Lezginai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Lezginai
Gyventojų skaičius ~1 000 000
Populiacija šalyse Rusija Rusija:
473 722
Azerbaidžanas Azerbaidžanas:
180 000
Kalba (-os) lezginų, rusų
Religijos musulmonai sunitai
Giminingos etninės grupės avarai, lakiai, darginai ir kt. Kaukazo tautos

Lezginai (kitaip: Lezgai) (Lezginų kalba: лезгияр, rus. лезгины) – Šiaurės Kaukazo tauta, kalba lezginų kalba, paplitusios rusų kalbos.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lezginų pagrindinė gyvenamoji teritorija – pietų Dagestanas (daugiau kaip 385 240), šiaurės rytų Azerbaidžanas (daugiau kaip 180 000), Kazachija (14 000), Turkmėnija (16 000). Iš viso XX a. pabaigoje buvo apie 470 000 žmonių. Dar apie 100 000 lezginų gyvena Rytų Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lezginai – senieji Dagestano gyventojai. Savo valstybės sukūrę nebuvo. XIX a. pradžioje jų gyvenamoji teritorija prijungta prie Rusijos imperijos.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lezginų socialinės organizacijos pagrindas – kaimo bendruomenė (džamatas). Vyrauja mažoji šeima, iki XX a. buvo išplitusios didžiosios šeimos ir patronimijos.

Gausus folkloras: herojinis epas, sakmės, dainos, šokiai (lezginka).

Tikintieji – musulmonai sunitai, yra šiitų.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradiciniai verslai – ariamoji žemdirbystė (kviečiai, rugiai, miežiai, soros, ankštiniai, kukurūzai, ryžiai) ir gyvulininkystė (daugiausia avys, t.p. ožkos, galvijai). XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje buvo įprasta vykti uždarbiauti sezoniniams darbams pas žemdirbius, Azerbaidžano naftos verslovėse.

Tradiciniai amatai – verpimas, audimas, veltinio vėlimas, kilimų, juvelyrinių dirbinių gamyba, kalvystė, ginklakalystė. Apie 65 % žmonių yra bedarbiai. [1]

Gyvenimo būdas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šeima yra svarbi Lezginų bendruomenės dalis. Nuo senovės išlikusi tradicija ir nusiteikimas, kad šeimai turėtų vadovauti ir ją aprūpinti- vyrai. Vyrų ir moterų pareigos ir atsakomybės šeimoje labia skiriasi. Vyrai dažniausiai dirba turguje, namų statybose ar kuria savo verslus, ir kitaip aprūpinti šeimą. Tuo tarpu moters didžiausia atsakomybe šeima, vaikai, buitis. Taip pat moterys pasižymi išskirtiniais gabumais kilimų gamybose.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lezginai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIII (Leo-Magazyn). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 63 psl.