Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 182 409 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 182 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Edvardas Elgaras apie 1912–1913 m.

Edvardas Elgaras (angl. Edward William Elgar, 1857 m. birželio 2 d., Broudheto k., Vakarų Midlandsas1934 m. vasario 23 d., Vusteris) – vėlyvojo romantizmo XX a. pr. anglų kompozitorius. Žymiausias moderniųjų laikų Anglijos klasikinės muzikos kompozitorius ir pirmas europinės reikšmės anglų kompozitorius nuo H. Perselio (1659−1695) laikų. E. Elgaras geriausiai žinomas muzika vienai populiariausių Anglijos patriotinių dainų „Vilties ir šlovės žemė“.

Plataus pripažinimo E. Elgaras sulaukė 1899 m., kai jo „Enigma variacijos“ buvo atliktos Sent Džeimso koncertų salėje Londone diriguojant H. Richteriui. Tais pačiais metais solistė Klara Bat (Clara Butt) pristatė orkestrinių dainų ciklą „Jūros paveikslai“ Noridžo festivalyje. 1900 m. Birmingemo festivalio trienalės proga E. Elgaras sukūrė religinį choralinį kūrinį „Gerontijaus sapnas“ pagal to paties pavadinimo Dž. Niumeno poemą. Šio kūrinio atlikimas nenusisekė, tačiau jis buvo pastebėtas ir 1901 m. atliktas Diuseldorfe, 1902 m. − Žemutinio Reino festivalyje Vokietijoje. E. Elgaro kūrybą pagyrė Richardas Štrausas. 1900 m. už „Enigma variacijas“ Kembridžo universitetas jam suteikė garbės daktaro vardą. 1901 m. sukurti pirmieji du iš „Iškilmingų ir ceremoningų maršų“ plačiai išgarsino kompozitorių. Ypač dėka pirmojo maršo „trio dalies“, kuri buvo panaudota karaliaus Eduardo VII „Karūnacijos odėje“ ir pagarsėjo pasauliniu mastu daina „Vilties ir šlovės žemė“ pagal A. K. Bensono eiles. 1903 m. Birmingemo festivaliui E. Elgaras paruošė plačios apimties oratoriją „Apaštalai“. 1904 m. Karališkajame operos teatre Londone įvyko Elgaro festivalis, išimtinai skirtas jo muzikai − tokios garbės iki tol nebuvo sulaukęs nei vienas gyvenantis Anglijos kompozitorius. Jis buvo apdovanotas Britanijos imperijos ordinu (jam suteiktas „sero“ titulas). Tais pačiais metais E. Elgaras su žmona persikėlė gyventi į Herefordą. 1905 m. kompozitorius lankėsi JAV, kur Jeilio universitetas jam suteikė garbės daktaro laipsnį. 1905−1908 m. dėstė muziką Birmingemo universitete. 1906 m. paruošė oratoriją „Karalystė“, „Apaštalų“ tęsinį. Jis buvo suplanavęs sukurti trijų oratorijų ciklą, tačiau trečiosios taip ir neparašė. 1908 m. įvyko E. Elgaro „Pirmosios simfonijos“ premjera, kuri sulaukė didelio pasisekimo − kūrinys buvo atliktas daugiau nei 80 kartų per pirmuosius metus įvairiuose miestuose, tarp jų − Sankt Peterburge, Vienoje ir Niujorke. 1910 m. kompozitorius paruošė „Koncertą smuikui“, 1911 m. − „Antrąją simfoniją“ ir 1912 m. grįžo gyventi į Londoną.

Daugiau…


liepos 20 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

  • 1965 − giluminis nusileidimo aparatas „Alvinas“ (JAV) su V.H.V.O.Reini-jaunesniuoju nusileido į Okeano liežuvio kanjoną.
  • 1969JAV astronautas Neilas Armstrongas pirmasis pasaulyje išsilaipino Mėnulyje.Mėnesio šalys

Šiuo projektu siekiama užpildyti įvairių etninių grupių bei jų kultūros apraiškų straipsnius, aprašyti visų pasaulio žemynų ir vandenynų gyvūniją, augaliją, kraštovaizdžius, lankytinas vietoves ir kt.

Labai prašome prisidėti prie šio projekto plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Rinktinė iliustracija

Skardis netoli Airėnų.JPG
Neries regioninis parkas
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Įvairių apsikeitimo svetingumu bendruomenių nariai šalia Berlyno sienos per kasmetinį Berlin Beach Camp renginį.

Apsikeitimas svetingumu (t.p. svetingumo paslaugos, arba svečiavimosi turizmas) dažniausiai reiškia tokius centralizuotai organizuotus socialinius individų tinklus, kur abipusiu laisvu susitarimu yra suteikiamas nemokamas apnakvindinimas. Nors nemokamo apnakvindinimo sąvoka įtraukia ir laikinus namų mainus (kai vienas individas ar šeima laisvu susitarimu laikinai, pvz., mėnesiui, apsikeičia gyvenamąja vieta su kitu individu ar šeima), dažniausiai sąvoka yra vartojama keliautojo ir jį nemokamai pas save priimančio nepažįstamo jam šeimininko santykiui apibrėžti.

1949 metais Bob Luitweiler įkūrė pirmąjį svetingumo paslaugų tinklą Servas, propaguojantį tarptautinę taiką ir visuotinę draugystę bei svetingumą. Narių kontaktinė informacija buvo platinama popieriniuose kataloguose už nedidelį mokestį. Su interneto išvystymu tokios svetingumo paslaugos nutolo nuo atspausdintų katalogų su narių kontaktine informacija, ir šiuo metu didžioji dauguma svetingumo tinklų narių naudoja svetainių žinučių mechanizmą arba elektroninį paštą susisiekimui su kitais nariais. To dėka, nuo 2000 metų šie tinklai, skirtingi savo operacine struktūra, dizainu bei geografiniu fokusu, pradėjo sparčiai augti. 2000 metais vokietis Veit Kuehne įkūrė Hospitality Club tinklą - tai buvo pirmasis svetingumo tinklas internete. 2004 metais amerikietis Casey Fenton sukūrė CouchSurfing tinklą, kuris greitai tapo didžiausia apsikeitimo svetingumu organizacija. 2007 metais keliolikos Europos apsikeitimo svetingumu aktyvistų buvo įkurtas BeWelcome tinklas, pirmasis atviro kodo bei demokratinio valdymo modulio svetingumo tinklas internete.

Iki interneto eros svetingumo tinklai turėjo vos keletą tūkstančių narių (popieriniuose kataloguose), 2007 metais visi svetingumo tinklai jau jungė apie 500000 narių, tačiau jau 2011 m. vien CouchSurfing tinklas jungė virš 3 mln. narių visame pasaulyje.

Pagrindiniai faktoriai, skatinantys individą tapti tam tikro tinklo nariu bei vėliau įtakojantys socialinio bendravimo kokybei, gali būti tokie kaip noras susipažinti su naujais įdomiais ir atvirais žmonėmis, susitikti su vietiniais gyventojais bei pačiam pabūti „vietiniu“ (t. y. pamatyti vietovę ten gyvenančių žmonių akimis), sutaupyti pinigų nakvojant nemokamai, lanksčiau ir laisviau planuoti savo keliones, įgyti naujų vertingų kontaktų ir siekti efektyvaus socialinio bendravimo, ir galiausiai, pagerinti užsienio kalbų žinias.

Remiantis šiomis motyvacijomis, pagrindiniais faktoriais įtakojančiais apsikeitimo kokybei galima laikyti individo poreikį būti nusiteikusiam sąveikai su kitais individais, draugišką individų požiūrį į kitus narius, abipusį rimtumą ir pastangas įdėtas į kontakto tarp dviejų narių atsiradimo procesą, atvirą ir teigiamą tinklo atmosferą, atvirą ir neteisiantį požiūrį į kitas kultūras, bei bendrą dirvą sėkmingai tarpusavio bendravimui.

Šios savaitės iniciatyva yra turizmas.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga