Somalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Crystal Clear app package network.png  Šis straipsnis – šio mėnesio šalies objektas.
Prašome kiek įmanoma prisidėti prie straipsnio tobulinimo.
Jamhuuriyadda Federaalka Soomaaliya
جمهورية الصومال الفدرالية
Somalio vėliava Somalio herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Somalis žemėlapyje
Valstybinė kalba somalių, arabų
Sostinė Mogadišas
Didžiausias miestas Mogadišas
Valstybės vadovai Hasanas Mohamudas
prezidentas
Abdivelis Šeikas Achmedas
ministras pirmininkas
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
637 657 km² (42)
xx % / nėra duomenų
Gyventojų
 – 2012
 – Tankis
 
10 085 638 (86)
13,90 žm./km² (166)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
2006
5,02 mlrd. $ (154)
600 $ (189)
Valiuta Somalio šilingas
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC +3
UTC +3
Nepriklausomybė
Paskelbta
Susivienijimas
1960 m. Liepos 1 d.
Valstybinis himnas Somalio himnas
Interneto kodas .SO
Šalies tel. kodas +252

Somalio Federacinė Respublika (Somalis) – valstybė šiaurės rytų Afrikoje. Ribojasi su Etiopija – vakaruose, Kenija – pietvakariuose, Džibučiu – šiaurės vakaruose, Adeno įlanka – šiaurėje ir Indijos vandenynu – rytuose. Iš visų Afrikos valstybių, Somalis turi ilgiausią pajūrio ruožą, o šalies kraštovaizdį sudaro plynaukštės, lygumos ir aukštumos.

Senovėje, Somalis buvo svarbus prekybos centras. Dauguma mokslininkų mano, kad dabartinėje Somalio teritorijoje egzistavo senovinė Puntų valstybė. Viduramžiais, kelios stiprios Somalio imperijos dominavo regioninėje prekyboje, įskaitant Adžūranų valstybė, Adalis, Varšangelio sultonatas ir Geledų sultonatas. Devynioliktojo amžiaus pabaigoje britai ir italai užėmė dali pakrantės ir įkūrė Britų Somalilandą ir Italų Somalilandą. 1927 metais Italija įgijo pilną kontrolę savo regiono dalyse. Ši okupacija truko iki 1941 m. kai ji buvo pakeista britų karine administracija. Šiaurės Somalis liko ir toliau britų protektoriatu, o pietų Somalį pradėjo globoti Jungtinių Tautų Organizacija. 1960 m. abu regionai buvo sujungti ir sudaryta Somalio Respublika, kurią pradėjo valdyti civilinė vyriausybė. 1969 m. užgrobė valdžią ir paskelbė Somalį demokratine respublika.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio istorija.

Priešistorė[taisyti | redaguoti kodą]

Neolito epochos raižinys, kuriame yra pavaizduota raguota karvė.

Somalis yra apgyvendintas nuo Paleolito epochos. Šiaurės Somalyje randam urvų su raižiniais, kurie buvo išraižyti apie 9000 m. pr. Labiausiai iš jų žinomas Las Galo kulturos kompleksas, kuriame yra vieni seniausiu Afrikoje žinomų raižinių. Akmens amžiuje klestėjo Dojanų ir Hargeisanų kultūros.

Somalyje randama seniausių kapinių, rytų Afrikoje, kuriose žmonės buvo palaidoti 4-ame tūkstantmečio prieš Kristų.

Senovė[taisyti | redaguoti kodą]

Somalyje yra rasta piramidžių struktūrų, ankapių ir miestų griuvėsių, tai įrodo, kad senovė Somalio pusiasalyje klestėjo civilizacijos.

Somalio pilietinis karas[taisyti | redaguoti kodą]

1991 m. diktatoriaus Mahometo Siado Biarės režimas žlugo ir prasidėjo Somalio pilietinis karas. Nuo tada šalį drasko pilietinis karas, sukėlęs didžiulį badą. Nebūnant centrinės valdžios Somalyje įsivyravo suirutė. 1991 m. nuo jo atsiskyrė Somalilandas. 1998 m. savavališkai autonomiją paskelbė Puntlandas, šių šalių JT nepripažįsta. 2006 m. Somalio kariuomenė, padedama Etiopijos, perėmė didžiąją dalį pietinių šalies teritorijų iš naujai suformuotos Islamo Teismų Sąjungos. Vėliau islamistai susiskaldė į radikalesnes grupuotes, tokias kaip Al-Šabaab ir atkovojo didžiąją dalį prarastų teritorijų. 2011 m. naujai suburta Somalio ir Kenijos kariuomenės pradėjo puolimą prieš islamistų sukilėlius Al-Šabaab, kurie bendradarbiauja su Al-Qaeda. 2012 m. birželio mėn. Kenijos kariuomenė buvo integruota į Afrikos Sąjungos pajėgas, kurios palaiko Somalio vyriausybę. Iki 2012 m. rugsėjo mėn. Somalio kariuomenė išvijo islamistų sukilėlius iš didžiųjų miestų. Šiuo metu, Somalio atkūrimą dosniai remia Europos Sąjunga.

Politinė sistema[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio politinė sistema.
Dabartinė situacija Somalyje.

Somalis yra Federalinė Respublika. Centrinė valdžia kontroliuoja tik tris didesnius miestus – sostinę Mogadišą, Merką, Baidoą ir jų apylinkes. Valstybė taip pat išgyvena intensyvų atstatymo laikotarpį, ypač sostinė – Mogadišas. 2011 m. pradėtos kurti nuolatinės demokratines institucijos. 2012 m. Rugpjūčio mėnesį buvo priimta nauja konstitucija, kurioje skelbiama, kad Somalis yra federacinė respublika. Tai pirma nuolatinė centrinė valdžia Somalyje nuo pilietinio karo pradžios.

Administracinis suskirstymas[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio administracinis suskirstymas.

Somalis oficialiai yra suskirstytas į 18 regionų, kurie dar suskirstyti į sritis. Regionai yra tokie:

 1. Audalas
 2. Bakulas
 3. Banadiras
 4. Baris
 5. Bėjus
 6. Galgududas
 7. Gedas
 8. Hyranas
 9. Mudugas
 10. Nugalas
 11. Sanagas
 12. Solas
 13. Togdheras
 14. Vidurinioji Džuba
 15. Vidurinioji Šebelė
 16. Vokoji Galbėdas
 17. Žemoji Džuba
 18. Žemoji Šebelė

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio geografija.

Ekonomika[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio ekonomika.

Žemės ūkis sudaro didžiąją dalį šalies ekonomikos. Auginami galvijai, avys, ožkos, kupranugariai. Pagrindiniai pajamų žemės ūkio produktai yra bananai, cukranendrės. Kiti auginami žemės produktai yra sorgai, kukurūzai, kokosai, ryžiai, sezamo sėklos ir pupelės. Yra maža žvejybos pramonė.

Somalio pagrindinė mineralinė iškasena yra uranas. Geležies rūda ir kitos mineralinės iškasenos yra neištyrinėtos. Naftos telkinys buvo rastas ir 1979 m. buvo pastatytas naftos perdirbimo fabrikas. Dauguma pramonės įmonių buvo uždarytos dėl pilietinio karo. Yra tekstilės pramonė. Užsienyje gyvenančių Somalio gyventojų pervedami pinigai sudaro didelę dalį šalies ekonomikos.

Eksportuojami galvijai, bananai, kailiai, odos, žuvis, medžio anglys, metalo laužas. Importuojamos plataus vartojimo prekės, naftos produktai, maisto produktai, statybinės medžiagos. Pagrindiniai šalies mainų partneriai yra Jungtiniai Arabų Emyratai, Džibutis, Jemenas, Omanas.

Demografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio demografija.

Šalyje yra apie 10 milijonų gyventojų. Apie 85% vietos gyventojų yra etniniai somaliai, kurių didžioji dalis gyvena šiaurinėje šalies dalyje. Etninės mažumos sudaro likusią dalį ir dauguma jų gyvena pietiniuose regionuose. Somalyje oficialios somalių ir arabų kalbos kalbos, kurios priklauso Semitų-chamitų kalbų grupei. Didžioji dalis gyventojų yra Musulmonai, kurių didžioji dalis – Sunitai.

Kultūra[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Somalio kultūra.

Kita informacija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Somalis – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Somalis