Bahreinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Crystal Clear app package network.png  Šis straipsnis – šio mėnesio šalies objektas.
Prašome kiek įmanoma prisidėti prie straipsnio tobulinimo.
مملكة البحرين
Mamlakat al Bahrayn
Bahreino vėliava Bahreino herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Bahreinas žemėlapyje
Valstybinė kalba arabų
Sostinė Menama
Didžiausias miestas Menama
Valstybės vadovai Hamad bin Isa Al Khalifa
Karalius
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
665 km² (175)
0 %
Gyventojų
 – 2006 liepa (progn.)
 – Tankis
 
698 585 (155)
1050,50 žm./km² (5)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
2006 (progn.)
17,70 mlrd. $ (119)
25 300 $ (31)
Valiuta Bahreino dinaras (BHD)
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC +3
netaikomas
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuo Persijos
1783 m.
Valstybinis himnas Bahreino himnas
Interneto kodas .bh
Šalies tel. kodas 973

Bahreino Karalystė (Bahreinas) – salų valstybė Persijos įlankoje, Artimuosiuose Rytuose. Bahreinas Karaliaus Fahdo tiltų tinklu sujungtas su Saudo Arabija. 2014 m. šalyje gyveno 1 300 000 gyventojų.

Tikima, kad Bahreino teritorijoje gimė dilmunų civilizacija – viena seniausių civilizacijų Artimuosiuose Rytuose.[1] Vėliau šioje teritorijoje valdė partai ir sasanidai. Bahreinas tapo viena pirmųjų šalių, kurioje išplito islamas (628 m.). Nuo 1521 m. Bahreiną valdė Portugalija. 1602 m. valdžią perėmė Safavidų dinastija, o nuo 1783 m. šalį valdo Kalifų karališkoji šeima.

Bahreino ekonomika nesiejama su nafta, labiausiai investuojama į bankinį ir turizmo sektorius.[2] Šalies sostinėje Menamoje yra įsikūrusios daug investicinių kompanijų. Bahreinas yra 48-tas pasaulyje pagal žmogaus socialinės raidos indeksą.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Bachreinas-orn.png
Bachreino regiono istorija
Dilmunas, Maganas
Rašidunai > Omejadai > Abasidai
Karmatai
Ujunidų dinastija
Usfuridų dinastija
Ormuzas
Džebridų dinastija
Muntafikų dinastija, Portugalai
Osmanų imperija
Bani Chalidai
Saudo Arabija, Bahreinas, Kataras, Kuveitas, JAE
Pagrindiniai straipsniai – Bahreino istorija ir Bachreinas (regionas).

Politinė sistema[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Bahreino politinė sistema.

Administracinis suskirstymas[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Bahreino administracinis suskirstymas.

Bahreinas suskirstytas į 5 muchafazas:

Žemėlapis Muchafazos
Governorates of Bahrain.svg
1. Sostinės muchafaza
2. Vidurinė muchafaza
3. Muharako muchafaza
4. Šiaurės muchafaza
5. Pietų muchafaza

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Bahreino geografija.

Bahreinas susideda iš 33 salų, esančių Persijos įlankoje, tarp Arabijos ir Kataro pusiasalių: didžiausią dalį teritorijos užima Bahreino sala, kitos didesnės salos – Muharakas, Sitra, Havaras ir Um Nasanas. Bahreino salą su Saudo Arabija jungia didžiulis pylimas, kuriuo eina automobilių kelias. Salos sudarytos daugiausia iš klinčių. Paviršius – žemuma. Didžiausias aukštis 135 m (Duchano kalva Bahreino salos viduryje). Salose vyrauja smėlio dykumos, akmeningos stepės ir įdruskėjusios pelkės, vadinamos sebchomis.

Klimatas[taisyti | redaguoti kodą]

Klimatas karštas ir labai sausas. Sausį temperatūra 10-20 °C, liepą 30-38 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 70 mm, per metus niekada neiškrenta daugiau 100 mm kritulių. Vandens temperatūra Bahreino įlankoje rugpjūčio mėn. pakyla iki 35 °C, vandens druskingumas 48 %. Dažnos dulkių audros.

Augmenija ir gyvūnija[taisyti | redaguoti kodą]

Būdinga kserofitinė ir halofitinė augalija. Daug paukščių. Bahreino įlankoje veisiasi baltieji ir tigriniai rykliai, sardinės, lašišos, tunai, medūzos, jūrų žvaigždės, jūrų ežiai, vėžiagyviai, aštuonkojai ir kiti moliuskai. Yra apie 2000 koralų rūšių.

Ekonomika[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Bahreino ekonomika.

Bahreinas buvo vienas iš pagrindinių perlų rinkimo centrų, bei jų gavyba sumažėjo XX a. 1931 m. buvo atrasta nafta, iš kurios pelno buvo rengiami šalies modernizavimo projektai, daugiausia šalies sveikatos apsaugos ir švietimo sistemose. Nafta ir jos produktai sudaro 60 % Bahreino eksporto, bet prognozuojama kad nafta Bahreine išseks jau po 10–20 metų. Šalyje yra aliuminio lydymo, chemijos pramonės (plastikai, dažai), bankininkystės ir finansų (šaliai priklauso ketvirtadalis „Gulf Air“ oro transporto bendrovės akcijų), laivų taisymo ekonomikos šakos. Yra žvejybos pramonė, auginami vaisiai ir daržovės (Bahreinas įsivežė žemės ir įrengė drėkinimo sistemas, tik todėl čia galimas vaisių ir daržovių auginimas), bet dauguma jų yra eksportuojama.

Pagrindiniu šalies prekybos partneriu yra Saudo Arabija.

Demografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Bahreino demografija.
Bahreino populiacijos kitimas 1961 – 2003 m. Per šį laikotarpį Bahreino gyventojų skaičius išaugo maždaug 4 kartus. Šalies populiacija grafike yra pateikiama tūkstančiais.

Bahreinas yra viena iš tankiausiai apgyvendintų valstybių pasaulyje. Maždaug du trečdaliai gyventojų yra arabai. Be to, didelę populiacijos dalį sudaro persai. Pagrindinė kalba – arabų. Kitos plačiau paplitusios kalbos yra anglų, persų ir urdu. Pasak 2001 m. surašymo, 15 m. ir vyresnių žmonių raštingumas šalyje yra 86,5 % (vyrų – 88,6 %, moterų – 83,6 %). Anot 2009 m. apskaičiavimų, vidutinė numatomo gyvenimo trukmė skaičiuojant nuo gimimo Bahreine yra 75,16 metų (vyrų – 72,64 m., moterų – 77,76 m.) – kiek didesnė nei Lietuvos.[3] Gyventojų amžiaus struktūra: [3]

  • 0-14 metų: 25,9 %
  • 15-64 metų: 70,2 %
  • 65 metų ir vyresni: 3,9 % (2009 m. apsk.)

Religija[taisyti | redaguoti kodą]

Oficiali Bahreino religija yra islamas, kurią praktikuoja didžioji dalis šalies gyventojų. Tiesa, dėl imigrantų antplūdžio iš nemusulmoniškų valstybių (daugiausiai Indijos, Filipinų ir Šri Lankos[4]) musulmonų procentas šalyje pastaruoju metu sumažėjo. Pasak 2001 m. surašymo, musulmonai sudaro 81,2 % šalies gyventojų, krikščionys – 9 %, kiti – 9,8 %.[3]. Anot neoficialių šaltinių, 33 % Bahreino musulmonų yra sunitai, 66 % – šiitai.[5]

Kultūra[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Bahreino kultūra.

Kita informacija[taisyti | redaguoti kodą]

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Bahreinas