Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 181 065 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 181 tūkstantis straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

uBlock Origin programos meniu

uBlock Origin – nemokamas atvirojo kodo naršyklės plėtinys, skirtas turiniui filtruoti, įskaitant reklamų blokavimą. Šis plėtinys palaiko keletą naršyklių, kaip antai: Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox bei Opera. uBlock Origin buvo palankiai įvertintas technologijų tematikos svetainių, teigiama, kad plėtinys naudoja mažiau operatyviosios atminties resursų, nei kiti analogiški naršyklių plėtiniai. uBlock Origin kūrėjų nurodoma plėtinio paskirtis – suteikti vartotojams priemones, kad būtų užtikrintas jų pasirinktas turinio filtravimas.

uBlock Origin yra aktyviai plėtojamas bei palaikomas šio plėtinio kūrėjo Raymond Hill, kuris nutraukė palaikymą ankstesnei plėtinio versijai uBlock, tvirtindamas, kad esama rimtų neatitikimų projekto dvasiai. Sprendžiant iš viešai prieinamos plėtinio kodo pakeitimų istorijos, ankstesnė projekto atšaka nebėra aktyviai palaikoma.

uBlock Origin pradžioje buvo vadinamas „μBlock“. Vėliau pavadinimas pakeistas į „uBlock“, kad būtų išvengta painiavos dėl raidės 'µ' tarimo. Plėtinys pradėtas kurti kaip HTTP Switchboard atšaka, drauge sukuriant ir pažengusiems vartotojams skirtą turinio filtravimo plėtinį uMatrix. uBlock Origin buvo sukurtas naudoti bendruomenės palaikomus juoduosius blokavimo sąrašus, išplečiant funkcionalumą bei pagerinant kodo kokybę. 2014 m. birželį uBlock buvo išleistas kaip plėtinys Google Chrome ir Opera naršyklėms, o 2015 m. žiemą jau buvo palaikomos ir kitos naršyklės.

2015 m. balandį bei gegužę uBlock projektas išsivystė į du plėtinius su atskiromis programinės įrangos saugyklomis. uBlock skirta svetainė ublock.org, o uBlock Origin plėtinį toliau vysto kūrėjas R. Hill.

Daugiau…


Vasario 20 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

  • 1472Škotija aneksuoja Šetlando ir Orknio salas.
  • 1816Romoje įvyko Džoakimo Rosinio operos "Sevilijos kirpėjas" premjera.
  • 1872JAV patentuotas elektrinis liftas.
  • 1909 − paskelbtas "Pirmasis futurizmo manifestas".
  • 2004Apple pradeda pardavinėti mini muzikos grotuvus iPod.

Mėnesio šalysŠio mėnesio regionas yra Vakarų Afrika. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šį kraštą plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.

Sahelio civilizacijaAfrikos Sahelio regione susikūrusi aukšta daugiatautė kultūra. Čia susiformavo daugybė valstybių, kurios visos buvo susietos prekybiniais santykiais tiek tarpusavyje, tiek su Viduržemio jūros pietinėmis pakrantėmis, su kuriomis jungė transsacharinės prekybos keliai.

Kolonizacijos metu XX a pradžioje šios civilizacijos teritorijos buvo drastiškai padalintos tarp atskirų valstybių. Dabar buvusias Sahelio civilizacijos teritorijas valdo šios valstybės: Mauritanija (pietinė dalis), Senegalas, Gvinėja (šiaurinė dalis), Malis (pietinė dalis), Burkina Faso, Nigeris (pietinė dalis), Nigerija (šiaurinė dalis), Čadas (pietinė dalis), Kamerūnas (šiauriausia teritorija), Sudanas (vidurinė dalis).


Rinktinė iliustracija

Žadvainių ežeras.jpg
POTY barnstar.svg Geriausia 2016 m. lietuviškos Vikipedijos nuotrauka – Žadvainių ežeras (Šiaulių rajonas)
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Dainų šventės, vykusios Kaune 1937 m., dalyviai žygiuoja miesto gatvėmis.

Dainų šventė – tradicinė dainų ir šokių šventė.

Dainų ir šokių šventės tradicijos ištakos – XIX a. vidurio Vakarų Europoje. Pirmoji dainų šventė surengta 1843 m. birželio 25 d. Šveicarijoje, Ciuricho miesto aikštėje. Joje dalyvavo 80 chorų, 2100 dainininkų. Tai buvo pirmasis renginys, davęs pradžią masiškam mėgėjų chorų, muzikinių kolektyvų pasireiškimui. 1845 m. tokia pat šventė surengta Vokietijoje, Viurcburge. Vokiečių dainų šventės pasižymėjo monumentalumu, didingumu, vykdavo ant didžiulių bažnyčių laiptų, aikštėse, vėliau – stadionuose. Pati didžiausia pasaulyje dainų šventė įvyko 1928 m. Austrijoje, Franco Šuberto 100-ųjų mirties metinių proga, kai į Vieną suvažiavo 200 tūkst. vokiečių chorų dainininkų iš įvairių pasaulio valstybių. Ilgainiui dainų švenčių tradicija Vakarų Europoje išblėso.

Į Baltijos šalis dainų švenčių tradicija atėjo per Baltijos vokiečius – pirmiausia į Estiją (1869 m., Tartu), Latviją (1873 m., Ryga), kiek vėliau – ir į Lietuvą (1924 m., Kaunas). Masiniai tautų susibūrimai per dainų ir šokių šventės renginius skatino tautų bendrumo ir vienybės jausmą, kūrė prielaidas ateityje Baltijos tautoms atsiskirti nuo Rusijos ir sukurti (o Lietuvai – atkurti) savarankiškas valstybes. Kelias į Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimą dažnai vadinamas „dainuojančia revoliucija”.

Be tradicinių dainų ir šokių švenčių, Estija, Latvija ir Lietuva rengia bendras studentų dainų ir šokių šventes „Gaudeamus” ir tarptautinį folkloro festivalį „Baltica”.

2003 m. lapkričio 7 d. UNESCO pripažino Estijos, Latvijos ir Lietuvos dainų ir šokių švenčių tradiciją ir simboliką Žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Palyginti su Latvija ir Estija, Lietuvoje dainų ir šokių šventės tradicija atsirado vėliau. Lietuvoje 50-čia metų ilgiau nei Estijoje ir Latvijoje tęsėsi baudžiava, panaikinta tik 1861 m. Po Lietuvoje ir Lenkijoje įvykusio 1863 m. sukilimo carinės Rusijos valdžia ėmėsi ypač žiaurių represijų: Lietuvoje uždrausta nacionalinė spauda lotynų rašmenimis, uždarytos visos katalikų parapijų mokyklos, kultūrinės draugijos, didelė dalis sukilėlių buvo nužudyta arba su visomis šeimomis ištremta į Sibirą.

Šios savaitės iniciatyva yra muzikos konkursai ir apdovanojimai.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga