojo turizmo rinka Lietuvoje.

Pilietiniai mainai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Be baltarusių kilmės Lietuvos piliečų Lietuvoje taip pat gyvena gan daug Baltarusijos piliečių. Jų skaičius išaugo po numalšintų masinių protestų 2020 m. Tuo tarpu tarp Baltarusijoje gyvenančių Lietuvos piliečių stebima atvirkščia demografinė dinamika - jų ženkliai sumažėjo lyginant 2016 m. ir 2022 m. laikotarpius.

Metai 2016[16] 2020[17] 2021[18] 2022[19]
Baltarusijos piliečių skaičius Lietuvoje 6101 17 769 23 440 31 028
Lietuvos piliečių skaičius Baltarusijoje 8 034 5133 4 965 4 636

Pasiuntinių sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasiuntiniai Baltarusijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Generaliniai konsulai Gardine[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasiuntiniai Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos ordinų kavalieriai baltarusiai ir Baltarusijos ordinų kavalieriai lietuviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš viso 14 Baltarusijos piliečių yra Lietuvos ordinų kavalieriai.[22].

Taip pat yra Baltarusijos ordinais apdovanotų Lietuvos piliečių (pvz., Valerij Tretjakov).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Baltarusija“. Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Suarchyvuotas originalas 2016-07-05. Nuoroda tikrinta 2021-12-11. 
 2. http://lithuania.mfa.gov.by/lt/bilateral_relations/
 3. [1]
 4. Lietuvos partizanų Tigro rinktinė: pavaldumas, struktūra ir veikimo teritorija. Geistautas Gečiauskas, Genocidas ir rezistencija, 2006 m.
 5. [2] Archyvuota kopija 2018-10-23 iš Wayback Machine projekto.
 6. http://lithuania.mfa.gov.by/lt/bilateral_relations/
 7. [3]
 8. [4]
 9. [5]
 10. [6]
 11. [7]
 12. L. Linkevičius: po spaudimo Baltarusiją palikusi S. Cichanouskaja Lietuvoje yra su savo vaikais
 13. Pirmasis toks sprendimas Lietuvos istorijoje – Seimas paskelbė nepaprastąją padėtį
 14. „Lietuvos Vyriausybė atšaukė bendradarbiavimo su Baltarusija susitarimą“. lrt.lt. Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. 2023 m. sausio 18 d. Nuoroda tikrinta 2023 m. sausio 18 d.. 
 15. [8] Archyvuota kopija 2020-10-24 iš Wayback Machine projekto.
 16. Migracijos metraštis 2016 Archyvuota kopija 2022-07-05 iš Wayback Machine projekto., Migracijos departamentas prie VRM
 17. Migracijos metraštis 2019 Archyvuota kopija 2022-09-20 iš Wayback Machine projekto., Migracijos departamentas prie VRM
 18. Migracijos metraštis 2020 Archyvuota kopija 2021-11-21 iš Wayback Machine projekto., Migracijos departamentas prie VRM
 19. Migracijos metraštis 2021 Archyvuota kopija 2022-07-05 iš Wayback Machine projekto., Migracijos departamentas prie VRM
 20. [9] Archyvuota kopija 2021-12-11 iš Wayback Machine projekto. (Ambasados Baltarusijoje inf.)
 21. Baltarusijos ambasados informacija
 22. Apdovanotų asmenų duomenų bazė Archyvuota kopija 2020-10-15 iš Wayback Machine projekto., Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Taip pat žiūrėkite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]