Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 199 893 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 199 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Škotijos parlamento rūmų diskusijų kambarys

Škotija – šalis esanti politinėje sąjungoje su Jungtine Karalyste. Šalį nuo 1707 m. tiesiogiai valdo Jungtinės Karalystės vyriausybė. 1997 m. vykusiame referendume 74,3 % škotų balsavo už tai, kad būtų atkurtas pirminis įstatymų leidžiamasis Škotijos parlamentas. 1999 m. Edinburge buvo įsteigtas 129 narių Škotijos parlamentas. Jis turi visas galias rengti įstatymus Škotijoje, išskyrus tam tikrus įstatymus, kurie yra vadinami „rezerviniais klausimais“ (angl. Reserved matters). Rezerviniais klausimais yra laikomi įstatymai susiję su gynyba, užsienio reikalais, pilietybe, eksportu, karantinu, valiuta, tarptautine plėtra ir panašiais įstatymais. Rezervinius klausimus sprendžia Jungtinės Karalystės parlamentas, bet jie galioja tiek Škotijoje, tiek Velse, tiek Šiaurės Airijoje. Valdymo sritys, kurias Jungtinės Karalystės parlamentas yra perdavęs Škotijos parlamentui bei Velso ir Šiaurės Airijos asamblėjoms, yra vadinamos „decentralizuotais klausimais“ (angl. Devolved matters).

1707 m. Škotija sudarė politinę sąjungą su Anglija ir nuo to laiko siuntė škotų atstovus į Vestminsterio rūmus, kuriuose buvo įsikūręs Anglijos, o vėliau ir Britanijos parlamentas. Šiuo metu Vestminsteryje Škotiją atstovauja 59 parlamento nariai, iš kurių 48 yra iš Škotijos nacionalinės partijos (angl. Scottish National Party, SNP), 6 iš Konservatorių partijos, 4 iš Liberalų demokratų partijos ir 1 iš Leiboristų partijos. Jie atstovauja šaliai konstitucijos, užsienio reikalų, gynybos, socialinio draudimo ir pensijų klausimais.

Jungtinės Karalystės vyriausybėje Škotijos reikalams atstovauja Škotijos valstybės sekretorius. Šiuo metu jo pareigas eina Alisteris Džekas. Škotijos parlamentui vadovauja Škotijos pirmasis ministras, kuris yra partijos, turinčios daugiausiai mandatų parlamente, vadovas. Šiuo metu Škotijos pirmosios ministrės pareigas eina Nikola Sterdžen. Škotijos valstybės vadovas yra Didžiosios Britanijos monarchas. Šiuo metu Škotijos vadovė yra Elžbieta II.

Daugiau…


Naujienos


birželio 6 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

С.Холчук.jpg
Tuvos duburys, Cholčuko apylinkės (Tuva, Rusija)
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Rastafarių įsitikinimu, Hailė Selasė I yra dievo įsikūnijimas

Rastafari yra kultūrinis judėjimas, kurio nariai tiki, kad paskutinis Etiopijos imperatorius Hailė (Galia) Selasijė (Trejybės) I yra Jah (sutrumpinta Jahvės vardo forma) įsikūnijimas, Trejybės dalis. Rastafari žodis reiškia Ras (kunigaikštis) Tafari (To, kurio bijoma) Makonnen (Didikas, Teisėjas) – Haile Selassie I-ojo vardas prieš karūnaciją.

Judėjimas kilo Jamaikoje tarp priespaudoje ir skurde esančių darbininkų ir valstiečių XX a. ketvirtojo dešimtmečio pradžioje ir rėmėsi Biblijos interpretacijomis, kurios sietos su tuo, kad Etiopija buvo vienintelė nepriklausoma Afrikos Valstybė, o Etiopijos Imperatoriaus karūnacijoje 1930 m. lapkričio 2 d. Etiopijos monarchija pagal Šventą Etiopijos Tewahedo Krikščionišką Raštą „Kebre Negast“ yra kilusi iš Izraelio Karaliaus Saliamono ir Šebos Karalienės sąjungos, o pirmasis imperatorius Menelik I yra Karaliaus Saliamono palikuonis. Taip pat pirmieji rastafariai žvelgė į Bibliją ir joje rado tokias citatas: Am 9:7 „Argi jūs nesate kaip etiopai man, Izraelio tauta? – tai VIEŠPATIES žodis. Taip pat Psalmyno 68:32 "Didikai atvyks iš Egipto, Etiopija tuoj bėgs pas Dievą ištiestomis rankomis. "

Rastafari plitimui įtakos turėjo juodaodžių socialiniai ir politiniai siekiai ir tuometinio politinio veikėjo Marcus Garvey idėjos. Jo politinės ir socialinės vizijos davė juodaodžiams idėją repatrijuoti į Afriką ir ten atsikratyti vakaruose juos slėgusios kolonialistinės ir rasistinės priespaudos. Judėjimui dvasines idėjas suteikė biblinė Etiopija, kurios Karalius buvęs pateptas pagal tas pačias tradicijas kaip ir Izraelio karalius Dovydas bei kiti karaliai. Taip pat prieš Etiopijos Karalių vardą tradiciškai rašoma frazė „Judo giminės Liūtas nugalėjo“. Šie žodžiai paimti iš Biblijos: Apreiškimo Jonui 5:5 Tuomet vienas vyresnysis man tarė: „Neverk! Štai nugalėjo liūtas iš Judo giminės, Dovydo atžala. Jis atvers knygą ir nuplėš septynis jos antspaudus“. Taip pat Ras Tafaris tapdamas Imperatoriumi Hailė Selasė I gavo titulus „Nugalintis Liūtas Dievo Išrinktasis Etiopijos Karalių Karalius Pasaulio Šviesa“, be šių titulo jis iš Rytų Ortodoksų Bažnyčių patriarchų gavo „Tikėjimo Gynėjo“ titulą ir „Modernios Afrikos Tėvo“ titulą už savo darbą Afrikos valstybėms padedant nusimesti juos slėgusį kolonializmo jungą ir Afrikos Vienybės Organizacijos įkūrimą ir ilgametį darbą joje.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra afroamerikiečių religijos.

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga