Blinstrubiškių dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°23′27.65″ š. pl. 22°55′35.25″ r. ilg. / 55.3910139°š. pl. 22.9264583°r. ilg. / 55.3910139; 22.9264583

Blinstrubiškių dvaras
Perstatytame dvaro kumetyno pastate įkurtas daugiabutis
Perstatytame dvaro kumetyno pastate įkurtas daugiabutis
Vieta Blinstrubiškiai
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Medinis
Bajorų giminės Blinstrubai (iki 1736)
Uvainiai
Jančevskiai (XIX a.-1939)
Pastatų būklė Neišlikęs

Blinstrubiškių dvarasdvaras, egzistavęs nuo XVI a. antros pusės iki II-ojo pasaulinio karo Blinstrubiškių kaime, Raseinių rajone, už 3 km į pietryčius nuo Viduklės.

Buvusio dvaro pastatas iš ūkinės pusės

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji šio dvaro savininkai XVI amžiaus II-oje pusėje Simono Blinstrubo sūnūs Petras ir Kasparas Blinstrubai Alsiškiai iš Tautvilo. Dvaras Blinstrubų giminei priklausė iki 1736 m. ir buvo parduotas bajorų Uvainių giminės atstovams, mirus paskutiniam jo savininkui – Jurgiui Merkeliui Blinstrubui. Paskui dvaras atiteko bajorų Jančevskių giminei, kuri jį valdė iki II-ojo pasaulinio karo. Tarybų sąjungai okupavus Lietuvą, dvaras buvo nacionalizuotas, jame įkurti aklųjų bei silpnaregių namai. Dvaro rūmai nugriauti 1968 m., pastačius naujuosius aklųjų ir silpnaregių namų pastatus.

Valdant šį dvarą Blinstrubams jis buvo vadinamas Alsos dvaru. Vėliau buvo vadinamas Viduklės – Paalsės dvaru (lenk. Widukl Poolsie) ir tik XVIII a. pirmoje pusėje pradėtas vadinti Blinstrubiškiais. Alsos ir Paalsės pavadinimai atsirado dėl to, kad šalia teka upelis Alsa. Be daugumos įvairių pastatų, dvaras turėjo nuosavą vandens malūną ir karčemą prie kelio Raseiniai – Viduklė. Dvare gyveno ir mirė rezistentas Kiprijonas Jančevskis, čia gimė botanikas Edvardas Jančevskis.

Šiuo metu dvaro teritorijoje išlikęs parkas, medžių alėja (senojo kelio Raseiniai – Viduklė dalis), dveji dvaro rūmų laiptai ir tvenkinys. Joje taip pat randasi perstatytame dvaro oficinos pastate įkurtas daugiabutis, pora sodybų bei Blinstrubiškių socialinės globos namai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]