Eksklavas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Visiškas eksklavas
Okusio rajonas – pusiau eksklavas

Eksklavas (angl. exclave) – atskirta valstybės teritorijos dalis. Skiriami:

  • visiški eksklavai – pagrindinė šalies teritorija nesisieja su eksklavu
  • pusiau eksklavai – nutolusią teritoriją galima pasiekti jūra.

Eksklavai mažina šalies integralumą, sunkina valdymą, didiną tautinę ir ekonominę atskirtį. Eksklavai, susidarius palankiai situacijai, gali atsiskirti nuo motininės valstybės ar būti užgrobti kitų šalių. Kad išlaikytų eksklavus savo įtakoje, pagrindinė valstybės dalis stengiasi visomis išgalėmis palaikyti santykius su jais (pvz., Rusijos ir Lietuvos konfliktas dėl vizų į Kaliningrado sritį). Visiškų eksklavų nėra daug, tuo tarpu pusiau eksklavų turi nemažai šalių.

Svarbesni eksklavai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visiški

Daliniai

Lietuvos eksklavai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akmenynų seniūnija su eksklavu

Sovietmečiu Lietuvos SSR teritorijai priklausė nedidelis Pagirių eksklavas Gudijoje. Pagal 1995 m. vasario 6 d. pasirašytą Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos sutartį eksklavas su Pagirių viensėdžiu tapo Gudijos teritorijos dalimi, o tokio pat dydžio Baltarusijos teritorijos dalis buvo prijungta prie Lietuvos.

Lietuvoje yra keletas visiškų eksklavinių administracinių vienetų. Didžiausi yra Šiaulių, Panevėžio, Alytaus miestų savivaldybės, iš visų pusių apsupti jų rajonų savivaldybių. Gana nemažai jų yra seniūnijų tarpe, kai seniūniją turinti gyvenvietė yra apsupta pavaldžios apylinkių ar kaimiškosios seniūnijos.

Visiškas eksklavas seniūnijų tarpe yra Gabrieliškių kaimas, kuris įeina į Akmenynų seniūniją, nors iš visų pusių yra apsuptas Kalvarijos seniūnijos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]