Plungės dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°55′10″ š. pl. 21°50′39″ r. ilg. / 55.91944°š. pl. 21.84417°r. ilg. / 55.91944; 21.84417

Oginskių rūmai
Dvaro rūmai
Dvaro rūmai
Vieta Plungė
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Neogotika
Bajorų giminės Platonas Zubovas,
Mykolas Oginskis

Plungės dvaro ir parko ansamblis yra Plungėje. Dabar dvare yra Žemaičių dailės muziejus. Išlikę dvaro pastatų ansamblis ir parkas, neogotikinės arklidės, žirgynas, veikia senovinio liaudies meno ekspozicija (nuo 1982 metų).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kunigaikščių Oginskių parkas

Plungės dvaras minimas nuo 1565 metų.

XIX a. dvarą išpuoselėjo Oginskiai, jie 1879 m. pastatydino didingus rūmus, neorenesanso stiliaus (architektas K. Lorencas). Tai buvo Oginskių dvaro rezidenciniai rūmai. 18731902 m. dvare veikė muzikos mokykla.

Parkas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1930 m. Vytauto Didžiojo ąžuolo sodinimas Plungėje

Plungė garsėja kunigaikščių Oginskių parku. Čia auga Perkūno ąžuolas. Parko plotas: 58,3 hektarai. Manoma, kad parkas įkurtas XVIII amžiaus viduryje.

Perkūno ąžuolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasakojama, kad pagonybės laikais šalia medžio šventąją ugnį kūreno vaidilutė Galinda. Vieną dieną jos mylimasis išjojo ginti tėvynės nuo kryžiuočių ir negrįžo. Galinda vis raudodavo, todėl vaidila, matydama sielvarto apimtą vaidilutę, mokė ją nelieti ašarų ir sakė, kad tik šventoji ugnis gali užgesinti žemiškąją meilę. Kartą Galindai raudant po plačiašakiu ąžuolu, į jį trenkė perkūnas. Ąžuolas sudrebėjo, į jo kamieną prikrito žemių, iš kurių netrukus išaugo ypatingai graži gėlė. Nuo to laiko žmonės ąžuolą vadina Perkūno ąžuolu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka