Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 180 714 straipsnių
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 180 tūkstančių straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis

Panevėžio–Pastovio geležinkelis – buvęs 750 mm vėžės siaurasis geležinkelis, jungęs Panevėžį su Pastoviu (Baltarusija). Šiuo metu pramoginiais tikslais eksploatuojama originalios vėžės atkarpa Panevėžys–Rubikiai, dar žinoma kaip Aukštaitijos siaurasis geležinkelis.

Rusijos imperijai nutiesus plačiųjų geležinkelių tinklą (dabartinę Lietuvos teritoriją kirto Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelis bei Liepojos–Romnų geležinkelis), imtasi statyti privežamuosius siauruosius geležinkelius. 1894 m. birželio 27 d. Pirmoji Rusijos privažiuojamųjų kelių bendrovė gavo caro valdžios leidimą tiesti ir eksploatuoti Panevėžio–Pastovio siaurojo geležinkelio liniją. 1895 m. lapkričio 11 d. atidaryta pirmoji linijos atkarpa Švenčionėliai–Pastovys, su plačiuoju geležinkeliu sujungęs Ašmeną, tuomet svarbų malūnų, popieriaus ir audimo pramonės centrą.

1897 m. pradėta tiesti 144 km ilgio Panevėžio–Švenčionėlių atkarpa, kurioje įrengtos Troškūnų ir Utenos geležinkelio stotys, 5 prasilenkimo keliai. Atkarpoje įrengtos 39 akmeninės pralaidos, pastatyti 99 mediniai tiltai per upes ir kelius, didžiausias iš jų – apie 100 m ilgio Anykščių geležinkelio tiltas. Šalia Švenčionėlių įrengtas viadukas virš Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio. Darbinių traukinių eismas atkarpa prasidėjo 1899 m. spalio 28 d., oficialus atidarymas įvyko 1901 m. gegužės 13 d.

Viso Panevėžio–Pastovio geležinkelio ilgis siekė 215 km, buvo įrengtos 22 stotys. Geležinkelio nutiesimas paskatino aplinkinių gyvenviečių urbanizaciją, prekybos vystymąsi.

1920 m. lenkams okupavus Vilniaus kraštą iki Kaltanėnų, paskutinė Lietuvos teritorijoje likusi geležinkelio stotis buvo Kiauneliškyje. Bėgiai tarp Kiauneliškio ir Švenčionėlių nuardyti. 1939 m. Vilniaus kraštą grąžinus Lietuvai, atkarpa Kiauneliškis–Švenčionėliai atstatyta per tris savaites, pastatyti tiltai per Kiauną (45 m ilgio) ir Žeimeną (35 m ilgio), 35 m ilgio viadukas. Traukinių eismas Panevėžio–Švenčionėlių ruože atnaujintas 1939 m. lapkričio 24 d.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Sausio 16.png Sausio 16 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje


Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys


Pietų kampas
Argentina
Paragvajus
Urugvajus
Čilė

Šio mėnesio regionas yra Pietų kampas. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šį kraštą plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Žeimių koplytėlė 2015.JPG
Kaimo pakelės koplytėlė Žeimiuose (Kretingos rajonas).
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Vikipedija yra enciklopedija ir joje publikuojamos anksčiau paskelbtos žinios. Joje yra renkama, tvarkoma ir sisteminama informacija, jau pateikta kituose šaltiniuose. Dėl to mokslinis naujumas straipsniuose yra netoleruotinas. Tai reiškia, kad Vikipedija yra ne pirminis, o tretinis, ar bent antrinis šaltinis.

Ši taisyklė draudžia Vikipedijos straipsniuose skelbti:

  • naujas (anksčiau nepublikuotas) teorijas,
  • naujus terminus (neologizmus),
  • naujus terminų apibrėžimus,
  • naujas idėjas,
  • naujus kokios nors problemos sprendimus,
  • naujus argumentus, paremiančius kokią nors idėją ar teoriją.

Priešingu atveju būtų pažeista taisyklė Vikipedija:Verifikavimas.

Dėl to, jei naudotojas nori Vikipedijoje paskelbti naujas savo idėjas, iš pradžių turi jas publikuoti kur nors kitur. Tik tada jas galima skelbti, bet tik jei nėra pažeidžiamos kitos Vikipedijos taisyklės.

Negalima sujungti medžiagos iš kelių šaltinių taip, kad būtų pasiekta ar numanoma išvada, kurios nė viename iš jų nėra parašytos juodu ant balto. Jei vienas šaltinis sako A, o kitas – B, negalima sudėti A ir B taip, kad būtų numanoma išvada C, nebent yra šaltinis, kuriame ši išvada daroma straipsnio objektą atitinkančiame kontekste. Be to, tada ši išvada turi būti ir užrašyta, o ne palikta numanoma.

Pavyzdžiui, sakinys „JTO keliamas tikslas yra taikos ir saugumo palaikymas, bet per kelias dešimtis metų nuo šios organizacijos įkūrimo kilo daugiau nei 160 karų.“ netinka Vikipedijai, nors abi jo dalis galima pagrįsti šaltiniais. Kad būtų dar akivaizdžiau, kad numanoma išvada („JTO nepasiekia savo keliamo tikslo.“) yra mokslinio naujumo pavyzdys, galima tas pat dalis sujungti taip, kad būtų numanoma priešinga išvada: „JTO keliamas tikslas yra taikos ir saugumo palaikymas, ir per kelias dešimtis metų nuo šios organizacijos įkūrimo kilo tik kiek daugiau, nei 160 karų.“. Tiesa, nereikėtų manyti, kad tokių manipuliacijų galimumas yra būtinas ir pakankamas mokslinio naujumo požymis: šis pavyzdys yra specialiai parinktas tokiam reiškiniui kuo aiškiau pailiustruoti, kitais atvejais ne viskas būna tiek akivaizdu.

Šios savaitės iniciatyva yra straipsnių atnaujinimas.

Daugiau…

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga