Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 176 957 straipsniai
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 176 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Šviesių plaukų paveldėjimą lemia alelinis genas, kuris yra recesyvinis daugumos alelinių tamsių plaukų genų atžvilgiu; vis dėlto išnykimas šviesių plaukų genui negresia

Nykstantis šviesių plaukų genas – 20022006 m. eskaluota apgavystė apie mokslinį tyrimą, pagal kurį natūralių šviesiaplaukių laukia išnykimas. Ši žinia buvo pasirodžiusi ir aukštos reputacijos žiniasklaidoje, pavyzdžiui, britų BBC ir „Sunday Times“. Apie šviesiaplaukių išnykimą pradėta kalbėti jau nuo 1865 m.

Įvairiuose melaginguose ganduose skelbiama, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir kiti ekspertai paviešino ataskaitą, kurioje tvirtinama, jog šviesiaplaukiai „išnyks iki 2202 m.“

Nei PSO, nei kiti kompetentingi ekspertai nėra paviešinę tokios ataskaitos. PSO pareikalavo, kad pasisakiusieji apie šią tariamą ataskaitą išsižadėtų savo žodžių.

Gandai apie šviesiaplaukių išnykimą paremti klaidingu supratimu apie genų recesyvumą. Iš tikrųjų, šviesiaplaukiams išnykimas negresia, nebent šviesių plaukų geną būtų bandoma pašalinti natūralios atrankos būdu.

2002 m. „BBC News“ pranešė, kad neįvardyti vokiečių ekspertai padarė išvadą, jog per ateinančius 200 m. natūralių šviesiaplaukių paplitimas sumažės dėl šviesių plaukų paveldėjimą lemiančių genų recesyvumo. Straipsnyje buvo pateikti mokslininkų teiginiai, esą itin mažas skaičius žmonių turi recesyvinį šviesių plaukų alelinį geną. Manoma, kad tai ypač būdinga šalims, kurių gyventojai yra įvairios kilmės, pavyzdžiui, JAV, Kanadai, Argentinai, Brazilijai, Naujajai Zelandijai ir Australijai. Dominuojantys aleliniai genai (pvz., dėl kurių paveldimi tamsūs, juodi plaukai, rudos akys) nugali recesyvinius genus ar, vaizdingiau sakant, kelia jiems grėsmę. Vėliau šis tyrimas buvo priskirtas PSO. Profesorius Jonathanas Reesas iš Edinburgo universiteto tame pačiame BBC straipsnyje suabejojo teiginiais apie šviesių plaukų geną. Pasak jo, „šviesiaplaukių gali sumažėti, tačiau jie neišnyks.“

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Balandžio 29.png balandžio 29 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Žemė

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas įvairių geografinių, istorinių, kultūrinių straipsnių, kurie projekto eigoje nebuvo sukurti, kūrimui. Labai prašome prisidėti prie straipsnių plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
El Leocito, Calingasta, San Juan, Argentina.jpg
El Leonsito nacionalinis parkas (San Chuano provincija, Argentina).
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
„Oskaro“ statulėlė, pagaminta iš auksu aplieto britanio, pastatyto ant juodo, metalinio pagrindo

Akademijos apdovanojimas arba „Oskaras“ (angl. Academy Award, Oscar) – apdovanojimas, teikiamas JAV Kino meno ir mokslo akademijos (Academy of Motion Picture Arts and Sciences arba AMPAS) už nuopelnus kine. Ceremonija, kurios metu yra įteikiami apdovanojimai, yra vienas žinomiausių kasmetinių renginių visame pasaulyje. Renginį rodo daugiau nei 100 valstybių televizijos. Tai yra viena iš seniausių apdovanojimų ceremonijų pasaulyje. Jos atitikmenys kitose meno srityse – „Grammy“ apdovanojimas (muzikai), „Emmy“ apdovanojimas (televizijai) ir „Tony“ apdovanojimas (teatrui). Visus šiuos apdovanojimus įsteigė AMPAS.

Pirmieji apdovanojimai buvo įteikti 1929 m. gegužės 16 d. „Roosevelt“ viešbutyje, Holivude, stebint maždaug 270 žmonių. Po apdovanojimų „Mayfair“ viešbutyje vyko vakarėlis. Bilieto kaina, norint patekti į ceremoniją, buvo 5 JAV doleriai. Buvo išdalinta 15 statulėlių, kurias gavo aktoriai, režisieriai ir kiti žmonės už nuopelnus kine per 19271928 metus.

Apdovanojimų laureatai buvo paskelbti dar likus trims mėnesiams iki ceremonijos, tačiau jau antruosiuose „Oskaruose“, 1930 m., ši sistema buvo pakeista. Kitus 10 metų laureatų pavardės 23 val. būdavo pranešamos laikraščiams, kad šie kitą dieną galėtų jas išspausdinti. Tačiau vienais metais laikraštis „Los Angeles Times“ laureatų sąrašą išspausdino prieš ceremoniją. Nuo 1941 m. nugalėtojai paskelbiami tik ceremonijos metu praplėšus užantspauduotą voką.

Pirmos šešios ceremonijos vyko kas dvejus metus. Pavyzdžiui, antrieji „Oskarai“ vyko 1930 m. balandžio 3 d. ir apdovanojo už filmus, išleistus nuo 1928 m. rugpjūčio 1 d. iki 1929 m. liepos 31 d. Nuo 1935 m. apdovanojimai yra kasmetiniai.

Šios savaitės iniciatyva yra Oskarai.

Daugiau…

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    Derecho-icon.png Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga