Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 200 165 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 200 tūkstančių straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Ferencas Diurčanis

Ferencas Diurčanis (veng. Gyurcsány Ferenc, g. 1961 m. birželio 4 d.) – vengrų verslininkas ir politikas. Nuo 2003 m. iki 2004 m. buvo Vengrijos jaunimo reikalų ir sporto ministru, o nuo 2004 m. iki 2009 m. – Vengrijos ministru pirmininku.

2004 m. rugpjūčio 25 d. Vengrijos socialistų partija (MSzP) jį iškėlė kandidatu į ministro pirmininko postą, po to, kai tuometinis ministras pirmininkas Pėteris Medešis atsistatydino iš posto dėl konflikto su vienu iš socialistų partijos narių. 2004 m. rugsėjo 29 d. F. Diurčanis buvo išrinktas Vengrijos ministru pirmininku. 2006 m. Vengrijos parlamento rinkimuose, jo vadovaujama socialistų partija kartu su Laisvųjų demokratų aljansu tapo valdančiąją koalicija, o F. Diurčanis antrą kartą buvo išrinktas ministru pirmininku.

F. Diurčanis buvo kritikuojamas už tai, kad savo kalboje 2006 m. Vengrijos socialistų partijos suvažiavime Balatonėsedo kaimelyje vartojo savo šalį žeminančius žodžius. Po to, kai kalba tapo vieša, Budapešto gatvėse prasidėjo demonstracijos, kurių metu buvo sužeista daugybė žmonių.

2007 m. vasario 24 d., surinkęs 89 % balsų, jis buvo išrinktas MSzP vadovu.

2009 m. kovo 21 d. F. Diurčanis paskelbė apie savo ketinimą atsistatydinti iš ministro pirmininko pareigų. Jis pareiškė, esantis kliūtis tolimesnėms ekonominėms ir socialinėms reformoms. Tuometinis Vengrijos prezidentas Laslo Šojomas pareiškė, kad vietoj trumpalaikės pereinamosios vyriausybės, kuri valdytų šalį iki 2010 m. parlamento rinkimų, turėtų būti surengti nauji parlamento rinkimai. 2009 m. kovo 28 d. F. Diurčanis atsistatydino ir iš partijos pirmininko pareigų. 2009 m. kovo mėnesį MSzP iškėlė tuometinį nacionalinės plėtros ir ekonomikos ministrą Gordoną Bainajų kaip partijos kandidatą į ministro pirmininko postą. G. Bainajus ministru pirmininku tapo balandžio 14 d. 2011 m. spalio mėnesį F. Diurčanis ir keli kiti MSzP nariai pasitraukė iš partijos ir įkūrė Demokratinę koaliciją, kuriai jis vadovauja iki šiol.

Daugiau…


Naujienos


liepos 2 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Monumental Plaza de España de Sevilla.jpg
Ispanijos aikštė, Sevilija, Ispanija
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Serialo logotipas

Keisti dalykai (angl. Stranger Things) – amerikiečių siaubo mokslinės fantastikos serialas, sukurtas JAV internetinės televizijos Netflix. Serialas kuriamas pagal originalų The Duffer Brothers brolių scenarijų.

Serialas filmuotas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pirmajam sezonui filmuoti išleista apie 64 mln. JAV dolerių. Pasaulinė pirmojo sezono premjera įvyko 2016 m. liepos 15 d., kai pirmąją seriją išleido Netflix internetinė televizija.

Vos pasirodęs, serialas „Keisti dalykai“ susilaukė žiūrovų bei kino kritikų dėmesio, tad greitai paskelbta apie antrojo sezono filmavimą.

Serialas vystomas praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio Indianos valstijos mažame JAV miestelyje – Hawkins. Pasaulis susideda iš dviejų plotmių. Pirmoji, tai įprasta ir visiems suprantama miestelio kasdienybė. Tačiau kitą – The Upside Down pasaulį, gali regėti tik vienas pagrindinių serialo veikėjų Will Bayers (akt. Noah Schnapp).

Serialas prasideda, kai 1983 m. lapkričio 6 d. Indianoje netikėtai dingsta dvylikametis Will Bayers. Will mama, Joyce, pradeda kraustytis iš proto ieškodama Will, tuo tarpu policijos vadas Hopper pradeda savo tyrimą. Kitą dieną netikėtai pasirodo paslaptinga mergaitė, turinti ypatingų galių bei sugebanti atlikti siaubingus dalykus. Toliau serialas vystomas, išaiškinant siaubingus įvykius ir veikėjų likimus.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra šiuolaikinis siaubo žanras.

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga