Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 199 771 straipsnis

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 199 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.

Savaitės straipsnis

Maiklas Adamsas

Maiklas Adamsas (g. 1971 m. lapkričio 17 d. Trure, Anglijos šachmatininkas, didmeistris, Jis septynis kartus laimėjo Didžiosios Britanijos šachmatų čempionatus. 2000 m. spalio mėn. 2001 m. liepą jo FIDE reitingas buvo ketvirtas pasaulyje (2754). Tris kartus žaidė Kandidatų mačuose. Gerai pasirodydavo pasaulio šachmatų čempionatuose: pasiekė FIDE pasaulio šachmatų čempionatų pusfinalius: 1997, 1999 ir 2000 m., o 2004 m. - finalą, kuriame po lygiųjų 3:3 pagrindiniame mače, tik per papildomas greitąsias partijas (25 min. + 10 sek.) nusileido bendru rezultatu 3,5:4,5 Uzbekijos didmeistriui Rustamui Kasimdžanovui.

Adamsas gyvena Tauntone, {Somersetas) su žmona aktore Tara MacGowran. Jis turi vieną brolį, seserį Janet, gimusią 1970 m. Maiklo gabumai pasireiškė anksti. 1979 m. buvo pirmasis turnyras, kuriame jis dalyvavo. jam ką tik buvo sukakę 8 metai, kai jis laimėjo Kornvalio (J10) čempionatą. 1981 m, kai buvo devyneri - laimėjo Kornvalio (J18) čempionatą. 1985 m. balandžio mėn. Adamsas užėmė 1-ą vietą Didžiosios Britanijos (J18) čempionate, o 1987 m. balandžio mėn. - Didžiosios Britanijos (J21) čempionatą.

1987 m. Insbruke pasaulio jaunių (iki 16 m.) šachmatų čempionate M. Adamsas iškovojo sidabro medalį (9 iš 11). Tais pat metais įvykdė tarptautinio meistro normą. 1989 metais, dar būdamas 17-kos, tapo didmeistriu.

1990 m. Istborne Didžiosios Britanijos šachmatų čempionate M. Adamsas, atsilikęs pustaškiu nuo prizininkų (7,5 iš 11), liko ketvirtas, bet jaunimo (iki 20 m.) čempionate ketvirtą kartą (trečius metus iš eilės) buvo pirmas.

Daugiau…


Naujienos

  • Kovo 7 d. šveicarai referendume rezultatu 51 % prieš 48 % pritarė siūlomam draudimui viešai dėvėti burkas. [1]
  • Kovo 6 d. dėl pandemijos atšaukus tradicinę Kaziuko mugę, amatininkai gali prekiauti savo dirbiniais internetu. [2]
  • Kovo 6 d. pavasarį pradės tvarkyti pagrindinį laivybos kelią Nemuno upės vagoje nuo Kauno iki Kuršių marių. [3]
  • Kovo 5 d. po žiemos sezono padidėjus keleivių srautams į Smiltynę, Klaipėdoje veiklą atnaujino Senoji perkėla. [4]
  • Kovo 4 d. nepaisant Kinijos valdžios nepasitenkinimo, Lietuva šiemet ketina atidaryti verslo atstovybę Taivane. [5]
  • Kovo 3 d. prasidėjo 2020 metų pajamų ir turto deklaravimas, kuris vyks du mėnesius ir vien elektroniniu būdu. [6]

kovo 8 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Savault Chapel Under Milky Way BLS.jpg
Paukščių Takas virš koplyčios Morvano regioniniame gamtos parke
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis


Savaitės iniciatyva

„Cotton's Gardens“ – loftais paversti sandėliai Hokstone (Londonas)

Loftas (angl. loft – „palėpė, viršutinis prekybinio pastato ar sandėlio aukštas“) – (gyvenamojo) būsto tipas, butas; gyvenimui pritaikytas apleistas fabrikas ar kitas pramoninio tipo pastatas, buvusios dirbtuvės.

Idėja nenaudojamus gamybinius, pramoninius pastatus pritaikyti gyvenimui bei darbui kilo XX a. 3 dešimtmetyje JAV (Manhatane, Niujorkas). Tuomet žemės kaina miesto centre greitai pakilo, dėl ko daugumą pramoninių objektų teko iškelti į miestų pakraščius. Centrinėse miestų dalyse liko stovėti tuščios erdvios patalpos. Jomis pradėjo domėtis menininkai. Juos sužavėjo loftų erdvumas (aukštos lubos, puikios apšvietimo galimybės), palyginti nedidelės nuomos kainos.

XX a. 5 dešimtmetyje loftai išpopuliarėjo. Per dešimtmetį daugelis apleistų gamyklų JAV tapo stilingomis menininkų dirbtuvėmis. Būtent loftuose virė ir tų laikų bohemos gyvenimas. Populiarūs dailininkai loftuose kūrė galerijas bei studijas. Loftu fabriką pavertė ir amerikiečių menininkas Endis Varholas. Jis įrengė pirmąjį loftą rytinio Manhatano 47-ojoje gatvėje.

Vėliau nuomoti didžiules architektūrinę vertę įgijusias patalpas miesto centre menininkams tapo per brangu. Jų vietas užėmė sėkmingai dirbantys advokatai ir finansininkai. 1960-aisiais loftų idėja pasiekė Europą – Angliją, Vokietiją, Austriją ir Olandiją.

Šiandien loftai egzistuoja beveik kiekviename Amerikos ir Europos didmiestyje. Jų yra ne tik prestižiniuose centriniuose rajonuose, bet ir miestų pakraščiuose, kur netipinis gyvenamasis būstas yra pigesnis. Vakaruose šių senų pramoninių patalpų paklausa yra tokia didelė, kad jų liko visai nedaug, todėl statybininkai stato naujus loft stiliaus pastatus.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra butas.

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga
Vikiportalai - Vikiprojektai