Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
203 758 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
22 metų Torkvato Taso portretas, nutapytas Jakopo Basano

Torkvatas Tasas (it. Torquato Tasso, 1544 m. kovo 11 d. – 1595 m. balandžio 25 d.) ​​– XVI a. italų poetas, žinomas dėl savo 1581 m. poemos Gerusalemme liberata („Išlaisvintoji Jeruzalė“), kurioje jis aprašė daugiausiai pramanytas krikščionių ir musulmonų kovas pirmojo kryžiaus žygio pabaigoje, per 1099 m. Jeruzalės apgultį.

T. Tasas sirgo psichine liga ir mirė likus kelioms dienoms iki to, kai popiežius Klemensas VIII ant Kapitolijaus kalvos jį turėjo karūnuoti poetų karaliumi. Jo kūryba buvo plačiai verčiama ir adaptuojama. Iki XX a. pradžios jis išliko vienas skaitomiausių poetų Europoje.

Gimęs Sorente, Torkvatas buvo Bergamo didiko Bernardo Taso, savo laikais nemažą šlovę turėjusio epinio ir lyrinio poeto, ir jo žmonos Porcijos de Rosi, Toskanos kilmės Neapolyje gimusios bajorės, sūnus. Jo tėvas ilgus metus dirbo sekretoriumi Salerno princo Ferantės Sanseverino tarnyboje, o motina buvo glaudžiai susijusi su garsiausiomis neapolietiškomis šeimomis. Torkvato vaikystėje Salerno princas susirėmė su Neapolio ispanų vyriausybe, dėl to vėliau jam buvo atimtos paveldėjimo teisės. Kadangi Bernardas Tasas tapo princo globėjumi, jis buvo paskelbtas valstybės maištininku, o jo palikimas buvo konfiskuotas. Nuo 1552 m. Torkvatas gyveno su savo motina ir vienintele seserimi Kornelija Neapolyje, mokydamasis pas jėzuitus, kurie neseniai čia atidarė mokyklą. Ankstyvas išsilavinimas ir religinis berniuko užsidegimas kėlė visuotinį susižavėjimą. Būdamas aštuonerių jis jau buvo žinomas. Netrukus po to jam buvo leista susitikti su savo tėvu, kuris tada buvo bedarbis ir gyveno dideliame skurde Romoje. 1556 m. juos pasiekė žinia, kad paslaptingomis aplinkybėmis staiga Neapolyje mirė Porcija Taso. Jos vyras buvo tvirtai įsitikinęs, kad ją nunuodijo jos brolis, norėdamas užvaldyti jos turtą

Daugiau...

rugpjūčio 8 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Liuksemburgo vieta Europoje

Liuksemburgas (liuks. Lëtzebuerg, vok. Luxemburg, pranc. Luxembourg), oficialiai Liuksemburgo Didžioji Hercogystė (liuks. Groussherzogtum Lëtzebuerg, vok. Großherzogtum Luxemburg, pranc. Grand-Duché de Luxembourg) – nedidelė valstybė Vakarų Europoje, besiribojanti su Belgija vakaruose ir šiaurėje, Vokietija rytuose ir Prancūzija pietuose. Šalies sostinė ir didžiausias miestas – Liuksemburgas. Šalyje vartojamos trys oficialios kalbos: vokiečių, prancūzų ir liuksemburgiečių.

Liuksemburgas priklauso „Žemųjų šalių“ regionui (kurį taip pat sudaro Belgija ir Nyderlandai). Taip pat Liuksemburgas priklauso ir šių trijų valstybių ekonominei sąjungai, vadinamai Beniliuksu (nuo 1948 m.). Žemosios šalys yra tankiausiai gyvenamos Europoje, tačiau gyvenimo lygis jose yra labai aukštas.

Liuksemburgas yra viena iš šalių, kurios įkūrė Europos Sąjungą. Liuksemburgo miestas yra viena iš Europos Sąjungos sostinių. Liuksemburgas yra Europos Sąjungos, JTO, OECD, NATO, ESBO narys. Nuo 1970 m. kovo Liuksemburgas yra Frankofonijos narys.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra Liuksemburgo Didžioji Hercogystė.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga