Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
207 232 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Kimberlis Vakarų Australijoje

Kimberlis (angl. Kimberley, The Kimberleys) – vienas iš devynių Vakarų Australijos statistinių ekonominių regionų, esantis valstijos šiaurėje Indijos vandenyno ir Timoro jūros pakrantėje, Šiaurės teritorijos pasienyje. Plotas 423 517 km², apima apie šeštadalį valstijos. Į regiono sudėtį įeina keturios savivaldybės (Brumo, Derbio-Vakarų Kimberlio, Vindamo-Rytų Kimberlio ir Hols Kriko grafystės), kuriose gyvena 35 085 gyventojai (2021 m. gyventojų surašymo duomenys). Didžiausias miestas – Brumas.

Kimberlis laikomas vienu iš atokiausių ir vienu iš mažiausiai pažeistą senovinį gamtovaizdį turinčių pasaulio regionų. Didžiausią regiono dalį užima Kimberlio plynaukštė, pietuose plyti Didžioji Smėlio dykuma. 5 % Kimberlio ploto užima saugomos teritorijos, iš kurių garsiausia – į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Purnululu nacionalinis parkas. Apytikriai 65 gyvūnų rūšys – endeminės.

Viena pagrindinių ūkio šakų – ganyklinė gyvulininkystė, sukurianti apie penktadalį regiono bendrojo vidaus produkto ir užimanti pusę regiono ploto. Regione yra naudingųjų iškasenų: kasama geležies ir kitos rūdos, auksas, sidabras, išgaunama nafta. Ordo slėnyje plėtojama drėkinamoji žemdirbystė, vandenyno pakrantėje – akvakultūra. Sausuoju metų laiku Kimberlį lanko turistai.

Apie 40 % Kimberlio gyventojų yra Australijos aborigenai. Regione gyvena daugiau kaip 160 aborigenų bendruomenių, kurios priklauso daugiau kaip 30 kalbų grupių.

Australijos aborigenų protėviai atsikėlė į Kimberlį apytikriai prieš 45–60 tūkst. metų. Europiečiai Kimberlio pakrantėje pradėjo lankytis nuo XVII a., tačiau pats kraštas detaliau pradėtas tirti tik XIX a. XIX a. pabaigoje į Kimberlį pradėjo keltis gyvulių augintojai, įsteigti stambūs gyvulininkystės ūkiai.

Daugiau...

vasario 5 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
„Vakarų fronte nieko naujo“ plakatas

Vakarų fronte nieko naujo (angl. All Quiet on the Western Front, vok. Im Westen nichts Neues) – 2022 m. vokiečių epinis antikarinis filmas, sukurtas pagal 1929 m. Ericho Marijos Remarko to paties pavadinimo romaną. Režisieriaus Edward Berger filme vaidina Daniel Brühl, Albrecht Schuch, Sebastian Hülk, Felix Kammerer, Aaron Hilmer, Edin Hasanovic ir Devid Striesow.

Filmo veiksmas vyksta paskutiniais Pirmojo pasaulinio karo metais ir pasakoja apie vokiečių kareivio Paulio Boimerio gyvenimą, kuris, kartu su draugais įstojęs į Vokietijos kariuomenę, susiduria su karo realybe, sugriaunančia jų ankstyvąsias viltis tapti didvyriais.

„Vakarų fronte nieko naujo“ premjera įvyko 2022 m. rugsėjo 12 d. Toronto tarptautiniame kino festivalyje, o 2022 m. spalio 28 d. jis buvo išleistas „Netflix“ platformoje. 2022 m. rugpjūtį buvo paskelbta, kad filmas yra Vokietijos kandidatūra 95-iesiems „Oskarams“ už geriausią tarptautinį pilnametražį filmą.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra šiuolaikinis kinas.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga