Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 181 740 straipsnių

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 181 tūkstantis straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Lyvių–estų–latvių kalbų žodynas (2012 m.)

Lyvių-estų-latvių žodynas (lyv. Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, est. Liivi-eesti-läti sõnaraamat, latv. Lībiešu-igauņu-latviešu vārdnīca) – 2012 m. išleistas trikalbis lyvių kalbos žodynas. Vienas išsamiausių lyvių kalbos žodynų, autoritetingas šių dienų lyvių gramatikos šaltinis, sudarytas naudojant bendrinės lyvių kalbos abėcėlę.

Žodyno sudarytojas – Estijos kalbininkas Tytas Reinas Vytsas, o jo redaktorius ir dalies latvių kalba autorius – Latvijos filologas Valtas Ernštreitas.

Internetinis žodyno variantas, kurį galima rasti Tartu universiteto svetainėje, buvo sukurtas bendradarbiaujant su Latvių kalbos agentūra ir Lyvių kultūros centru (Līvõ Kultūr sidām).

Greta įprastinių raidžių, pasitelkiami du papildomi ženklai: nosinio garso ženklas ilgajam suapvalintam užpakalinės eilės žemutinio pakilimo balsiui nurodyti ⟨ǭ⟩ ir apostrofas laužtinei priegaidei pažymėti ⟨'⟩. Skirsniuose nurodomi pateikėjų, kuriems lyvių kalba buvo gimtoji, vartosenos pavyzdžiai. Prie antraštinio žodžio pateikiama informacija apie jo morfologiją, taip pat vardažodžių linksniavimo ir veiksmažodžių asmenavimo tipai, pagrindinės veiksmažodžio formos. Vardažodžių inesyvas nenurodomas, jis atitinka eliatyvą, iš jo priesagos atėmus priebalsį t. Kaitomoji veiksmažodžio dalis atskirta vertikaliuoju brūkšniu (|), taip pat atskiriami ir dūrinio (sudurtinio žodžio) dėmenys. Jei linksniuojami abu dūrinio dėmenys (žodžiai rašomi kartu, bet linksniuojant funkcionuoja kaip savarankiškų žodžių junginys), jie atskiriami dviem vertikaliaisiais brūkšniais (||). Ženklas „daugiau kaip” (>) reiškia, kad geriau vartoti už jo pateiktą variantą, o ženklų derinys > Ø rodo, kad antraštinis žodis vengtinas. Dviguba tildė (≈) žymi lygiavertį fonologinį variantą, paprasta tildė (~) – lygiavertį fonologinį variantą, esantį toje pačioje pozicijoje kaip antraštinis žodis. Lygybės ženklu (=) atskirti sinonimai.

Daugiau…


balandžio 29 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Mėnesio šalys


Dunojus Bulgarijoje

Šio mėnesio regionas yra Vidurio ir Rytų Europa. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šį kraštą plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.

Dunojus (sen. gr. Ἴστρος = Istros; vok. Donau; veng. Duna; kroat. Dunav; bulg., serb. Дунав; svk. Dunaj; rumun. Dunăre) – upė Europoje, antroji pagal ilgį po Volgos. Ilgis 2850 km, baseino plotas 817 000 km².

Prasideda Vokietijoje, Švarcvaldo rajono šlaituose iš susiliejusių Bregės ir Brigacho upelių, įteka į Juodąją jūrą. Į baseino teritoriją įeina Vokietija, Austrija, Slovakija, Vengrija, Kroatija, Serbija, Bulgarija, Rumunija, maža dalis Moldavijos, Ukrainos, Šveicarijos.

Upės aukštupys (iki Vienos, ~920 km) teka per Švarcvaldą ir Bavarijos plynaukštę. Slėniai siauri, gilūs, krantai aukšti, statūs. Vagos plotis iki Ulmo miesto 20–100 m, žemiau – 100–350 m. Srovės greitis 1–2,8 m/s.


Rinktinė iliustracija

Goldopiwo.jpg
Mozūrijos ežerynas
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Melatonino molekulės trimatis vaizdas

Melatoninas (N-acetil-5-metoksitriptaminas) (gr. melas „juodas“, tonas „įtampa“) – hormonas, kurį gamina kankorėžinė liauka, daugiausia nakties miego metu. Jis taip pat yra antioksidantas – naikinantis laisvuosius radikalus.

Mokslininkai mano, kad sezoninės depresijos priežastis yra rudens ir žiemos šviesos pakitimai – dėl to keičiasi melatonino gamyba. Melatoninas, slopina skydliaukės funkciją ir lėtina medžiagų apykaitą. Melatonino gamybą skatina tamsa, o labiausiai lėtina mėlyna šviesa. Melatonino prekursorius (pirmtakas) yra serotoninas, neuromediatorius, sintetinamas iš aminorūgšties triptofano.

Žinduolių organizme buvo identifikuoti dviejų tipų melatonino receptoriai: Mel1A ir Mel1B. Daugiausiai melatonino receptorių yra randama hipotalame ir akies tinklainėje. Organizmui senstant, melatonino gamyba sutrinka. Tai priklauso nuo kankorėžinės liaukos (lot. corpus pineale) veiklos sumažėjimo ar degeneracijos ir siejama su dažnesniais miego sutrikimais.

Vaistinėse galimą įsigyti melatonino hormono. Jis naudojamas įvairaus tipo miego sutrikimais – senstant, keliaujant, bandant prisitaikyt prie naujo miego ritmo. Vienas iš vaistų, sudarytas iš melatonino yra Circadin. Jis sukurtas taip, kad pamažu vaistui tirpstant, kūne jo koncentracija lieka vienoda ir panaši į natūraliai gaminamo melatonino. Šio vaisto veiksmingumas ir saugumas tyrimuose atitiko benzodiazepininių (BZD) bei nebenzodiazepininių (ne–BZD) migdomųjų veiksmingumui. Melatoninas nėra susijęs su vykdomųjų funkcijų pablogėjimu. Miegas išlieka baigus gydymą melatoninu, nėra nutraukimo simptomų ar grįžtamosios nemigos – o tai būdinga BZD ar ne–BZD hipnotikams.

Šios savaitės iniciatyva yra vaistai.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga