Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 168 638 straipsniai
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 168 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Eugène Delacroix autoportretas

Eženas Delakrua (pranc. Eugène Delacroix, 1798 m. balandžio 26 d. – 1863 m. rugpjūčio 13 d.) – XIX a. Prancūzijos tapytojas ir grafikas. Įvardijamas garsiausiu Prancūzijos ir vienu garsiausių Europos romantizmo atstovų dailėje. Garsiausiais jo paveikslais minimi „Laisvė barikadose“ ir „Sardanapalo mirtis“.

Eženas Delakrua (piln. pranc. Ferdinand-Eugène-Victor Delacroix) gimė 1798 m. balandžio 26 d., pagal revoliucijos kalendorių VI metų florialio 7 d., Sen Morise (dabar Paryžiaus priemiestis). Jo tėvas Šarlis Delakrua (1741–1805) buvo Prancūzijos politinis veikėjas, buvęs užsienio reikalų ministras (yra abejonių, ar jis buvo tikruoju Eženo tėvu). Motina Viktorija Eben (1758–1814) buvo garsaus karaliaus Liudviko XV baldininko Žano Fransua Ebeno duktė. Eženas turėjo seserį Anrietę, brolius Šarlį ir Anri. Po sūnaus gimimo šeima persikėlė į Marselį, po to – į Bordo, kur tėvas buvo paskirtas prefektu. Tėvui Šarliui mirus 1805 m. šeima grįžo į Paryžių. Eženas Delakrua mokėsi Paryžiaus imperatoriškajame licėjuje. 1814 m. mirė motina Viktorija.

1815 spalį Delakrua pradėjo mokytis dailininko Pjero Gereno studijoje, kitais metais įstojo į Paryžiaus aukštąją dailės mokyklą (École des Beaux-Arts). 1819 m. dailininkas gavo pirmąjį užsakymą religiniam paveikslui, vaizduojančiam Madoną, kaimo bažnyčioje prie Rambujė miesto. 1820 m. Teodoras Žeriko, kuris tapo Delakrua draugu, paprašė jo nutapyti pagal užsakymą Nanto katedrai. Šis paveikslas „Šv. Širdies Madona“ dabar yra Ajačo katedroje. 1822 m. Delakrua pirmą kartą eksponavo Paryžiaus Salone. Tai buvo paveikslas „Dantė ir Vergilijus pragare“ (kitaip „Dantės valtis“), kurį įsigijo valstybė.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Lapkričio 23.png lapkričio 23 dienos įvykiai

Lietuvoje

PasaulyjeWbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Somalis
Vakarų Sachara

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas Somaliui ir Vakarų Sacharai. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šias šalis plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Taikūnų pušis.JPG
Taikūnų pušis ir Vilkaičio ežeras (Lazdijų rajonas)
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Claire Danes

Claire Catherine Danes (g. 1979 m. balandžio 12 d.) – amerikiečių aktorė. Keturių „Auksinių gaublių“ savininkė ir trijų „Emy apdovanojimų“ laureatė. Didžiausio populiarumo susilaukė atlikusi Kerės Matison vaidmenį televizijos seriale „Tėvynė“. Gimė Manhetene, Niujorke. Motina, Carla, vaikų darželio auklėtoja, dailininkė, drabužių dizainerė, vėliau buvusi ir dukters vadybininke. Tėvas, Christopher, kompiuterinių technologijų konsultantas, buvęs architektūros fotografas. Claire lankė „Daltono“ mokyklą Niujorke, taip pat „New York City Lab School for Collaborative Studies“ (čia buvo klasiokės su aktore Morena Baccarin), „Professional Performing Arts School“ ir „Lycée Français de Los Angeles“ Los Andžele, Kalifornijoje. 1998 m. įstojo į Jeilio universitetą, jos tėvo alma mater. Rekomendacinį laišką į universitetą jai parašė režisierius Oliver Stone. Po dviejų metų psichologijos studijų metė universitetą ir susikoncentravo į savo kino karjerą. C. Danes savo aktorės karjerą pradėjo kaip kviestinė aktorė serialo „Įstatymas ir teisingumas“ 3-io sezono serijoje „Skin Deep“ (1992). Taip pat trumpai pasirodė HBO serialo „Gyvenimo istorijos: šeimynos ir krizės“ serijoje „The Coming out of Heidi Leiter“. Serija buvo nufilmuota 1993 m. kovo mėn., kai Claire buvo 13-a metų, bet parodytas tik po pusantrų metų. Būdama 15-os atliko Angela Chase vaidmenį draminiame TV seriale „Mano taip vadinamas gyvenimas“ (angl. My So-Called Life), už kurį gavo savo pirmąjį „Auksinį gaublį“ ir buvo nominuota „Emmy“ apdovanojimui. Nors buvo nufilmuota tik 19-a serijų, serialas tapo „kultiniu“ tarp tų laikų jaunimo. 1995 m. suvaidino roko grupės Soul Asylum muzikiniame video klipe „Just Like Anyone“.


Daugiau.


Šios savaitės iniciatyva yra kino industrija.

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas