Pereiti prie turinio

Karamelė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Skysta karamelė

Karamelė (pranc. caramel, nuo lot. cannamella, 'cukranendrė') – konditerinis gaminys [1] ar tokio gaminio sudėtinė dalis, gaunama kaitinant cukrų arba verdant cukraus tirpalą su krakmolo patoka ar invertiniu sirupu. Karamelės gaminys gali būti plastiškas arba kietas (priklausomai nuo kaitinimo temperatūros), įvairių gelsvų atspalvių ir rudos spalvos (be papildomo nudažymo), savo sudėtyje turintis sacharozės, maltozės ir gliukozės. Karamelė gali būti naudojama kaip maisto dažiklis ar gardžio stipriklis, gaminant kitus maisto produktus ir gėrimus. Įregistruotas kaip maisto papildas E150.

Karamelizacijos procesas vyksta lėtai kaitinant cukrų iki maždaug 170° C.[2] Karamelės masė yra amorfinė, priešingai nei cukrus, kuris yra kristalinė medžiaga. Perėjimas iš amorfinės būsenos į kristalinį yra slopinamas antikristalizatorių naudojimu. Šiam tikslui paprastai naudojama patoka arba invertinis sirupas. Karamelės gamyboje įprasta 50 dalių patokos papildyti 100 svorio cukraus dalių. Karamelė, pagaminta su invertiniu sirupu, pasižymi didesniu higroskopiškumu dėl žymiai didesnio fruktozės kiekio.

Iš karamelės gaminami ledinukai, kiti gaminiai būna su įdaru, vitaminais, minkšti ar puskiečiai, gydomieji ir kt. Karamelei papildomų skonių ir spalvų suteikia į jos masę pridedamos maistinės rūgštys, esencijos ir dažikliai, vaisiai, uogos, riešutai, kakavos milteliai ir kt. Įdarams naudojami vaisių, uogų, šokolado, pieno, likerio ir kiti mišiniai.

Namų gamybos karamelė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klasikinę karamelę galima pagaminti verdant puode cukrų, sumaišytą su vandeniu.[3] Tokiu atveju cukrus ne taip greitai ruduoja, nei tiesiog supylus cukrų į keptuvę. Kaitinama ant mažos ugnies, kol ištirpsta cukrus. Užvirinama ir paverdama 3 minutes. Ant puodo kraštų pradeda „kristalizuotis“ karamelė. Sirupui tapus aukso spalvos, iš karto nukeliamas puodas nuo ugnies. Verdant įmaišoma sviesto, grietinėlės.

Naminė karamelė kol šilta yra skysta. Jei norima turėti skystą karamelę, galima įlašinti keletą lašų citrinos sulčių. Skysta karamele galima aplieti bet ką: lietinius ar kitus blynus, ledus, natūralų jogurtą, vaisių ar sūrio gabaliukus.

Karamelei pagaminti reikalingi ingredientai: cukrus (200 g.), sviestas (50-100 g.), grietinėlė (100-200 ml).