Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 195 703 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 195 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Joseph-Nicolas Robert-Fleury. Galilėjus prieš Inkvizicijos teismą 1847 m. Paveikslas saugomas Luvre

Galilėjaus inkvizicija (it. il processo a Galileo) – 1610-1633 m. Romoje vykęs inkvizicinis procesas prieš mokslininką fiziką ir astronomą Galilėjų dėl pritarimo Koperniko heliocentrizmo teorijai.

1610 m. kovo 13 d. lotynų kalba Venecijos respublikoje buvo išspausdintas Galilėjaus nedidelės apimties mokslo darbas, pavadinimu italų kalba Sidereus Nuncius, skirtas astronomijai.

Šiame moksliniame darbe aprašyti atradimai buvo padaryti nauju 1609 m. Galilėjaus įsigytu Nyderlanduose išrastu ir patobulintu teleskopu. Galilėjus aprašė savo atrastus mėnulio kalnus, Jupiterio palydovus – mėnulius, Veneros fazių kaitą, Saulės dėmes, tai, ko nebuvo galima nustatyti Paukščių take primityvesniais teleskopais.

Šia moksline apžvalga Galilėjus patvirtino Mikalojaus Koperniko heliocentrinę teoriją, kuri išspausdinta 1543 m. Niurnberge (Vokietija) Hanso Peterleino spaustuvėje, kaip knyga, pavadinimu „Apie dangaus sferų sukimąsi“ (lot. De revolutionibus orbium coelestium). Kopernikas paneigė egzistavusią teoriją, kad Žemė yra Visatos centras.

Iš pradžių palankiai vertinusi Koperniko mokslą, po Džordano Bruno interpretacijų Romos katalikų bažnyčia ėmė teigti, jog Koperniko teiginiai prieštarauja Psalmyno tekstams, Ekleziasto knygai, taip pat Senojo Testamento šeštajai Jozuės knygai, kuriuose buvo aiškiai pasakyta, kad Žemė yra nejudanti, o Saulė sukasi aplink ją.

Galilėjaus veikale Sidereus Nuncius pateikti moksliniai teiginiai apie Veneros fazių kaitą, o tai rodė, jog ši planeta sukasi aplink Saulę. Be to, Jupiterio mėnulių orbitos aplink šią didžiąją planetą paneigė iki tol egzistavusį geocentrinį Ptolemėjo sukurtą pasaulio modelį, pagal kurį Žemė yra nejudantis Visatos centras arba taškas, aplink kurį skrieja dangaus kūnai ir ta pati Saulė. Ši pasaulio samprata arba Ptolemėjo geocentrizmo teorija buvo oficialiai pripažinta Romos katalikų bažnyčios.

Daugiau…


Naujienos


birželio 20 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

1. Grinkiškis, bažnyčia.JPG
Grinkiškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Volodymyras Zelenskis inauguracijos į Prezidento postą metu

Volodymyras Zelenskis (ukr. Володимир Олександрович Зеленський, g. 1978 m. sausio 25 d. Kryvyj Rihe, Dnepropetrovsko sr.) – Ukrainos politikos ir visuomenės veikėjas, šeštasis Ukrainos Prezidentas, iki 2019 m. – aktorius, šoumenas, televizijos laidų vedėjas, režisierius. 2019 m. Ukrainos prezidento rinkimų antrajame ture didele persvara nugalėjo Petro Porošenką, surinkęs 73 proc. balsų.

V. Zelenskis pirmuosius 4 gyvenimo metus praleido Kryvyj Rihe, Ukrainoje. Jo šeima – žydų kilmės. Kartu su motina Rima Zelenskaja (g. 1950) persikėlė į Mongoliją, Erdenetą, kur dirbo jo tėvas, technikos mokslų daktaras, profesorius Aleksandras Zelenskis (g. 1947). Po 4 metų šeima grįžo į Ukrainą, Kryvyj Rihą. Mokėsi 95–ojoje gimnazijoje, kurioje buvo sustiprinta anglų kalba. Buvo gabus mokinys ir klasės seniūnas, užsiėmė įvairiapusiška veikla: lankė įvairias sporto treniruotes, dalyvavo mokyklos saviveikloje. 16 metų gavo grantą nemokamam mokslui Izraelyje, bet tam paprieštaravo tėvas. Mokyklą baigė 1995 m. Įstojo į Kijevo nacionalinio ekonomikos universiteto Kryvyj Riho ekonomikos institutą, kuriame įgijo teisinį išsilavinimą. Pagal specialybę vėliau nedirbo. 2003 m. V. Zelenskis vedė Eleną Kijaško (g. 1978), kuri Kryvyj Rihe baigė architektūros studijas, dirbo šeimos šou versle. 2004 m. gimė dukra Saša, o 2013 m. – sūnus Kirilas.

Nuo pirmųjų studijų mėnesių V. Zelenskis įsitraukė į KVN (rus. КВН, Клуб весёлых и находчивых, 'Linksmųjų ir išradingųjų klubas') veiklą. Vėliau subūrė savo KVN komandą „95-ąjį kvartalą“, pavadintą pagal miesto „95-ąjį kvartalą“, kuriame buvo V. Zelenskio mokykla. Jis buvo komandos kapitonas ir daugumos numerių autorius. Po dvejų metų ukrainiečių komanda buvo pakviesta į Maskvą dalyvauti KVN aukščiausioje lygoje.

Vėliau įkurta „Studija Kvartalas-95“, o vienu jos savininkų ir autorių buvo V.Zelenskis. Studija kūrė sėkmės susilaukusius TV projektus: parodijų programa „Vakaro kvartalas“ (2005), humoro šou „Prajuokink komiką“ (2011), laida „Juoko lyga“ (2014), sukurta KVN pavyzdžiu, serialas „Svotai“ (2008) ir jo tęsiniai, tapę sėkmingiausiu ukrainietišku televizijos projektu. Studija filmavo ir pilno metražo filmus. Ypač sėkmingas buvo komiškas serialas „Liaudies tarnas“ (2015–2019), kuriame V. Zelenskis vaidino Ukrainos prezidentą.

Šios savaitės iniciatyva yra dienos naujienų straipsniai.

Daugiau…

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga