Pereiti prie turinio

Antalinos dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Antalinos dvaras
Vieta Antalina
Įkurtas 1746 m.
Rūmų stilius Mūrinis
Bajorų giminės Durasai
Pastatų būklė Restauruojama
Savininkas Durasas
Marijonas Durasevičius
Julija Jaloveckienė
Mykolas Linkevičius
Bronė Linkevičiūtė-Petrulionienė

Antalinos dvaras – dvaras Anykščių rajone, šalia kelio  1211  ViešintosPapiliaiPelyšėlės I , Antalinos kaime.[1] Dabartiniai dvaro rūmai statyti 1892 metais, pasižymi kompaktiškumu ir racionaliu išplanavimu.

Papilių kaimo kapinės ir jose stovinti Durasų koplyčia-mauzoliejus – Antalinos dvaro savininkų Durasevičių (Durasų) amžinojo poilsio vieta.[2]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kas buvo pirmieji Antalinos savininkai nėra aišku. Pirmosios žinios apie Antalinos dvarą užfiksuotos 1746 m. Bet veikiausiai dvaras įsikūrė anksčiau. Tuomet jį supo didelės Šimonių ir Žalioji girios. Iki mūsų dienų tų girių išliko tik nedideli plotai.

Rašytiniuose šaltiniuose Utalinos (Otaljanovo) dvaras minimas 1746 m., mūrinius rūmus 1812 m. pastatė Durasas ir dvarą iki 1914 m. valdė jo palikuonys, kai iš paskutiniojo dvarininko Marijono Durasevičiaus – dvaras perėjo Julijai Jaloveckienei.

1924 m. vykstant dvaro žemių parceliacijai dvaro savininkei Julijai Jaloveckienei iš 132,51 ha buvo palikta 79,35 ha žemės. Nuo 1926 m. dvaras priskirtas Putino kaimui. 1925 m. dvarą nupirko iš JAV grįžęs ir iki 1948 m. valdė Mykolas Linkevičius (1891–1965) su žmona Eleonora Linkevičiene (?-1984). Jie abu 1948 m. gegužės 24 d. buvo ištremti į Sibirą.

1949 m. Antalinoje įkurtas „Spindulio“ kolūkis, vėliau priklausė „Ateities“, „Šviesos“, Surdegio kolūkiuose. Kolūkio metais dvare veikė kontora, kitos kaimo įstaigos, todėl raudonų plytų pastatas nebuvo visiškai nuniokotas ir išgriautas. Atkūrus nepriklausomybę 1989 m. nuosavybės teisės atkurtos Mykolo Linkevičiaus dukrai Bronei Linkevičiūtei-Petrulionienei, kuri dvaro sodybą pardavė vilniečiui.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Dvaras“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras.
  2. Laima Vileikienė. Durasevičių palikimo pėdsakais anykstenai.lt

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]