Salamiesčio dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 55°56′25.78″ š. pl. 24°52′32.08″ r. ilg. / 55.9404944°š. pl. 24.8755778°r. ilg. / 55.9404944; 24.8755778Salamiesčio dvaras - XIX a. reprezentacinės, gyvenamosios ir ūkinės paskirties dvaro komplekso fragmentai, Salamiestyje, Kupiškio rajone.

Salamiesčio dvaras
Dvaro rūmuose įsikūręs Salamiesčio laisvalaikio centras
Dvaro rūmuose įsikūręs Salamiesčio laisvalaikio centras
Vieta Salamiestis
Įkurtas XIX a.
Rūmų stilius Klasicizmas

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Magazino griuvėsiai

Dauguma Salamiesčio dvaro statinių pastatyti XIX a. 3–6 dešimtmečiais. Klasicizmo formas turintys rūmai pastatyti sodybos centre, kelių susikirtime, fasadas nukreiptas į kelią VabalninkasKupiškis, link kurio vedė lapuočių medžių alėja. Rūmai stačiakampiai, vieno aukšto, stogas keturšlaitis. Fasade – keturių kolonų portikas, neaukštas, primena paprastą dvišlaitį prieangį. Jo kolonos į viršų kiek siaurėja, tačiau neturi kapitelių ir nėra kanoninių proporcijų. Langai po du atskirti rustuotų menčių. Pastogėje nesudėtingos formos karnizas – jo originalios dalys šiandien išlikę tik galiniuose fasaduose.

Salamiesčio dvaro kumetynas, svirnas, alaus bravoras apie 1850 m. buvo pastatyti iš plūkto molio blokų. Cokolis iš akmens mūro. Fasadai papuošti rustuotomis mentėmis ir langų apvadais. Svirno galiniame fasade buvo dvi kolonos. Arčiau kelio stovėjo didelis grūdų sandėlis (neišlikęs). Kitame sodybos gale, aukščiausioje vietoje, apie XIX a. vidurį iš lauko akmenų buvo sumūrytas vėjo malūnas profiliuota kepure.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]