Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 182 184 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 182 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Porijų Šv. Augustino koplyčia

Porijų Šv. Augustino koplyčia – kapinių koplyčia, esanti šalia Porijų kaimo, Pasvalio rajone, apie 7 km į vakarus nuo Daujėnų. Koplyčia veikianti, prižiūrima. Stūkso nuošalioje vietoje, į pietvakarius nuo Porijų kaimo, šiaurinėje jį beveik siekiančios Žaliosios girios atšakoje. Koplyčią supa nedidelės kaimo kapinaitės. Nuo gyvenvietės pasiekiama vykstant pietų kryptimi lauko keliuku link Balčiškių.

Priklauso Daujėnų Švč. Jėzaus Vardo parapijai. Šioje koplyčioje vyksta tradiciniai Šv. Augustino atlaidai. Jų metu altoriuje pakabinamas Šv. Augustino paveikslas (saugumo sumetimais koplyčioje nepaliekamas). 2014 m. per Vėlines šv. Mišias laikė iš šio krašto kilęs vys­ku­pas emeritas Jonas Kauneckas.

Koplyčia yra klasicizmo stiliaus tradicijų paveiktas, bet ir savitų bruožų turintis XIX a. (galbūt antrosios pusės) liaudiškos medinės sakralinės architektūros pavyzdys. Koplyčią atnaujino ir sutvarkė vietos bendruomenė pirmaisiais Atgimimo metais: pakeitė stogą (buvo šiaudinis), sutvirtino medines konstrukcijas ir pamatus, apkalė naujomis lentomis, išdažė. Koplyčioje yra buvę vertingų dailės kūrinių: paveikslai „Šv. Augustinas ir šv. Kotryna" (XIX a. pradžia) ir „Šventoji šeima" (XIX a.)., altorėlis su Marijos Maloningosios ir Nazaretiečio paveikslu (buvęs kodas DV1939, 9937).

Dabartinė koplyčia ne kartą remontuota. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje stogas buvęs šiaudinis, vėliau, gal dar iki Antrojo pasaulinio karo, pastatas uždengtas malksnomis. Po karo, sovietmečiu, visos Lietuvos kapinių koplyčios buvo uždarytos. 1950 m. Porijų koplyčioje dar vykę mišios, o 1953 m. pamaldų jau nebebuvę. Kurį laiką šventovė stovėjusi neužrakinta, nykstanti, lankoma pašaliečių. Tačiau ilgamečio Daujėnų klebono (19772000) kun. Gaudento Ikamo pastangomis sovietmečiu, iki 1982 m., Porijų kapinės aptvertos nauja metaline tvora (anksčiau kapines supęs akmenų aptvaras), koplyčia suremontuota, uždengta šiferiu ir joje vėl atšvęsti Šv. Augustino atlaidai. Tai buvo išskirtinis dalykas, nes tuomet tikintiesiems neveikiančių (neveikė visos, tik vienoje kitoje leista šarvoti mirusiuosius) koplyčių remontuoti nebuvo leidžiama, valdžios dėmesio tekdavo tik kai kurioms architektūros paminklais paskelbtoms koplyčioms. Atgimimo metais, 19891990-aisiais, vietos gyventojų suaukotomis lėšomis Porijų koplyčia vėl suremontuota. Vietoje senųjų langų sudėti nauji, padaryti Stepono Bernadicko, pakeista jau papuvusi lauko sienų apkala ir koplyčia nudažyta. Viduje paklotos naujos grindys, sienos ir lubos išmuštos presuotu kartonu ir išdekoruotos daujėniškių Povilo Gailiūno su žmona.

Daugiau…


birželio 28 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Mėnesio šalys

Šiuo projektu siekiama užpildyti įvairių etninių grupių bei jų kultūros apraiškų straipsnius, aprašyti visų pasaulio žemynų ir vandenynų gyvūniją, augaliją, kraštovaizdžius, lankytinas vietoves ir kt.

Labai prašome prisidėti prie šio projekto plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Rinktinė iliustracija

Карпатский 05.jpg
Karpatai
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

„eBay“ logotipas

„eBay“ – internetinių aukcionų ir elektroninės prekybos svetainė.

1995 m. rugsėjo mėn. Pierre Omidyar, Silicio slėnio programuotojas, gimęs Paryžiuje, greitosiomis sukūrė namų tinklalapį, kuris vadinosi „Auctionweb“ tam, kad savo merginai padėtų parduoti kai kuriuos daiktus. Idėjos esmė – automatizuoti varžytines, kad jose dalyvauti galėtų kiekvienas, nesvarbu, kur būtų. Pavadinimas „eBay“ atsirado vėliau, kai jis bandė užregistruoti sugalvotą pavadinimą EchoBay. Kadangi jis jau buvo užimtas, pavadinimas sutrumpintas iki „eBay“.

1998 m. Pierre ir jo draugas Jeffrey Skoll pasikvietė Meg Whitman, kad ji padėtų išlaikyti sėkmę. Meg studijavo Harvardo verslo mokykloje ir buvo išmokusi, kokia yra prekinio ženklo svarba.

Meg surinko savo buvusius kolegas iš tokių kompanijų, kaip Pepsi ir Disney, subūrė patyrusią komandą, kurios nariai turėjo daugiau nei dvidešimties metų verslo patirtį ir sukūrė stiprią kompanijos viziją – „eBay“ yra kompanija, kuriai pagrindinis dalykas yra žmonių subūrimas, o ne daiktų pardavinėjimas.

Jie greitai atsikratė kolekcionuojamus daiktus pardavinėjančios įmonės įvaizdžio ir persikėlė į rinkas, kuriose vidutinės prekių pardavimo kainos (VPK) buvo didesnės. VPK yra pagrindinis dalykas nustatantis „eBay“ gaunamą procentą už pervedimą, todėl VPK kėlimas buvo vienas iš pagrindinių uždavinių.

Sudarydama sutartis su tokiomis kompanijomis, kaip GM, Disney ir Sun, „eBay“ sugebėjo pasiekti didesnį VPK. Sun pardavė prekes, kurių vertė sudaro apie 10 milijonų dolerių ir šiuo metu per dieną parduoda nuo 20 iki 150 savo prekių „eBay“ sistemos pagalba.

Šios savaitės iniciatyva yra elektroninė komercija.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga