Vikipedija:Bendruomenė

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Tai yra Vikipedijos lietuvių kalba bendruomenės puslapis. Šiame puslapyje pateikiama informacija aktyviems Vikipedijos dalyviams, t. y. kuriantiems ir taisantiems Vikipedijos straipsnius. Ir Tu gali kurti Laisvąją enciklopediją lietuvių kalba. Kviečiame įsijungti į šaunią Vikibendruomenę.

Domiesi tik tam tikra sritimi? Peržiūrėk subprojektus, išvardytus dešinėje, arba sukurk naują.

Šiuo metu Vikipedijoje yra 172 627 straipsniai.

Kaip prisidėti

Info bulb.png

Jei turėsi laiko ir noro, pranešk apie sutvarkytą straipsnį Cleanup projekto puslapyje

Pageidaujami vertimai:

NAUJIENOS

SUBPROJEKTAI, VIKISRITYS

Aktyvūs:

VIKISRIČIŲ SĄRAŠAS.

TURINIO PRIEŽIŪRA

Savaitės tema

Vyriausioji rinkimų komisija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) – rinkimus organizuojanti institucija Lietuvoje. Vykdo ir organizuoja LR Seimo, LR Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimus, taip pat referendumus. Komisijos teisinę padėtį, uždavinius, įgaliojimus, veiklos principus, taip pat jos sudarymo, darbo organizavimo tvarką ir finansavimą nustato Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymas.

LDK miestų savivaldos organai (magistratai) ir miestiečių teismai pradėti rinkti dar XIV–XV amžiais, kai didesniems miestams suteiktos savivaldos teisė. Seniausių žinių apie valstybinės valdžios organų rinkimą Lietuvoje yra 1413 m. Horodlės unijos akte, kur numatyta, jog po Vytauto mirties Lietuvos didysis kunigaikštis turės būti renkamas. Pirmą kartą 1430 m. ponai ir bajorai juo išrinko Švitrigailą.

Nuo 1565 m. (po 1564–1566 m. LDK reformos) kiekvieno pavieto (viso – 22) bajorai savo seimelyje rinko po 2 atstovus į Seimą. Po 1569 m. Liublino unijos Lenkijos karalius ir Lietuvos didžiuosius kunigaikščius rinko specialus elekcinis seimas.

Po III ATR padalijimo miestų gyventojai buvo suskirstyti į kategorijas ir kas trejus metus rinko burmistrą ir bendrosios miesto dūmos narius. Bajorai apskričių seimeliuose toliau rinko kandidatus į teismų ir bajorų savivaldos pareigybes. Po 1861 m. reformos valstiečiams buvo leista rinkti atstovus į valsčiaus sueigą.

1919 m. gruodžio 10 d. sudaryta pirmoji institucija, atsakinga už Steigiamojo Seimo rinkimų organizavimą ir vykdymą – Vyriausioji rinkimų komisija. Jos pirmininku paskirtas žinomas teisininkas, I ir II kabineto teisingumo ministras, vėliau – IV vyriausybės vidaus reikalų ministras, VDU Teisių fakulteto dekanas Petras Leonas (1822–1933).

Sovietmečiu „rinkimų“ organizavimą vykdė LKP(b) CK biuro sudaryta komisija.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, buvo grįžta pačios rinkimų organizavimo ir vykdymo koncepcijos ir ji gerokai pakoreguota, palyginti su prieš tai buvusia. Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo pakeitimo ir papildymo ir Lietuvos Respublikos aukščiausiosios valstybinės valdžios institucijos pavadinimo pakeitimo“ 701 straipsnis nustatė, kad rinkimus organizuoja rinkimų komisijos, kurios sudaromos iš politinių partijų ir visuomeninių politinių judėjimų atstovų.

Šios savaitės iniciatyva yra valstybės institucijos.

Daugiau…


Plačiau skaityk Savaitės iniciatyvos puslapyje.

Pagalba straipsniams kurti

Nuvola apps laptop pcmcia.png

Dalyviai

Redagavimas

Taisyklės ir susitarimai

Kita