Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
216 313 straipsnių

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Keip Mėjaus švyturys, Naujasis Džersis Naujasis Džersis, Jungtinės Amerikos Valstijos JAV
Savaitės straipsnis
Uzbekistano KOP Il-76, Nr. UK-76007

Iljušin Il-76 (pagal NATO kodifikaciją: Candid) – XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje – aštuntojo pradžioje Sovietų Sąjungoje, Ilušino konstruktorių biure sukurtas sunkusis karinis transportinis orlaivis, pirmasis SSRS sukurtas karinis transporto lėktuvas su turboreaktyviniais varikliais. Teigiama, kad orlaivis yra sukurtas 1963 m. JAV sukurto reaktyvinio transporto lėktuvo Lockheed C-141 Starlifter, taip pat Didžiojoje Britanijoje sukurto turbosraigtinio transporto lėktuvo „Short Belfast“ pagrindu.

Orlaivis serijiniu būdu nuo 1973 m. buvo gaminamas Taškento aviacijos gamykloje (Uzbekistano SSR, nuo 1991 m. – Uzbekistanas), 2010 m. orlaivio gamyba buvo oficialiai perkelta į Aviastar-SP gamyklą (Uljanovskas, Rusija).

Il-76 yra skirtas įvairios paskirties įrangos ir krovinių gabenimui. Lėktuvas, priklausomai nuo modifikacijos, gali gabenti iki 28–60 tonų svorio krovinius 3600–4200 km atstumu. Jo kreiserinis greitis – 770–800 km/h. Orlaivis yra pritaikytas darbui iš aerodromų tiek su betonine, tiek su grunto danga, kurių stiprumo charakteristikos ne mažesnės kaip 0,6 MPa. Jis gali leistis ir į ledo aerodromus, pvz. Antarktidoje. Kilimui reikalingo tako ilgis – 1500–2000 m, o tūpimui – 930–1000 m.

1966 m. birželio 28 d. SSRS aviacijos pramonės ministerija pavedė S. V. Ilušino projektavimo biurui parengti karinio transportinio lėktuvo, varomo keturiais turboreaktyviniais varikliais, projektą. Lėktuvas turėjo turėti galimybę desantuoti karius, karinę techniką ir karinius krovinius.

Daugiau...

balandžio 22 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Trijų Brolių pastatų kompleksas

Trys Broliai (latv. Trīs brāļi) – pastatų kompleksas, sudarytas iš trijų namų, esantis Latvijoje, Rygos senamiestyje. Viduramžių architektūros paminklas stūkso Rygos senamiesčio centre, Mazā Pils iela (liet. Mažoji Pilies gatvė), visai šalia centrinės Katedros aikštės ir netoli Saeimos, priešais Karlo licėjų. Pastatų numeriai gatvėje: 17, 19 ir 21. Jie kartu sudaro seniausią Rygos gyvenamųjų namų kompleksą. Šio kvartalo užstatymas ganėtinai tankus, todėl kiekvienas namas yra šalia esančio tęsinys. Kiekvienas iš šio trejeto atspindi įvairius gyvenamojo namo statybos raidos etapus.

Trijų Brolių komplekse šiandien įsikūrusi Valstybinė paveldo apsaugos inspekcija, Latvijos architektų sąjunga, žurnalo „Latvijos architektūra“ redakcija, Latvijos architektūros muziejus. 2020 m. balandžio 1 d. Europos Komisija Trims Broliams suteikė Europos paveldo ženklą.

Namai 19551957 m. restauruoti pagal architekto Pėterio Saulyčio projektą, padedant G. Jansonui. Į architektūrinio komplekso apjungto kiemo ugniasienę buvo įkomponuotas mūrinis portalas, atitekęs iš sugriautų Juodagalvių namų, vieno iš senamiesčio gyvenamųjų pastatų portalo fragmentas, kaltinis herbas, datuotas 1554 m.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra Europos paveldo ženklas.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga