Zanzibaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Zanzibaras
suah. Jamhuri ya Watu wa Zanzibar
Zanzibaro vėliava
Spice Islands (Zanzibar highlighted).svg
Valstybė Tanzanijos vėliava Tanzanija
Administracinis centras Zanzibaras
Regionų skaičius 5
Vadovas Amani Abeid Karume
Gyventojų (2012) 1 303 569
Plotas 2 643 km²
Tankumas (2012) 493 žm./km²
Commons-logo.svg Vikiteka Zanzibaras

Zanzibaras (suah. Jamhuri ya Watu wa Zanzibar) – pusiau autonominis Tanzanijos administracinis vienetas, kurį sudaro salos rytinėje Afrikos pakrantėje, Indijos vandenyne. Jame yra dvi didelės salos (Zanzibaras ir Pemba), taip pat daugybė smulkių salelių. Gyventojų – apie 1 mln. (2000), bendras plotas – 2643 km².

Svarbiausias Zanzibaro centras – Zanzibaras, kurio senamiestis vadinamas Stone Town (suah. Mji Mkongwe, Akmeninis miestas).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai straipsniai – Zanzibaras (sala) ir Pemba (sala).

Zanzibaras priklauso Prieskonių salynui, kuriam be Zanzibaro ir Pembos dar priskiriama Mafijos sala.

Zanzibare auginami muskato riešutai, cinamonas, pipirai. Tik šios salos miškuose sutinkama viena iš rudųjų kolobų (šunbeždžionių) rūšių – Zanzibaro rudasis kolobas.

Administravimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tanzanijos administraciniai regionai

Zanzibaras, nors yra Tanzanijos dalis, turi savo prezidentą, renkamą visuotiniuose rinkimuose, taip pat Atstovų Rūmus (50 narių, renkamų 5 metams).

Būdama tankiausiai gyvenama Tanzanijos dalis, ši labai maža teritorija yra dalinama į 5 administracinius regionus:

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zanzibaro salos žemėlapis
Pagrindiniai straipsniai – Svahilių civilizacija ir Zanzibaro sultonatas.

Pirmieji Zanzibaro salos gyventojai buvo persų imigrantai iš Širazo miesto (Iranas). Jie ir davė salai pavadinimą – Zangi - bar (persų k. – „juodųjų krantas“). Nors galima ir kita pavadinimo kilmė – Zayn Z'al Barr arabų kalba reiškia „Mugių sala“. Nuo 1503 iki 1698 salą kontroliavo portugalai. Nuo 1698 sala perėjo Omano sultonatui.

1840 Omano sultonas Sayyid Said bin Sultan Al-Busaid perkėlė sostinę iš Maskato į Stone Town. Po sultono mirties tarp jo sūnų prasidėjo nesutarimai dėl to, kam priklausys sala. Po konfliktų Zanzibaro sultonatas atsiskyrė nuo Omano kaip atskira kunigaikštystė. Šiame laikotarpyje Zanzibaro sultonas valdė ir visą rytinę Afrikos pakrantę, vadinamą Zanj, įskaitant Mombasą ir Dar es Salamą, nuo Mogadišo šiaurėje iki Mozambiko pietuose. Jis kontroliavo prekybinius kelius su Afrikos giluma iki Kindu prie Kongo upės.

1866 britų - vokiečių pasienio komisija nustatė 10 mylių pločio navigacinę neutralią zoną nuo Delgado kyšulio (dab. Mozambikas) iki Kipinio (dab. Kenija), įskaitant visas salas (jų tarpe ir Zanzibarą), kartu su keliais Somalio pakrantės miestais.

Pagal Heligolando-Zanzibaro sutartį 1890 tarp Vokietijos ir Britanijos, vokiečiai įsipareigojo nereikšti pretenzijų į Zanzibarą, atitekusį Britanijai (protektoratas). Britanija skirdavo vizirį iki 1913, 19131963 – rezidentą. 1896 m. buvo kilęs trumpas anglų-Zanzibaro karas. 1963 gruodžio 19 Zanzibaras tapo nepriklausoma konstitucine monarchija, valdoma sultono. 1964 balandžio 24 kartu su Tanganika susijungė į Tanzanijos valstybę.

Kita informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]