Kurtuvėnų dvaras: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
168 pridėti baitai ,  prieš 9 metus
red.
(red.)
{{Dvaras
| Pavadinimas = Kurtuvėnų davaras
| Paveiksliukas = Kurtuvenu dvaro svirnas 2009.jpg
| Vieta = [[Kurtuvėnai]], [[Šiaulių rajonas]]
| Įkurtas = XVIII a.
| Stilius =Medinis Medinis
| Giminės = [[Pranciškus Vladislovas Nagurskis]],<br /> [[Jokūbas Ignotas Nagurskis]] ,<br /> [[Pliateriai]]
| Parkas =
| Dabar =
| Savininkas =
| Paveikslėlio apibūdinimas = Dvaro svirnas 2009 m.
}}
 
'''Kurtuvėnų dvaras''' išlikęs [[Kurtuvėnai|Kurtuvėnuose]]. Su parku ir kitais pastatais sudaro ansamblį.
 
Vertingiausias dvaro pastatas yra medinis dviejų aukštų [[svirnas]], statytas XVIII a. pabaigoje. Dvaro svirnas įtrauktas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Svirnas pastatytas [[1792]]-[[1796]] m. Jame dvarininkai rengdavo pokylius, spektaklius, bet kartu buvo laikomi ir grūdai. Iki šiol išlikusiame mediniame dvaro svirne buvo įrengtas teatras, kuriame vaidino baudžiauninkai. Per [[Antrasis pasaulinis karas|II pasaulinį karą]] buvo įsikūręs vokiečių kariuomenės štabas, o išplėštos antrojo ir trečiojo aukštų perdangos naudotos apkasams sutvirtinti. Po nepriklausomybės atgavimo pastatas restauruotas, tačiau [[2001]] m. [[rugpjūčio 1]] d. naktį sudegė, o [[2006]] m. visiškai atstatytas pagal autentišką projektą, nepanaudojus nė vienos vinies.
 
Svirnas pastatytas [[1792]]–[[1796]] m. Jame dvarininkai rengdavo pokylius, spektaklius, bet kartu buvo laikomi ir grūdai. Iki šiol išlikusiame mediniame dvaro svirne buvo įrengtas teatras, kuriame vaidino baudžiauninkai. Per [[Antrasis pasaulinis karas|II pasaulinį karą]] buvo įsikūręs vokiečių kariuomenės štabas, o išplėštos antrojo ir trečiojo aukštų perdangos naudotos apkasams sutvirtinti.
==Istorija==
 
Po nepriklausomybės atgavimo pastatas restauruotas, tačiau [[2001]] m. [[rugpjūčio 1]] d. naktį sudegė, o [[2006]] m. visiškai atstatytas pagal autentišką projektą, nepanaudojus nė vienos vinies.
Dvaras – vienas pirmųjų XV a. Lietuvoje susikūrusių dvarų. Dvaras ir parkas žinomas nuo [[1495]] m. Ba­jo­rų so­dy­ba iš­au­go į tur­tin­gą dva­rą, kuris dau­giau nei 450 metų bu­vo re­gio­no eko­no­mi­nis ir kul­tū­ri­nis cen­tras. [[1717]] m. Kurtuvėnus įsigijo ir pavertė juos svarbiausia giminės rezidencija [[Pranciškus Vladislovas Nagurskis]]. Ypač miestelį išpuoselėjo jo sūnus [[Jokūbas Ignotas Nagurskis]] (g. apie [[1734]] – m. po [[1796]] m., palaidotas Kurtuvėnuose). Paskutinieji dvaro valdytojai grafai [[Pliateriai]]-Ziberkai įrengė dešimtis tvenkinių. Arklidėse veikia jojimo paslaugų centras, o dvaro oficinos pastate įsikūrusi [[Kurtuvėnų RP|regioninio parko]] direkcija. Kurtuvėnų dvarvietę supa senas geometrinio-peizažinio planavimo parkas.
 
==Nuorodos Istorija ==
Dvaras – vienas pirmųjų XV a. Lietuvoje susikūrusių dvarų. Dvaras ir parkas žinomas nuo [[1495]] m. Ba­jo­rųBajorų so­dy­basodyba iš­au­goišaugo į tur­tin­gąturtingą dva­rądvarą, kuris dau­giaudaugiau nei 450 metų bu­vobuvo re­gio­noregiono eko­no­mi­nisekonominis ir kul­tū­ri­niskultūrinis cen­trascentras. [[1717]] m. Kurtuvėnus įsigijo ir pavertė juos svarbiausia giminės rezidencija [[Pranciškus Vladislovas Nagurskis]]. Ypač miestelį išpuoselėjo jo sūnus [[Jokūbas Ignotas Nagurskis]] (g. apie [[1734]] – m. po [[1796]] m., palaidotas Kurtuvėnuose). Paskutinieji dvaro valdytojai grafai [[Pliateriai]]-Ziberkai įrengė dešimtis tvenkinių. Arklidėse veikia jojimo paslaugų centras, o dvaro oficinos pastate įsikūrusi [[Kurtuvėnų RP|regioninio parko]] direkcija. Kurtuvėnų dvarvietę supa senas geometrinio-peizažinio planavimo parkas.
* [http://www.countryside.lt/lt/lankytinos/mini-lankytina/?rid=762 Dvaro sodyba]
* [http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/61256 Dvaro istorija]
* [http://www.panoramas.lt/m_katalog.php?p_id=847&lg=2 Kurtuvėnų dvaro svirnas]
 
==Nuotraukos Literatūra ==
* Kurtuvėnų dvaras (sud. [[Birutė Salatkienė]]). – Kurtuvėnai: Kurtuvėnų regioninio parko direkcija, 2011. – 100 p.: iliustr. – ISBN 978-9955-881-01-8
 
== Nuorodos ==
* [http://www.panoramaskurtuva.lt/m_katalogtur_straipsnis.php?p_idid=847&lg=2835 Kurtuvėnų dvaro svirnassodyba]
* [http://samogitia.mch.mii.lt/mpkelias/PARKAI/kurtuvparkai.lt.htm Kurtuvėnų parkas]
* [http://www.dvarai.lt/content/view/213/45/ Kurtuvėnų dvaras]
 
== Galerija ==
<gallery>
Vaizdas:2007 08 24 Kurtuvenai1.JPG|Kurtuvėnų dvaro archeologiniai tyrimai
Vaizdas:Kurtuvenusvirnas.jpg|Kurtuvėnų dvaro svirnas 2007 m.
</gallery>
 
{{Lietuvos dvarai}}
 
[[Kategorija:Lietuvos dvarai]]
[[Kategorija: Šiaulių rajono paveldas]]
23 558

pakeitimai

Naršymo meniu