Ogadenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Somalių istorinis regionas
Ogadenas
Ogaadeen / ውጋዴን
Šalis Etiopija (Somalių regionas)
Tautos harlai > somaliai (ogadeniai), harariai
Miestai Džidžiga, Hararas

Ogadenas (som. Ogaadeen, amhar. ኦጋዴን) – sritis Rytų Afrikoje, sudaro rytinę Etiopijos valstybės dalį. Dabar iš esmės sutampa su Etiopijos Somalių regionu. Tai maždaug 200 000 km² ploto teritorija, iš šiaurės ir pietų ribojama Somalio, pačiuose šiaurės vakaruose siekia Džibutį, pietvakariuose – Keniją. Didžiausi miestai – Džidžiga, Degehaburas, Godė, Kebri Daharas, Fikas, Šilabas, Kelafas, Vorderas, Dananas.

Ogadenas yra dykumingas plokščiakalnis (dar vadinamas Gala–Somaliu), besileidžiantis nuo 1500 m šiaurės vakaruose iki 300 m aukščio pietuose. Didžiojoje srities dalyje metinis kritulių kiekis neviršija 350 mm (tik prie Šebelės siekia 500–600 mm). Būdingi dygūs krūmokšniai, pusdykumių augmenija. Dažnos sausros.

Ogadene vyrauja musulmonai somaliai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIII a. Ogadeno žemės pateko į Ifato sultonatą, buvo paribyje su Aksumo karalyste. XV a. atsidūrė ginčytinoje juostoje tarp Aksumo ir Adalio valstybių. XVI a. Adalio sultonas Ahmadas ibn Ibrahimas al-Ghazis įsiveržė į Aksumą (Abisiniją) ir nukariavo daug žemių, tarp jų ir Ogadeną. Tačiau XIX a. Ogadeną atkovojo Abisinijos imperatorius Menelikas II. Nors 1897 m. Etiopija teisiškai užtvirtino valdžią Ogadene, iš tiesų teritorijos į rytus nuo Džidžigos buvo nevaldomos.

Po to, kai italai užkariavo Etiopiją, o vėliau ir Italijos Somalilandą (1936 m.), jie Ogadeną prijungė prie pastarosios kolonijos. Britams užkariavus Italijos Somalilandą, jie siekė prijungti Ogadeną prie Britų Somalilando ir sujungti visas somalių žemes. Nors 1945 m. Etiopijai nepavyko užginčyti šio britų siekio, bet 1948 m. su JAV parama pavyko pasiekti, kad britai atiduotų Etiopijai Ogadeną (Haudą).

Maždaug nuo 1970 m. Ogadeno somaliai ėmėsi partizaninių veiksmų ir priešinosi Etiopijos valdžiai. Makhtalis Dahiras įkūrė Vakarų Somalio išsivadavimo frontą, konfliktas 19771978 m. peraugo į Ogadeno karą. Po 8 mėnesių karo TSRS remiama Etiopija (Dergas) nugalėjo Somalio remiamus sukilėlius ir įtvirtino savo valdžią Ogadene. Tačiau neramumai nuo to laiko nesiliauja – somalių sukilėliai puldinėja etiopų administracijos, naftos gavybos statinius, darbuotojus. Prieš Etiopiją organizuotai kovoja 1984 m. įkurtas Ogadeno nacionalinis išsivadavimo frontas. Padėtis krašte pablogėjo 2007–2008 m., kai prasidėjo atviri susirėmimai.