Senieji Kauno kunigaikščių rūmai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°53′45″ š. pl. 23°53′14″ r. ilg. / 54.89583°š. pl. 23.88722°r. ilg. / 54.89583; 23.88722

Kunigaikščių rūmai Kaune
Rūmų vaizdas nuo Rotušės aikštės
Rūmų vaizdas nuo Rotušės aikštės
Vieta Kauno senamiestis
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Gotika
Bajorų giminės Gediminaičiai
Savininkas Vilniaus Dailės akademija

Senieji Kauno kunigaikščių rūmaiKauno senamiestyje, Aleksoto ir Muitinės gatvių kampe esantis pastatų kompleksas su uždarais kiemais. Buvusi psichiatrijos ligoninė, dabar priklauso Dailės akademijos Kauno dailės institutui.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiųjų kunigaikščių rūmai restauracijos metu, 2017 m.

Šie rūmai savo kilmę skaičiuoja jau nuo XV amžiaus. Būtent nuo XV a. ne kartą perstatytame, karų apgriautame, atstatytame, paskirtį keitusiame kvartale, įvairių istorinių šaltinių duomenimis, buvo pranciškonų vienuolynas, pavieto teismas, pirklių namai, miesto gaisrininkų būstinė. XVI a. šiuose namuose veikė valdovų rūmai. Pasak L. Potockio, „nuo XVI a. Kaune viešintys Lietuvos ir Lenkijos valstybės valdovai, nebegalėdami gyventi Neries paplautoje Kauno pilyje, įsikurdavo rūmuose, pastatytuose šalia Pranciškonų bažnyčios, prie pat nusileidimo į Nemuną.“ Rūmuose savo dienas neretai leisdavo ir Kazimieras Jogailaitis, kuris Kaune su šešiais savo vaikais slėpėsi nuo maro. Tarp jų buvęs ir mažasis Kazimieras – būsimasis šventasis ir Lietuvos globėjas.

Čia taip pat apsistodavo ir Abiejų Tautų Respublikos valdovas Žygimantas Augustas.

XIX a. pab. pagal carinės Rusijos gubernijos architekto S. Gorskio projektą pastatų kompleksas pradėtas pritaikyti miesto ligoninei. Nuo 1951 m. unikalią praeitį turinčiame kvartale įkurdinta 200 vietų Kauno psichiatrijos ligoninė.

Šiuo metu pastatas priklauso Dailės akademijai, kuri ruošiasi rūmus restauruoti bei dalį jų paversti muziejumi, o kitose patalpose įkurdinti savo studentus.