Šnipiškės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Portal.svg
Šnipiškės
Šnipiškės 1.JPG
Šnipiškės nuo Gedimino kalno

Šnipiškės
Koordinatės 54°42′14″N 25°16′34″E / 54.704°N 25.276°E / 54.704; 25.276 (Šnipiškės)Koordinatės: 54°42′14″N 25°16′34″E / 54.704°N 25.276°E / 54.704; 25.276 (Šnipiškės)
Apskritis Vilniaus apskrities vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė Vilniaus miesto savivaldybė
Seniūnija Šnipiškių seniūnija
Vietovardžio kirčiavimas
(1 kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Šnìpiškės
Kilmininkas: Šnìpiškių
Naudininkas: Šnìpiškėms
Galininkas: Šnìpiškes
Įnagininkas: Šnìpiškėmis
Vietininkas: Šnìpiškėse

Šnipiškės – Vilniaus miesto dalis, išsidėsčiusi dešiniajame Neries krante priešais Naujamiesčio seniūniją. Šnipiškių seniūnija.

Yra Vilniaus Šv. arkangelo Rapolo bažnyčia, Europos aikštė, Vilniaus miesto savivaldybės būstinė, Nacionalinė galerija, universitetinė Žalgirio ligoninė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šnipiškės – buvęs Vilniaus priemiestis, pavadintas turtuolio pirklio Šnipio vardu, kuriam didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas buvo padovanojęs už Neries upės didelius žemės plotus.

XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje buvo suformuotos dvi istorinės Šnipiškių dalys – Skansenas ir Piromontas, 1993 m. įrašytos į Kultūros vertybių registrą.[2]

Iki XX a. vid. Šnipiškėse, prie Žvėryno gatvės (Vilkmergės), kuri eina pagal dešinįjį Neries krantą, buvo 13 akmenų grupė, vadinama Užkeiktomis vestuvėmis. Šie akmenys buvo sunaudoti statyboms. Netoli Vestuvių akmenų vietos, dešiniajame Neries krante, yra akmuo su iškaltais Gediminaičių stulpais – vienas iš kelių istorinių Vilniaus miesto riboženklių.[3]

Šnipiškėse praeityje stovėjo Šnipiškių sinagoga ir buvo įkurtos Šnipiškių žydų kapinės. Išlikę prieškariu statyti Šnipiškių bunkeriai.


Vienas iš filmo „Šanxai banzai“ vaizdų

Mene[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. Lietuvoje sukurtas dokumentinis filmas, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ Didžiojo prizo nugalėtojas, „Šanxai banzai“ (rež. Jūratė Samulionytė). Tai ironiškas filmas su vaizdais iš Šnipiškių mikrorajono, vilniečiams žinomo kaip „Šanchajus“, pasakojantis apie unikalią daugiatautę kaimo bendruomenę miesto centre.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]