Rusijos kinai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Maskvos kinų demonstracija prieš Japonijos agresiją 1931 m.

Rusijos kinaikinų tautybės žmonės, gyvenantys Rusijoje, arba žmonės kilę iš Kinijos ir gyvenantys Rusijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo Tarybų Sąjungos žlugimo Rusijoje sparčiai auga išeiviųKinijos skaičius. Kinai – sparčiausiai auganti Rusijos tautinė mažuma.

Tarybų Sąjungai žlugus, tarybiniais laikais akylai saugota Tarybų Sąjungos-Kinijos siena, tapo silpnai kontroliuojama. 4300 km ilgio siena atsivėrė laisvai tarpusavio prekybai. Šis sienų atvėrimas leido kinams laisviau patekti į Rusiją.

Kinai gausiau ėmė vykti gyventi į Primorės kraštą maždaug 1995 metais, o dar aktyviau Kinijos gyventojai ėmė skverbtis į šį regioną 1997 m., kai tarp Heilongdziango provincijos (Kinija) ir Primorės krašto (Rusija) atsirado Aukso kelio transporto koridorius. [1] Archyvuota kopija 2007-03-11 iš Wayback Machine projekto.. Aukso kelias – tai geležinkelis ir greitkelis einantis iš Harbino (Kinijos Heilongdziango provincijos sostinės) į Nachodkos uostą, kuris yra 100 km į šiaurę nuo Vladivostoko [2] Archyvuota kopija 2007-03-11 iš Wayback Machine projekto.. Miestuose, esančiuose šalia šios transporto arterijos, ėmėsi greitai kurtis kinai, kurie ėmė čia steigti įvairius verslo objektus. Ilgainiui jie užvaldė didelę dalį pramonės, prekybos ir aptarnavimo sferos.

Vietinių gyventojų demografinė padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rusijos Tolimųjų Rytų gyventojų demografinė padėtis yra panaši, kaip ir visoje Rusijoje – nuolatos mažėja gyventojų skaičius. Gyventojų mirtingumas viršija gimstamumą, paplitusios įvairios socialinės problemos, kaip alkoholizmas, narkotinių medžiagų vartojimas, dėl ko gyventojai miršta vis jaunesni. Ypač prasta situacija su jaunais ir vidutinio amžiaus vyrais. Tolimųjų Rytų miestuose ir miesteliuose sparčiai mažėja vietinių gyventojų. Daugėja kaimų, kurių gyventojai visiškai išmirė. Panaši situacija yra visoje Rusijoje, kurioje kiekvienais metais gyventojų skaičius sumažėja 1 milijonu. Rusijos valstybinio Statistikos komiteto duomenimis iki 2050 m. Rusijos gyventojų skaičius sumažės nuo 145 milijonų iki 101,9 milijono. Rusijai prireiks milijonų darbuotojų, kurie atvykstų iš užsienio. Manoma, kad iki 2010 m. Rusijoje turėtų gyventi apie 10 milijonų kinų tautybės žmonių [3].

Dabartinė padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trys ketvirtadaliai naujai atvykusių Rusijos kinų apsigyvena Sibire bei Primorės krašte. Oficialiais duomenimis, Rusijos Tolimųjų Rytų regione gali gyventi 100-200 tūkstančių kinų. Rusijos žiniaskalaida teigia, kad Kinų Tolimuosiuose Rytuose gali gyventi apie 1 milijoną, nors iš tikrųjų jų ten gali gyventi kur kas daugiau [4].

Kinai imigruoją į Rusiją dėl didesnių ekonominių galimybių, mažesnės konkurencijos. Naujai į Rusiją atvykę kinai daugiausiai dirba statybose bei su maisto ruošimu ar prekyba susijusiose srityse.

Nuomonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Buvęs Vladivostoko meras Viktoras Čerepkovas teigia, kad kinai Tolimuosiuose Rytuose valdo apie 30-40 proc. ekonomikos. Kinai visiškai (100 proc.) valdo Tolimųjų Rytų lengvąją pramonę [5].
  • Vienas Rusijos Užsienio reikalų ministerijos darbuotojas teigia, kad jei iš Rusijos išvyktų visi kinai, tai 70 proc. vietinių gyventojų nebeturėtų kur nusipirkti kelnių [6].

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]