Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 184 888 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 184 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Autentiškai atkurtas koplyčios interjeras. Originalus koplyčios altorius istorijos įvykių sūkuryje pasilikęs Druskininkų bažnyčioje

Trakų Vokės koplyčia, taip pat Švenčiausios Mergelės Marijos koplyčia, Grafų Tiškevičių koplyčia–mauzoliejus – veikianti Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapijos koplyčia, esanti Vilniaus miesto pietvakariuose, Trakų Vokėje (Panerių sen.), 0,6 km į šiaurę nuo Vilniaus–Trakų kelio ( A4  VilniusVarėnaGardinas ). Maldos namai įsikūrę buvusio Trakų Vokės dvaro mauzoliejinėje koplyčioje. Į dvarvietę nukreipia lankytino objekto rodyklė. Tai grafų Tiškevičių šeimos koplyčia, stovinti dvaro sodybos pakraštyje, netoli pietinių vartų į parką ties E. Andrė ir J. Tiškevičiaus gatvių sankirta.

Grafų Tiškevičių koplyčia pastatyta XIX a. antrojoje pusėje. 1999 m. pripažinta architektūros ir dailės paminklu (unik. kodas 24983). Šiuo metu sutvarkyta, tinkama naudotis bet kuriuo metų laiku, pritaikyta lankytis žmonėms su negalia. Koplyčia yra bendruomenės traukos centras – sekmadieniais čia pravedamos šv. Mišios (lietuvių, lenkų arba lotynų kalbomis), be to, vyksta vakaronės, minimos valstybinės šventės, gimnazistams įteikiami atestatai.

Tiškevičiams Trakų Vokė ir Lentvaris (čia grafai taip pat pastatė bažnyčią) priklausė nuo 1850 m. Koplyčios pastatymo metai skirtinguose šaltiniuose nurodomi ne tie patys, be to, nežinoma apie dabartinės koplyčios vietoje galimai stovėjusius statinius. Išlikę senųjų gyventojų pasakojimai apie šalia dabartinio šventoriaus buvusias kapinaites. Lietuvos rašytiniuose šaltiniuose minima, kad koplyčia statyta apie 1870 m., tačiau XIX a. pabaigoje išleistoje Lenkijos bažnytinėje literatūroje, kai dar buvo gyvas pirmasis Trakų Vokėje gyvenęs Tiškevičius, nurodomi 1856 m.

Koplyčios rūsyje saugomi sarkofagai su kelių Tiškevičių kartų palaikais. Pirmieji jų čia buvo atvežti iš Voložino, kai carinės Rusijos valdžia iš jų atėmė bažnyčią, kuri buvo kartu ir giminės mauzoliejus. Tenykštė bažnyčia buvo pertvarkyta į stačiatikių cerkvę. Pamažu iš Voložino Tiškevičiai persikėlė gyventi į Trakų Vokę. Grafai iš pradžių gyveno mediniame dvarelyje, vėliau turėjo pastatytus puošnius rūmus. Koplyčia buvo pirmas dvarvietėje atsiradęs pastatas. Nors ji buvo statyta kaip grafų šeimos koplyčia, tačiau tam tikromis valandomis bei dienomis čia galėjo melstis ir dvaro tarnai, koplyčia nebuvo uždara.

Daugiau…


Naujienos


gruodžio 12 dienos įvykiai

Lietuvoje

  • 2003 − trumpam atgimusi roko grupė „Antis“ Vilniaus sporto rūmuose surengė paskutinį didelį koncertą. Jo įrašas vėliau išleistas DVD „Antis gyva“.


Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

OSIRIS Mars true color.jpg
Marsas – Iš Žemės matomas plika akimi kaip ryški rausvos spalvos žvaigždė. Dėl rausvo atspalvio žvelgiant iš Žemės kartais vadinama „raudonąja planeta“. Daugiau…
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Vladimiras Putinas sveikina Aleksandrą Zubkovą (ledrogių sportininką) per Rusijos sportininkų pagerbimo ceremoniją 2014 m. Po 3,5 metų aukso medalis iš atleto atimtas dėl dopingo vartojimo.

Dopingo vartojimas Rusijoje turi sistematinių bruožų. Dėl dopingo vartojimo iš Rusijos sportininkų buvo atimti 49 olimpiniai medaliai. Tai yra didžiausias skaičius iš visų valstybių ir daugiau nei trečdalis iš visų atimtų medalių.

Didesnio žiniasklaidos dėmesio ši tema susilaukė 2014 m., kai Vokietijos televizija ARD pranešė apie Rusijoje vykstančius dopingo vartojimo slėpimo atvejus ir prilygino šią situaciją su dopingo vartojimu Rytų Vokietijoje. 2015 m. lapkritį Pasaulinė antidopingo agentūra paskelbė savo tyrimo išvadas ir dėl jų Tarptautinė lengvosios atletikos federacija suspendavo visus Rusijos lengvosios atletikos sportininkus nuo dalyvavimo oficialiose varžybose. Vėliau JK antidopingo agentūra padėjo Pasaulinei antidopingo agentūrai atlikti tyrimus Rusijoje, tačiau susidūrė su Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos pasipriešinimu ir negalėjo baigti savo tyrimų.

Po to, kai buvęs Rusijos antidopingo agentūros darbuotojas apkaltino savo šalį masiškai klastojant dopingo tyrimų rezultatus per 2014 m. žiemos olimpines žaidynes Sočyje, Pasaulinė antidopingo agentūra pavedė mokslininkui Richard McLaren atlikti tyrimą.

2016 m. liepą McLaren ataskaita parodė, kad Rusijos vyriausybė kartu su saugumo tarnybos darbuotojais vykdė masinį ir sisteminį dopingo mėginių klastojimą mažiausiai nuo 2011 iki 2015 m. rugpjūčio. Prie tokių veiksmų prisidėjimo buvo apkaltintas ir tuometinis Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko.

Po šio tyrimo išvadų Pasaulinė antidopingo agentūra paskelbė, kad Rusijos antidopingo agentūra negalinti tinkamai atlikti savo veiklos ir misijos, tad Rusijos sportininkams turėtų būti neleistina dalyvauti 2016 m. vasaros olimpinėse žaidynėse Brazilijoje. Tarptautinis olimpinis komitetas nepritarė tokioms rekomendacijoms ir leido kiekvienai sporto federacijai nuspręsti dėl Rusijos sportininkų dalyvavimo olimpiadoje. Dieną prieš olimpinių žaidynių pradžią 278 sportininkams buvo leista dalyvauti žaidynėse, o 111 buvo pašalinti dėl dopingo vartojimo.

Šios savaitės iniciatyva yra dopingas.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga