Pereiti prie turinio

Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
217 205 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Lietuviai kovoja su vokiečiais. Koklis Marienburgo pilyje.

Vilniaus apgultis (1390 m.) – 1390 m. rugsėjo 4spalio 7 d. vykusios Kryžiuočių Ordino remiamo Vytauto vadovauajų pajėgų ir Vilnių gynusių Lietuvos bei Lenkijos pajėgų kautynęs, pasibaigę Vilniaus Kreivosios pilies sunaikinimu bei kryžiuočių atsitraukimu.

Pas kryžiuočius pabėgusį Vytautą remiančios pajėgos 1390 m. dvejomis gruputėms įsiveržė į Lietuvą. Vienai grupuotei vadovavo Vytautas ir Kryžiuočių ordino maršalas, kitai – ordino Livonijos atšakos kariuomenei – odino magistras, Kryžiuočiai ir jų sąjungininkai per Nemuną persikėlė ties Senuoju Kaunu (lokalizuojamas Nemuno ir Nevėžio santakos apylinkėse). Įsibrovėliai ties Kaunu sumušė besitraukiantį Skirgailos vadovaujamą būrį. Skirgailos vadovaujama Trakų pilies įgula, artėjant kryžiuočių ir jų sąjungininkų kariuomenei, pasitraukė į Vilnių. Rugsėjo 4 d. užpuolikai pasiekė Vilnių. Jono Posilgės teigimu, Ordino pajėgų maršalas į Vilnių atplaukė laivu.

Jano Dlugošo teigimu, iki 1390 m. dalies Vilniaus pilių komplekso (būtent Aukštutinės pilies) gynyba buvo patikėta Jogailos atsiųstai lenkų įgulai, vadovaujamai Klemenso iš Moskožovo:

Lenkijos karalius Jogaila, norėdamas apsaugoti svarbiausią Vilniaus pilį, kadangi bijojo, kad nepastovūs lietuviai ar rusinai neatiduotų jos kunigaikščiui Vytautui ir kryžiuočiams, pasiunčia į Vilnių pakanclerį Mikalojų [o turėjo pasiųsti Klemensą] iš Moskožovo su patrankomis, balistomis ir karine amunicija, duoda jam valdyti Vilniaus pilį, atėmęs valdžią iš Skirgailos ir pašalinęs kai kuriuos rusinus ir lietuvius, kurie buvo linkę išduoti.“

Vilniuje priešui atremti buvo parengtas ne tik pilių kompleksas, įvairūs ilgalaikiai įtvirtinimai, bet ir paskubomis suręsti lauko fortifikacijos įrenginiai. J. Dlugošo teigimu Lietuvos seniūnas Jaška iš Olešnicos sudegino Vilnių, kad nesuteiktų pagalbos ir prieglaudos ateinančiam priešui, liepė iš kelmų [rąstų?] padaryti medines užtvaras arba kliūtis, kad būtų lengviau priešų neįsileisti į pilį, o miestiečius sukvietė užsidaryti Žemutinėje pilyje.

Daugiau...

liepos 18 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Pienžuvė (Chanos chanos)

Pienžuvinės (Chanidae) – arkliagalvių (Gonorynchiformes) būrio kaulinių žuvų šeima, kurioje yra 1 gentis ir 1 rūšis – pienžuvė (Chanos chanos). Tai didelė, greita žuvis aptakiu sidabrinės spalvos kūnu ir neįprastai didele, labai skelta uodega.

Minta filtravimo būdu. Ji gali gyventi įvairaus sūrumo vandenyje, tačiau didžiąją gyvenimo dalį praleidžia gėlame vandenyje, o į jūrą išplaukia neršti. Lervutės ir jaunikliai vystosi šiltose pakrančių pelkėse, apysūriuose ar gėlame vandenyje Pietryčių Azijoje ir Ramiojojo vandenyno vakaruose. Šių žuvų lervutės gaudomos jūroje ir tvenkiniuose auginamos maistui.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra verslinės žuvys.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga