Pereiti prie turinio

Strabonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Strabonas
Gimė ~6463 m. pr. m. e.
Amasėja, Pontas
Mirė 24 m. (~87 metai)
Tautybė graikas
Veikla filosofas, geografas, istorikas

Strabonas (sen. gr. Στράβων; g. ~6463 m. pr. m. e. – m. 24 m.) – senovės graikų geografas, istorikas, filosofas. Žymus savo veikalu Geographica, kuriame aprašė visą tuo metu graikams žinomą pasaulį.

Kilęs iš Amasėjos, Ponte (dab. Turkija). Nuo pat vaikystės daug keliavo: lankėsi Egipte, Kuše, iki pat Etiopijos pietuose, į vakarus buvo nukeliavęs iki Toskanos, apkeliavo Mažąją Aziją, Artimuosius Rytus, gyveno Romoje. Keliones lengvino tai, kad didelės teritorijos buvo atsidūrusios Romos imperijos valdžioje, be to, imperijai plečiantis, gausėjo medžiagos apie tolimus kraštus. Nisoje mokėsi retorikos, Romoje – filosofijos (pas Ksenarchą ir Atenodorą), gramatikos (pas Tiranioną). Filosofijoje laikėsi stoicizmo.

~20 m. pr. m. e. Strabonas parašė istorinį veikalą Historica hypomnemata, tačiau iki šių laikų jis neišliko. Vėliau pradėjo rašyti Geographica, kurios pirmas leidimas pasirodė 7 m. pr. m. e., o paskutinis – ne anksčiau nei 23 m. Originalai nėra išlikę, bet pasiekė šiuos laikus per Bizantijos, o vėliau viduramžių Europos rankraščius. Be įvairių kraštų aprašymo, šiame veikale Strabonas taip pat gvildena svarbius geografijos, geologijos klausimus – vulkanizmą, jūros lygio kitimą, fosilijų susidarymą ir kt.

Pasaulio žemėlapis pagal Straboną