Gvadelupa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Crystal Clear app package network.png  Šis straipsnis – šio mėnesio šalies objektas.
Prašome kiek įmanoma prisidėti prie straipsnio tobulinimo.
Gvadelupa
Guadeloupe
Gvadelupės vėliava Gvadelupės herbas
Guadeloupe in France.svg
Laiko juosta: (UTC-4)
------ vasaros: (UTC)
Administracinis centras: Bas Teras
Oficialios kalbos: prancūzų
Prezidentas: François Hollande
Regioninės savivaldybės prezidentas: Victorin Lurel
Gyventojų (2013 m.): 405 739
Plotas: 1 628 km²
Tankumas (2013 m.): 249 žm./km²
Tel. kodas: 590
Commons-logo.svg Vikiteka: GvadelupaVikiteka

Gvadelupa (pranc. Guadeloupe) – salynas rytinėje Karibų jūros dalyje, Prancūzijos užjūrio regionas. Salose gyvena apie 406 000 žmonių.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Gvadelupoje dar nuo 300 pr. m. e. gyveno indėnų aravakų gentys, užsiėmusios daugiausiai žvejyba ir žemės ūkiu. Maždaug VIII amžiuje aravakus išstūmė karibų gentys, pervadinę salą Karukera („nuostabių vandenų sala“). Pirmasis į salas įžengęs europietis – Kristupas Kolumbas, čia atplaukęs antrosios savo kelionės į Ameriką metu, 1493 m. lapkričio 14 d. Kolumbas salą pavadino ispaniško vienuolyno vardu – Santa Maria de Guadalupe de Extremadura.

Gvadelupa

Prancūzai salas pradėjo valdyti nuo 1635 m., 1674 metais jas aneksavo. XVIII a. salos kelis kartus buvo perimtos britų. 1763 metais Paryžiaus taika apibrėžė salų priklausomybę Prancūzijai, tačiau britai dar mėginto perimti salas 1794 ir 1810 m. Po Napoleono sutriuškinimo Europoje, 1813 metais salos perduotos Švedijai, bet po metų švedai salas vėl perleido Prancūzijai.

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Gvadelupą sudaro dvi didelės salos (vulkaninė su veikiančiu ugnikalniu ir koralinė) ir daug smulkių. Gvadelupos didžiosios salos yra Bas Teras ir Grand Teras. Bas Teras garsėja veikiančiu Sufrieros ugnikalniu ir viena drėgniausių vietų Karibų jūros salose, kur per metus iškrenta daugiau kaip 8000 mm kritulių. Priešingai, salų pakrantėse kritulių kiekis ne didesnis 1300 mm. Bas Teras yra Gvadelupos sostinė. Grand Tero sala yra tankiau apgyvendinta nei Bas Tero, o Puant a Pitras – svarbiausias uostas ir komercinis centras. Gvadelupos pagrindinės pajamos yra iš turizmo ir Prancūzijos metropolio parama.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Gvadalupė