Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
213 272 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Ž. Biset Kanuose 2017 m.

Žaklina Biset (angl. Jacqueline Bisset; g. 1944 m. rugsėjo 13 d. Veibridžas) – anglų aktorė, garsėjusi vaidmenimis kine praėjusio amžiaus 7–9 dešimtmečiuose tiek JAV, tiek Europos šalių juostose. Savo karjeros metu ji dirbo su tokiais režisieriais kaip John Huston, François Truffaut ir Roman Polanski. Yra laimėjusi Auksinio gaublio apdovanojimą ir dar 4 kartus jam nominuota.

Žaklina gimė George Bisset ir Arlette Alexander šeimoje. Jos tėvas buvo škotas, o motina – anglų ir prancūzų kilmės, į Britaniją patekusi Antrojo pasaulinio karo metais. Ji turi vyresnį brolį Maxą (g. 1942), o motinos dėka laisvai kalba prancūziškai. Žaklina mokėsi prancūzų licėjuje Londone, kur lankė ir baleto pamokas. Šeima gyveno 17 amžiaus name, kuriame Žaklina ir dabar praleidžia dalį laiko. Jos paauglystės metais motinai buvo diagnozuota sklerozė ir tėvai 1968 m., po 28 metų santuokos, išsiskyrė.

1965 m. Žaklina pirmą kartą pasirodė ekrane epizodiniu vaidmeniu filme „The Knack ... and How to Get It“. 1966 m. ji oficialiai debiutavo režisieriaus Roman Polanki filme „Cul-de-sac“. Po metų ji atliko pirmą žymesnį vaidmenį filme „Two for the Road“, kuriame taip pat vaidino ir Audrey Hepburn. Po šio filmo jį sukūrusi kompanija 20th Century Fox pasirašė su ja kontraktą. Netrukus Žaklina atliko vaidmenį neoficialiame bondiados filme „Kazino Royale“ ir pirmąjį pagrindinį vaidmenį juostoje „The Cape Town Affair“ kartu su pradedančiuoju aktoriumi James Brolin. Tarptautinio pripažinimo Žaklina sulaukė 1968 m., pakeitusi aktorę Mia Farrow filme „The Detective“, kuriame taip pat vaidino Frank Sinatra. Pradėjusi gauti pagrindinius moters vaidmenis, tais pačiais metais ji pelnė Auksinio gaublio nominaciją už vaidmenį filme „The Sweet Ride“. Juosta „Bullitt“, kuriame ji vaidino kartu su Steve McQueen, buvo tarp 5 tais metais pelningiausių filmų.

Daugiau...

spalio 3 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Straipsnio kūrimo gairės − bendrų patarimų rinkinys, padėsiantis kokybiškiau ir nuosekliau parašyti Vikipedijos straipsnį.
  • Reikšmingumas. Prieš kurdami naują straipsnį, įsitikinkite, ar straipsnio objektas yra pakankamai reikšmingas Vikipedijai. Tai yra, ar pakanka informacijos apie objektą patikimuose antriniuose šaltiniuose ir/ar jis atitinka papildomus Vikipedijos reikšmingumo reikalavimus. Gali būti, kad jūs turite daug informacijos apie jums žinomą ir gerbiamą žmogų (mokytoją, vadovą, visuomenės veikėją), tačiau ši informacija gali būti tik jūsų turima asmeninė arba tik šio žmogaus skelbiama asmeninė (pavyzdžiui, savo internetiniame portale, įstaigos, kurioje dirba portale, socialinių tinklų (Facebook, LinkedIn ir pan.) svetainių paskyrose). Tokia informacija neįrodo asmens reikšmingumo Vikipedijai, net jei jos turite kur kas daugiau nei apie kai kurias asmenybes Vikipedijoje parašyta.
  • Beemociškumas. Natūralu, kad Vikipedijos naudotojai rašo apie juos dominančius dalykus, asmenis, reiškinius. Taip pat natūralu, kad iš emocijų gali sekti tendencingas (iškeliantis teigiamas savybes, menkinantis neigiamas ar bandantis suponuoti tik tam tikrą nuomonę, požiūrį) ir emocionalus (su poetiniais apibūdinimais, hiperbolizavimu) straipsnio turinio išdėstymas. Pasistenkite žiūrėti į kylančias emocijas blaiviai, Vikipedija nėra fanų svetainė, socialinių ryšių mezgimo ar įvaizdžio formavimo įrankis.
  • Sistemingumas. Prieš rašydami straipsnį, turėkite susidarę bendrą rašymo planą. Peržvelkite pavyzdinius straipsnius Vikipedijoje, laikykitės bendros straipsnio rašymo tvarkos/struktūros. Kartais apie objektus gali būti ypač daug informacijos – tokiu atveju rekomenduotina iš pradžių pateikti tą informaciją, kuri įprastai pateikiama santraukos pavidalu. Pavyzdžiui, apie garsų asmenį personalijų žodyne bus kelios eilutės informacijos, bendroje enciklopedijoje − pusė puslapio. Šias santraukas jūs galite iš karto perkelti į kuriamo straipsnio turinį, kartu susidarysite supratimą, kas visų pirmiausia svarbu objekto aprašyme, jei nuspręsite papildyti informaciją iš šaltinių, kuriuose objektas aprašomas ypač plačiai, pavyzdžiui, iš 300 psl. apimties biografijos.
  • Tinkami šaltiniai. Dėstydami straipsnio turinį remkitės patikimais antriniais šaltiniais. Enciklopedinė/mokslinio srities žinyno informacija turėtų sudaryti straipsnio pagrindą. Šių šaltinių trūkumai yra tai, kad juose paprastai pateikiama tik esminė informacija apie objektą ir dėl laiko, skirto jiems parengti (20-30 metų), dalis informacijos juose gali būti pasenusi ir paneigta/patikslinta. Visuomet, jei galite, naudokitės tik naujausiomis tokių šaltinių versijomis. Jei jaučiate, kad šaltinis gali būti per senas, pavyzdžiui, 1975 m. leidimo apie informacines technologijas – stenkitės naudoti tik tą šaltinio informaciją, kuri jums atrodo turinti istorinio fakto vertę.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra skaitomiausių straipsnių tobulinimas.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga