Vakarų Naujoji Gvinėja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Papua provincija
Vakarų Irian Džaja provincija

Vakarų Naujoji Gvinėja, Vakarų Papua (Indonezijoje dar vadinama Irian Džaja) yra Indonezijai priklausanti vakarinė Naujosios Gvinėjos (Papua) salos dalis. Rytinė salos dalis priklauso Papua Naujajai Gvinėjai. Susideda iš dviejų Indonezijos provincijų – Papua ir Vakarų Papua. Nuo 1969 m. esanti Indonezijos dalimi, vakarinė Naujosios Gvinėjos dalis anksčiau vadinta Nyderlandų Naująja Gvinėja ir Vakarų Irianu, o 1973-2000 m. – Irian Džaja.

Papuafr.png

Vakarų Naujosios Gvinėjos teritoriją Indonezija aneksavo 1969 m. remdamasi Laisvo pasirinkimo aktu, kurio teisėtumas nėra visuotinai pripažįstamas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Papuasai, melaneziečių kilmės tauta, šioje saloje gyvena jau 40 000 metų. XVI-XVII a Vakarų Papua teritorijos, vadinamos Irian, buvo atrastos Malajų salyno tautų ir užmegzta aktyvi prekyba su vietinėmis gentimis. Ypač šiomis teritorijomis domėjosi Molukų konfederacija, kuri čia vykdė intensyvią kolonizaciją. Irian buvo įtraukta į Molukų prekybos tinklą ir tiekė rojaus paukščių plunksnas bei tam tikrų medžių žievę, naudojamą medicinoje.

Nors 1660 m. Nyderlandų Ost-Indijos kompanija bandė užimti salą, bet nepavyko. 1828 rugpjūčio 24 olandai galiausiai okupavo vakarinę salos dalį, kurią nuo rytinės skiria 141-asis rytų meridianas. 1885 ir 1895 metais Jungtinė Karalystė ir Vokietija, kurioms tuomet priklausė rytinė salos dalis, pripažino olandų teisę į vakarinę dalį.

Sejarah.PNG
Malajų salyno istorija
Priešistorė > Austroneziečių migracijos
Hinduizmo laikotarpis:
Transmalakinė prekyba, Sunda, Šrividžaja, Šailendra
Madžapahitas
Islamo laikotarpis:
Melaka, Džohoras, Ačehas, Padžadžaranas, Mataramas, Brunėjus, Gova, Ternatas
Kolonijinis laikotarpis:
Ispanijos Rytų Indijos, Nyderlandų Rytų Indija, Portugalijos Timoras, Britų Malaja, Saravakas, Šiaurės Borneo
Nepriklausomybės laikotarpis:
Indonezija, Malaizija, Brunėjus, Filipinai, Singapūras, Rytų Timoras
Malajų salyno istoriniai regionai:
Malajai, Javiečiai, Sundai, Ačehas, Lampongai, Minangkabau, Balis, Brunėjus, Gova, Molukai, Filipinai

Antrojo pasaulinio karo metu salą užėmė Japonija, tačiau 1944 m. sąjungininkai juos iš ten išvijo. Vakarinė salos dalis vėl atiteko olandams. Nors 1949 m. Nyderlandai pripažino Indonezijos nepriklausomybę, tačiau Vakarinė Papua salos dalis liko Nyderlandams. Vakarų Papua 1952 m. gavo savivaldos statusą, o 1961 m. jos parlamentas su Nyderlandų vyriausybe sutarė, kad šalis 1970 m. gaus nepriklausomybę. Tačiau 1962 m. Indonezija pareiškė pretenzijas į Vakarų Papua, ir iniciatyvos derybose ėmėsi JTO, 1962 spalio 1 laikinai perimusios Vakarų Papua valdžią. Tačiau jau 1963 gegužės 1 Vakarų Papua suverenumą perėmė Indonezija, kuri davė savo pavadinimą – Irian Barat (Vakarų Irianas; Irian yra indonezietiškas Naujosios Gvinėjos pavadinimas). Siekdami išstumti vietinius papuasus, indoneziečiai pradėjo kitų Indonezijos salų gyventojus keldinti į Vakarų Papua: iš 700 000 papuasų dabar belikę 400 000, tuo tarpu iš Indonezijos čia persikėlė 800 000 žmonių. Indonezija tai vadina transmigracijos politika. Nors 1971 m. ir buvo paskelbta Vakarų Papua nepriklausomybė, tačiau Indonezija jos nepripažino. 1973 m. pavadinta Irian Džaja (indonezietiškai Irian Jaya reiškia nugalėtojų Naujoji Gvinėja). 2000 m. pakartotinai buvo paskelbta nepriklausomybė, ir vėl nepripažinta. 2001 sausio 1 suteikta vidinė autonomija, 2002 sausio 7 pervadinta Papua. 2003 m. atskirta provincija Vakarų Irian Džaja, taip pažeidžiant suteiktą Vakarų Papua autonomiją.