Obelijos dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°18′14″š. pl. 23°51′33″r. ilg. / 54.30402°š. pl. 23.85914°r. ilg. / 54.30402; 23.85914

Obelijos dvaras
Vieta Obelija, Miroslavo seniūnija
Alytaus rajonas
Bajorų giminės Stebutai

Obelijos dvaras yra Obelijoje, Miroslavo seniūnijoje (Alytaus rajone), Obelijos ežero rytiniame krante.

Dvaro sodybą sudaro: buvę rūmai (pokariu rekonstruoti), neišraiškingų architektūros formų vienaaukštis, tinkuotas mūro statinys su stačiakampiais langais, nedidele laibomis kolonomis paremta verandėle. Akmens mūro klojimas (rekonstruotas), raudonų plytų kumetynas, dar keli apgriuvę ūkiniai dvaro pastatai, tvenkinys, parko fragmentai. Kiti dvarvietėje esantys statiniai – ne dvaro laikotarpio.

Dvaras kūrėsi XIX a. vokiečių kilmės kilmingų žemvaldžių Stebutų (Sttebut) iniciatyva. Anot senų žmonių pasakojimų, dvare buvęs gražiai tvarkomas sodas, kurį puošė gražus rožynas. Dvaras net vadintas Rožių dvaru. Bet jo klestėjimą nutraukė Pirmasis pasaulinis karas. Dvaro savininkai išvyko į Vokietiją. Likęs be priežiūros, jis suvalstybintas ir išdalintas savanoriams ir bežemiams.

Dvaro centrą 1924 m. nusipirko iš Amerikos sugrįžęs, pinigų ten užsidirbęs Juozas Krasnickas, netrukus vedęs Obelijos mokyklos mokytoją Moniką Stanulytę. Per sovietizaciją Krasnickai ištremti į Sibirą, o dvare įsikūrė kolūkis.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę dvaro pastatą ir žemę atsiėmė Krasnickų duktė Julija Brigita Pangonienė, bet būdama senyvo amžiaus ir nebegalėdama tvarkytis, dvarą pardavė.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lietuvos dvarai, enciklopedinis žinynas. Ingrida Semaškaitė. Leidykla „Algimantas“, Vilnius, 2010.