Adalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Etiopijos istorinis regionas:
Adal
Zeila ruins.jpeg
Šalis: Somalių regionas, vakarų Somalis
Tautos: harariai, somaliai
Valstybės: Ifato sult., Adalio sult., Hararo emyr.
Miestai: Zeila, Hararas
Etiopijos regionai.png
Adalio regionas pažymėtas kaip Hararas

Adalis (iki XVI a. vadintas Ifatu) – istorinis regionas dabartinėje rytų Etiopijoje (Somalių regiono šiaurėje), šiaurės vakarų Somalyje ir Džibutyje. Nuo XVI a. jo politiniu ir kultūriniu centru buvo Hararo miestas, dėl ko regionas dar vadinamas Hararo regionu. Šis istorinis regionas apėmė dalį rytinės Etiopijos, Džibutį ir vakarų Somalio. Jis suvaidino ypač didelę reikšmę XIII–XVI a. Etiopijos istorijoje krikščionių ir musulmonų karų laikotarpyje.

Šiame regione kilo vienos svarbiausių Etiopijos istorijoje valstybių – Ifato sultonatas, Adalio sultonatas ir Hararo emyratas.

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Iš pradžių regiono kultūrinis centras buvo Avašo upės vidurupis, iš karto į rytus nuo Ševos. Kadangi per šį slėnį ėjo prekybiniai keliai iš Centrinės Etiopijos į pajūrį (ypač į svarbų prekybinį uostą Zeilą), ilgainiui Avašo slėnį kontroliuojančios tautos ėmė kontroliuoti visą kelią. Taip formavosi atskiras regionas. Jo teritorijos buvo nuo Etiopijos plynaukštės iki Adeno įlankos.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Ševos sultonatas[taisyti | redaguoti kodą]

8961285 m. regionas priklausė rytuose buvusiam Ševos sultonatui, kuris kontroliavo prekybinius kelius ir buvo įgijęs hegemoniją regione. Atrodo, kad tuo metu čia gyveno amharai, kurių tolimi palikuonys yra dabartiniai harariai, gyvenantys Hararo mieste.

Tikriausiai nuo gana ankstyvų laikų regione įsitvirtino islamas, ir ilgainiui vieta tapo naujosios religijos avanpostu prieš krikščioniškąją Etiopiją.

Etiopija 1300 m.

Ifato sultonatas[taisyti | redaguoti kodą]

1285–1415 m. regioną kontroliavo galingas Ifato sultonatas, kilęs iš Avašo slėnio. Čia įsitvirtino vietinė Valasma dinastija. Kadangi tuo metu krikščioniškoje Etiopijoje į valdžią atėjo nauja stipri Saliamonidų dinastija, ji išplėtė centrinę valdžią, paversdama Ifato sultonatą savo vasalu. Per visą XIV a. regione vyko musulmonų sukilimai.

Etiopiją valdant stipriam imperatoriui Zara Jekob (1434–1468), Etiopijos imperija įtvirtino stiprią valdžią visose aplinkinėse šalyse. Tai oficialiai pabaigė Ifato sultonato egzistenciją ir sustabdė musulmonų maištus, priversdamas juos mokėti duoklę. Taip vietinė dinastija labai nusilpo.

Tuo pačiu metu regione kilo naujas visuomenės sluoksnis, ir įvairūs valdžią turintys asmenys (pirkliai, kariai, dvasininkai) neretai siekdavo įsitvirtinti atskiruose regiono miestuose ar vietovėse. Svarbiausi tokie augantys miestai buvo Zeila, Berbera, Dekeras, Hararas, Hubatas. Jie nepakluso nei vietinei musulmonų, nei centrinei Etiopijos valdžiai. Prie neramumų prisidėjo ir tai, kad XVI a. pradžioje portugalai nusiaubė regiono pakrantes, sudegindami laivus.

Adalio sultonatas[taisyti | redaguoti kodą]

Adalio sultonatas su sostine Harare

1515 m. nusilpus Etiopijai, buvusiose Ifato sultonato teritorijose vėl įsitvirtino atgimusi Valasma dinastija. Naujasis sultonatas pavadintas Adaliu. 1520 m. būsimasis sultonas Abu Bakras sustiprino Hararą ir padarė jį savo sostine. Jis pripažino sultonato vasalitetą Etiopijai.

Tačiau situacija nepatenkintas pirklių ir kareivių sluoksnis augo. Jie rėmė savo lyderį Adalio imamą Ahmadą ibn Ibrihimą al-Ghazį, kuris iš Hararo pradėjo savo užkariavimus, kurdamas galingą imperiją. Šių Etiopijos-Adalio karų metu Adalis laikinai užėmė visą Etiopiją, ir tik Portugalų pajėgos sugebėjo jį sustabdyti.

Sultonatas žlugo 1555 m., kuomet nebegalėjo atsispirti Etiopijos imperatoriaus ir Oromo antpuoliams.

Hararo emyratas[taisyti | redaguoti kodą]

XVI a. viduryje žlugus Adalio sultonatui, Hararas išliko laisvuoju miestu. Čia susiformavo nauja dinastija, kuri valdė valstybę, vadinamą Hararo emyratu. Jis egzistavo iki pat 1887 m., kol buvo galutinai prijungtas prie Etiopijos.

Provincija[taisyti | redaguoti kodą]

1936 m. Etiopiją prijungus prie Italijos Rytų Afrikos, Adalio regionas priskirtas Hararo provincijai. Etiopijai iškovojus nepriklausomybę, po 1942 m. administracinių reformų nuo Hararės provincijos atskirtos Arsi ir Balės provincijos pietuose, tačiau prijungta didelė dalis somalių gyvenamų žemių. Ši provincija buvo panaikinta 1995 m.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Apie Etiopijos-Adalio karą