Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
199 453 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal wiki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių.

Vikipedijos tikslas – pateikti nemokamą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Medinis namas Polocko gatvėje 1.jpg
Užupis, Vilnius: medinis namas Polocko gatvėje.
Autorius – Stela
Savaitės straipsnis
Rumpler C.I

Danziger Luftpost GmbHLaisvąjame Dancigo mieste registruota aviakompanija, Vokietijos įmonės „Junkers Luftverkehr, GmbH“ ir jos kontroliuotos „Lloyd Ostflug GmbH“ dukterinė įmonė, veikusi 19211923 m. ir vykdžiusi pašto bei keleivinių pervežimus tarp Vokietijos miestų, Dancigo, Baltijos šalių.

Pagal po I Pasaulinio karo Antantės nustatytas taisykles, tik Dancige registruoti orlaiviai turėjo teisę skraidyti per Tautų Lygos administruojamą „Lenkijos koridorių“, skyrusį pagrindinę Vokietijos dalį nuo Rytprūsių. Siekdama išnaudoti šią galimybę, viena didžiausių Vokietijos orlaivių gamybos įmonių Junkers Luftverkehr, 1921 m. vasario 26 d. per savo kontroliuotą Lloyd Ostflug GmbH įkūrė savo padalinį Dancige.

Iki 1923 m. įmonei vadovavo pirmasis generalinis direktorius ir vienas akcininkų Erhardas Milchas, atvykęs į Dancigą iš iširusios Karaliaučiaus policijos eskadrilės ir taip pradėjęs savo civilinę karjerą. Vėliau jis tapo Deutsche Lufthansa generaliniu direktoriumi bei Liuftvafės generalfeldmaršalu.

1922 m. vasarą kompanija, naudodama Junkers F.13 orlaivius, pradėjo tarptautinius keleivinius skrydžius į Karaliaučių ir Mėmelį. Tų pačių metų rugpjūčio mėn. šis maršrutas buvo pratęstas į Rygą ir Taliną. Šį maršrutą 1923 m. pradėjo aptarnauti dar viena Dancige registruota aviakompanija – Danziger Lloyd Luftdienst. Danziger Luftpost skrisdavo tik maršruto dalį iki Rygos, kur keleiviai persėsdavo į Junkers iš dalies valdomos Estijos aviakompanijos Aeronaut ir Latvijos aviakompanijos Latvijas gaisa satiksmes AS orlaivius, skrendančius į Taliną ir Helsinkį.

Daugiau…

balandžio 14 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Didysis Lietuvos kelias – vienas iš senovės Lietuvos prekybinių kelių.

Prekybinis keliaslogistinių išteklių visuma, kuri jungia įvairius transportui skirtus kelius prekėms pergabenti. Tradiciškai buvo skirstomi į dvi grupes: žemyninius ir vandens kelius, nors pagal platesnę sąvokos prasmę prekybiniai keliai gali būti skirstomi ir pagal šiuolaikinę prekių gabenimo metodiką (geležinkeliais, dujotiekiais, oro prekybiniais keliais ir t. t.). Gali būti naudojamas multimodalinis pervežimas, kai to paties reiso metu krovinys gabenamas keliais skirtingais metodais.

Įvairūs prekybiniai keliai pradėjo kurtis 2000 m. pr. m. e. Pirmieji regionai įtvirtinę prekybinių kelių struktūrą – Vakarų Azija, Viduržemio jūros regionas, Kinija, Indija. Dažniausiai prekės buvo pergabenamos organizuotais didelio masto karavanais. Dažniausiai gabentos tik vertingos prabangos prekės, kadangi tik jos galėdavo atsipirkti ilgose karavanų kelionėse. Ilgainiui įsitvirtino ilgo nuotolio prekybiniai keliai, kurie jungė skirtingas civilizacijas ir kultūras, pavyzdžiui Smilkalų kelias ar Šilko kelias.

Apie 1860 m. pradėjo vystytis laisvoji prekyba, kuri paskatino platesnį prekių judėjimą tarp skirtingų šalių.

Šiuolaikiniai prekybiniai keliai pradėjo kurtis kartu su pramonės perversmu. Pradėti tiesti modernūs keliai, kuriais galima judėti greičiau. Šiais laikais prekybinius arklius ar kupranugarius pakeitė prekybiniai sunkvežimiai. Prekės taip pat gabenamos prekybiniais laivais, lėktuvais, geležinkeliais, vamzdynais.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra prekybiniai keliai.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga