Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
199 080 straipsnių

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Giminės naudojamas Vieniavos herbas

Bialozorai (lenk. Białozorowie) – LDK bajorų giminė, iškilusi XV a. viduryje. Pavardės kilmė pravardinė, sudurtinė iš slaviškų žodžių belo ir zor (бело, зор), reiškianti žmogų šviesiomis akimis, baltaakį. Lenkų kalbos šaltiniuose sutinkami šie pavardės variantai: Białozor, Białłozor, Biełozor, Białozorski, Białozorowicz (Belozoras, Bialozoras, Bialozoraitis), z Białozorow ir z Białłozorow (iš Bialozorų giminės), Białozorowna ir Białłozorowna (Bialozoraitė), Białozorowa ir Białłozorowa (Bialozorienė). Rusų kalbos šaltiniuose sutinkami šie pavardės variantai: Белозор, Бялозор, Билозор – paskutinis nuo ukrainiečių kalbos Білозір, reiškia gražuolis, šviesaus lyg mėnuo veido. Giminės palikuonys gyveno Žemaitijoje, LDK ir Lenkijoje.

Giminės pradininkas – Manvydas Nikolajus „Baltakis“ (lenk. Monwyd Nikołaj „Białozor“), Trakų vaivados Andriaus Sako (1410–1465) sūnus. Manvydo Nikolajaus anūkas Vaitiekus (g. apie 1490 m.) pasirašė Manvydas-Bialozoras pavarde ir naudojosi Sakaičių giminės Pomiano herbo atmaina – Vieniava (lenk. Wojciech Monwid-Białozor h. Wieniawa).

Nuo XVII a. minima Upytės-kaštelionų giminės atšaka (lenk. gałąź Upitska-kasztelańska), kurios pradininkas buvo Stanislovas Bialozoras, 1662 m. minimas kaip Upytės pateisėjas, o 1664 m. – Mstislavlio kaštelionas. Šios atšakos palikuonys gyveno Upytės paviete. Antroji – tai Žemaitijoje gyvenusi Grinkiškių-vaivadų giminės atšaka (lenk. gałąź Hrynkiska-wojewodzińska), kurios pradininkas buvo Minsko vaivada Kazimieras Karolis Bialozoras (g. apie 1630 m.). Šios atšakos palikuonys XIX a. išsiskyrė į dvi grupes: a) Grinkiškio valdų Bialozorai – tai Martyno (1817–1867) ir kunigaikštytės Felicijos Puzinaitės vaikai ir vaikaičiai, bei b) Bialozoriškių valdų Bialozorai – tai Jono Vito Modesto (1829–1872) ir Vandos Vrublevskytės vaikai ir vaikaičiai.

Daugiau…

birželio 13 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

 • 1895Prancūzijoje įvyko pirmosios automobilių lenktynės. Vidutinis automobilio greitis buvo 24 km per valandą.
 • 1909Rusijos Dūmoje priimtas įstatymas, turėjęs sustiprinti Suomijos rusifikaciją.
 • 1941 − naktį iš birželio 13 į 14 d. Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje sovietai pradėjo masines deportacijas.
 • 1983JAV prezidentas Ronaldas Reiganas Baltuosiuose rūmuose priėmė 200 Amerikos lietuvių, latvių, estų delegaciją, pasirašė Baltų laisvės dienos proklamaciją.
 • 1994 − sukurta Baltijos valstybių Ministrų Taryba.
Savaitės iniciatyva
Riedulių aikštelė

Rimašių akmenynas, arba Rimašių riedulynasriedulių sankaupa Šalčininkų rajone, Poškonių seniūnijoje, Grybiškių kaime, Dieveniškių istoriniame regioniniame parke. Objekto pavadinimas siejamas su kaimynystėje esančiu Rimašių etnografiniu gatviniu kaimu. Akmenynas slūgso apie 2 km į pietus nuo Poškonių, 1,3 km į rytus nuo kelio  104  ŠalčininkaiDieveniškėsKrakūnai . Objektas pritaikytas lankymui: rieduliai išsidėstę prižiūrėtoje miško aikštelėje, kurioje įrengta atokvėpio vieta, pažymėti informacine lenta ir kelio rodyklėmis, lengvai pasiekiami lauko keliukais.

Rimašių akmenynas yra geologinis gamtos paveldo objektas, paskelbtas valstybės saugomu LR aplinkos ministro 2008 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. D1-309. Siekiama išsaugoti aikštelę, kurioje į 13 eilių sukrauta apie 4500 riedulių, sovietmečio melioracijos vajaus laikotarpiu suvežtų iš aplinkinių melioruojamų laukų. Akmenys buvo gabenami maždaug 19701977 m. laikotarpiu į tam skirtą teritoriją, suguldomi eilėmis. Manoma, ateityje buvo planuojama juos sprogdinti ir skaldos pavidalu naudoti statybose.

Rieduliai, esantys objekto teritorijoje į Lietuvą pateko iš Skandinavijos per priešpaskutinį apledėjimą. Priešpaskutiniojo apledėjimo ledynas iš maksimalaus paplitimo ribos pradėjo trauktis prieš 190-200 tūkst. metų.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra Lietuvos saugomos teritorijos.
Naujienos
 • Birželio 13 d. „French Open“ vyrų vienetų čempionu antrąkart tapo serbas Novakas Džokovičius.[1]
 • Birželio 12 d. „French Open“ moterų vienetų čempione pirmąkart tapo čekė Barbora Krejčikova.[2]
 • Birželio 12 d. Didžiojo septyneto lyderiai priėmė planą, kuris padės kurti infrastruktūrą skurdesnėse valstybėse; tai alternatyva Kinijos infrastruktūros iniciatyvai „Viena juosta, vienas kelias“.[3]
 • Birželio 11 d. Aštuonios Izraelio partijos pasirašė koalicijos susitarimą, naujuoju premjeru taps Naftalis Benetas.[4]
 • Birželio 10 d. Infliacija JAV gegužę pasiekė 5 %, kainų augimas buvo sparčiausias per beveik 13 metų.[5]
 • Birželio 9 d. Salvadoras priėmė įstatymą, pagal kurį bitkoinas tapo teisėta mokėjimo priemone, tai pirmoji kriptovaliutą įsivedusi šalis pasaulyje.[6]
 • Birželio 8 d. Pranešama, kad Talibanas užėmė dar du Afganistano rajonus – Daulatabadą šiaurinėje Fariabo provincijoje ir Jaghatu pietrytinėje Gaznio provincijoje.[7]
 • Birželio 7 d. Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų administracija patvirtino vaistinį preparatą „Aduhelm“, skirtą Alzheimerio ligai gydyti; tai pirmas toks naujai patvirtintas preparatas po beveik 20 m.[8]
 • Birželio 6 d. Saksonijos-Anhalto federalinės žemės rinkimuose daugiausia balsų gavo Angelos Merkel CDU partija.[9]
 • Birželio 5 d. Ginkluotiems vyrams užpuolus Solhano kaimą, esantį Burkina Faso šiaurės rytuose, nužudyta apie 100 žmonių.[10]
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga