Kavoliškio dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°56′53″š. pl. 25°31′58″r. ilg. / 55.94814°š. pl. 25.532816°r. ilg. / 55.94814; 25.532816

Kavoliškio dvaras
Dvaro laikotarpio saldainių fabriko antrasis statinys
Dvaro laikotarpio saldainių fabriko antrasis statinys
Vieta Kavoliškis, Rokiškio raj.
Įkurtas XVII a.
Rūmų stilius klasicizmas
Bajorų giminės Komorovskiai
Parkas Parko fragmentai
Pastatų būklė Atskiri pastatai (rūmai neišlikę)

Kavoliškio dvaro sodybos fragmentai stovi Kavoliškyje (Rokiškio kaimiškojoje sen.), Rokiškio rajone, 0,5 km į pietus nuo kelio  123  BiržaiPandėlysRokiškis . Dvaro sodybos fragmentai yra vietinės reikšmės paminklas.[1] Sodybos teritorija užima 7,5 ha. Išlikę du saldainių fabriko pastatai (Melioratorių g. 10 ir 10A), akmens mūro tvarto liekanos, parko fragmentai.

Pirmas saldainių fabriko pastatas

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kavoliškio dvaro sodyba minima nuo XVII a. Vienaaukščiai mediniai dvaro rūmai buvo pastatyti apie 1700 m. 1844 m. dvaro inventoriuje šalia rūmų paminėti mūriniai ūkiniai pastatai: tvartas, klėtis, svirnas. XX a. pirmoje pusėje čia veikė saldainių fabrikas. Rūmai stovėjo iki XX a. antros pusės, kol buvo nugriauti.

Nuo XVIII a. pabaigos dvaro sodybą valdė Komarovskių giminė. Paskutiniai dvaro savininkai buvo broliai Hektoras Leopoldas ir Julius Komorovskiai. Julius Komorovskis buvo Lenkijos prezidento (2010–2015) Bronislavo Komorovskio senelis.[2] Kavoliškis garsėjo turtinga biblioteka bei jų šeimos archyvu. Saldainių fabrike buvo gaminami grafienės Komorovskienės sausainiai, ledinukai ir karamelės.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvaro rūmų pastato centre buvo pastatytas portikas, paremtas 4 medinėmis kolonomis, virš kolonų buvo įrengtas siauras balkonas. Keturšlaitis stogas buvo dengtas gontais. Parke išlikusi liepų alėja, pavieniai medžiai (išskirtini maumedžai, klevai, uosiai), tvenkinys.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Objekto Nr. 558 išsamus aprašymas“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. 
  2. Pažinkime Rokiškio dvarų praeitį

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]