Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
210 689 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Vivjena Ly 1941 m.

Vivjena Ly (angl. Vivien Leigh, gimusi kaip Vivian Mary Hartley, 1913 m. lapkričio 5 d. Dardžilingas, Britų Indija – 1967 m. liepos 8 d. Londonas, Jungtinė Karalystė) – anglų teatro ir kino aktorė. Kaip geriausia pagrindinio vaidmens atlikėja, du kartus yra gavusi „Oskarą“. Pirmąjį „Oskarą“ gavo už Skarletės O’Haros vaidmenį filme „Vėjo nublokšti“ (1939), antrąjį „Oskarą“ bei BAFTA apdovanojimą – už Blanšos Dibua vaidmenį filme „Geismų tramvajus“ („A Streetcar Named Desire“, 1951), šį vaidmenį ji atliko taip pat ir Londono teatre „West End“. 1963 m. už vaidmenį Brodvėjaus teatro miuzikle „Tovarich“ V. Ly buvo pagerbta „Tony“ apdovanojimu. 1999. m. Amerikos kino institutas didžiausių per 100 metų aktorių moterų sąraše jai skyrė 16-ą vietą.

Vivjena Ly, kaip Viviana Merė Hartli, 1913 m. gimė Britų Indijoje. Jos tėvas Ernestas Hartlis buvo gimęs Škotijoje, bet 22-ejų išvyko Indijon. Motina Gertrūda Merė Frensis buvo gimusi Indijoje, ji pasižymėjo rytietišku grožiu, kurį paveldėjo duktė Viviana. Viviana jau vaikystėje susidomėjo teatru ir 1931 m. šeimai grįžus į Jungtinę Karalystę įstojo į Karališkąją teatro meno akademiją. 1932 m. ištekėjo už advokato Herberto Ly Holmeno ir jos susidomėjimas mokslais sumažėjo. 1933 m. jiedviem gimė duktė Siuzana.

Daugiau...

birželio 6 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Valtorna

Valtorna (iš vok. Waldhorn 'miško ragas') – varinis pučiamasis (ambušiūrinis) instrumentas. Dar vadinama prancūzų ragu.

Nors ištakos siekia labai senus laikus, panašus į dabartinį. Instrumentas susiformavo apie XVII a. Prancūzijoje, kur juo buvo grojama medžioklėse kaip signaliniu instrumentu. Tada buvo gamintas iš rago. Orkestre naudojamas nuo XVI a. antros pusės. Dabartinę išvaizdą su vožtuviniu mechanizmu įgavo 1815 m.

Ilgas (iki 3,7 m) metalinis vamzdis, sulenktas nedidelio skersmens apskritimu. Viename gale yra pūstukas, pro kurį pučiama. Kitas galas plačiomis žiotimis. Chromatine gama grojama vožtuviniu mechanizmu ilginant arba trumpinant vamzdį. Grojama simfoniniame orkestre, pučiamųjų orkestre, kameriniuose ansambliuose, solo.

Pirmieji panaudojimo muzikoje pavyzdžiai – ankstyvosios operos (Lully ir kt.). Kompozitoriai, rašę valtornoms: Georg Friedrich Händel, Johann Georg Leopold Mozart, Antonio Vivaldi, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Hector Berlioz, Franz Schubert, Robert Schumann, Franz Strauss, Richard Strauss, Carl Maria von Weber, Leonard Bernstein, Benjamin Britten, Francis Poulenc.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra muzika ir jos instrumentai.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga