Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 171 591 straipsnis
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 171 tūkstantis straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Rytas parke „Šventieji Kalnai“

Nacionalinis gamtos parkas „Šventieji Kalnai“ (ukr. Національний природний парк „Святі Гори“) – nacionalinis parkas, esantis Rytų Ukrainoje, Donecko srities šiaurėje, Slovjansko (11 957 ha), Krasnyj Limano (27 665 ha) ir Artemivsko rajonuose. Įsteigtas 1997 m. Daugiausiai užima teritoriją palei Doneco upę jos kairiajame krante su atskirais plotais dešiniajame krante.

2014 m. parko objektai smarkiai nukentėjo per karą Donbase.

Parke yra kreidos kalnai, kuriuose dar randamos senovinės rūšys, pvz., kreidinė pušis (Pinus sylvestris var. cretacea), išlikusi iš ikiledyninio periodo, įrašyta į Ukrainos ir Rusijos Raudonasias knygas.

2008 m. nacionalinio parko kreidos kalnai – Šventieji kalnai pateko į Ukrainoje organizuojamo konkurso „Septyni Ukrainos stebuklai“ sąrašo šimtuką. Bendras parko plotas – 40 589 ha, iš kurių 11 878 ha yra parko nuosavybė.

Parko teritorijoje auga 943 augalų rūšys, iš kurių 48 įrašytos Ukrainos Raudonojoje knygoje. Saugoma Doneco slėnio augalija: reliktiniai kreidinės pušies miškai, reliktinių ir endeminių augalų grupės kreidos atodangose, raguviniai miškai, stepės, pievų ir pelkių augmenija. Priskaičiuojama 20 floros endeminių rūšių.

Sutinkamos 256 gyvūnų rūšys, iš kurių 50 įrašytos šalies Raudonojoje knygoje. Priskaičiuojamos 43 rūšys žinduolių, 194 – paukščių, 10 – roplių, 9 – varliagyvių, 40 – žuvų.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Balandžio 26.png balandžio 26 dienos įvykiai

Lietuvoje


Pasaulyje


Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Žemė

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas įvairių geografinių, istorinių, kultūrinių straipsnių, kurie projekto eigoje nebuvo sukurti, kūrimui. Labai prašome prisidėti prie straipsnių plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Namib-Naukluft Sand Dunes (2011).jpg
Namibo dykuma (Namibo-Nauklufto nacionalinis parkas, Namibija)
Autorius – Yathin S Krishnappa
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Rūšiavimo konteineriai Singapūre.

Atliekų rūšiavimas – procesas, kurio metu atliekos rūšiuojamos pagal medžiagas, iš kurių jos pagamintos. Surūšiuotos atliekos surenkamos iš gyventojų (dažniausiai taikoma konteinerinė pakuočių ir pakuočių atliekų surinkimo sistema) ir įstaigų, arba pristatomos į atitinkamus centrus, ir vėliau atitinkamai apdorotos panaudojamos naujų produktų gamyboje. Naudojama ir specialiai rūšiavimui pritaikyta įranga.

Atliekas rūšiuoja patys gyventojai arba tai daroma vėliau specialiose vietose. Dažniausiai visuomenei prieinamose vietose būna skirtingi rūšiavimo konteineriai, į kuriuos pagal tam tikras taisykles atskirai metamas stiklas, metalas, popierius ir plastmasė (metalo ir plastmasės atliekos metamos į vieną konteinerį).

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra atliekos.

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga