Paliesiaus dvaras

Koordinatės: 55°15′00″š. pl. 26°28′38″r. ilg. / 55.2499°š. pl. 26.47726°r. ilg. / 55.2499; 26.47726
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

55°15′00″š. pl. 26°28′38″r. ilg. / 55.2499°š. pl. 26.47726°r. ilg. / 55.2499; 26.47726

Paliesiaus dvaras
Paliesiaus dvaro prižiūrėtojo namo fasadinė pusė
Paliesiaus dvaro prižiūrėtojo namo fasadinė pusė
Vieta Paliesius
Rūmų stilius Klasicizmas
Bajorų giminės Tyzenhauzai
Kublickiai
Savininkas Privatus asmuo

Paliesiaus dvaras – klasicizmo stiliaus su išryškintais baltais piliastrais dvaras Paliesiaus kaime, dešiniajame Kančioginos krante, 2 km į pietryčius nuo Mielagėnų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paliesiaus dvaro parkas

Dvaro pirmieji savininkai – Tyzenhauzai (nuo XVII a.). Dvaro ansamblis buvo suformuotas XVIII a. pab.−XIX a. pr., dvarvietę sudarė pagrindiniai rūmai su šalia buvusia koplyčia, kumetynu, arklide, ledaine, tvartais ir pirtimi, buvo sukaupta turtinga biblioteka. Krašto ūkinis bei kultūrinis gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su Paliesiaus dvaru. Nuo 1736 m. Paliesiaus dvaras priklausė Livonijos valdžios pareigūnų Kublickių šeimai. Paliesiaus dvaro savininkai pasikeitė po XIX a. sukilimų, dalis dvaro žemių buvo padalintos į sklypus bei parduotos valstiečiams. 1921 m. Romualdas Bržezinskis tapo dvaro savininku, tačiau prieš Antrąjį pasaulinį karą šiai Lietuvos daliai patekus į Baltarusijos teritoriją dvaras buvo nacionalizuotas, o karui pasibaigus dvaro pastatus perėmė kolūkis. Taip turtas buvo išgrobstytas, o dvarui priklausę pastatai apgriauti. 1956 m. dvaro rūmai nors ir prastos būklės, bet dar stovėjo, tačiau galiausiai vietiniai gyventojai plyta po plytos išnešiojo rūmų pastato sienas.

Dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paliesiaus dvaro prižiūrėtojo namas iš rytinės pusės

Iš senųjų dvaro pastatų restauruotas ir ryškiausias yra buvęs dvaro prižiūrėtojo namas - veikia kaip kavinė-restoranas, viešbutis, SPA. Buvę tvarto-arklidžių pasagos formos mūrai restauruoti, apgaubti didžiule stiklo ir metalo konstrukcija ir pritaikyti renginių salei. Klijuoto medžio kolonų ir gegnių konstrukcija laiko žalios augalinės dangos stogą. Pastato erdvėse vyksta įvairūs renginiai: konferencijos, koncertai, parodos. „Pasagoje“ jau kelis kartus organizuotų koncertų metu dvare skambėjo Antonijaus Vivaldžio, Luidžio Bokerini ir Johano Sebastijano Bacho kūriniai. Dvaro teritorijoje išlikusių pamatų vietoje atkurtas ūkinis pastatas, kuriame įrengta kepyklėlė, senoviško tipo beržinėmis malkomis kūrenamoje duonkepėje pagal autentiškus kulinarinio paveldo receptus kepama Paliesiaus dvaro duona bei saldieji kepiniai. Naujam gyvenimui prikelta dviejų aukštų dvaro ledainė, atkurti pasivaikščiojimo takai bei iš lauko riedulių be rišamųjų medžiagų suformuota akmeninė tvora, atraminės sienelės. Ant pamatų, rastų prie šiaurinio įvažiavimo į dvarą, pastatytas medinis administracinis – terapinis korpusas, kuriame įsikūrusi Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika.

Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klinika siūlo individualius sprendimus pacientams, besiskundžiantiems širdies – kraujagyslių sistemos sutrikimais, nugaros, raumenų ar sąnarių skausmais, turintiems viršsvorį ar patiriantiems pastovų stresą ar jaučiantiems lėtinį nuovargį. Savaitgalinių, savaitinių arba dviejų savaičių programų metu pacientams taikoma tikslinio krūvio metodika, prižiūrint sveikatinamojo fizinio aktyvumo specialistams. Nuo 2015 m. birželio mėnesio pradedamos vykdyti sveikatinimo programos, skirtos streso ir svorio mažinimui. Šalia dvaro plytinčiame miške įrengtos įvairių atstumų trasos.