Žirmūnai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Portal.svg
Žirmūnai
Zirmunai evening1.jpg

Žirmūnai
Koordinatės 54°43′12″N 25°18′07″E / 54.720°N 25.302°E / 54.720; 25.302 (Žirmūnai)Koordinatės: 54°43′12″N 25°18′07″E / 54.720°N 25.302°E / 54.720; 25.302 (Žirmūnai)
Apskritis Vilniaus apskrities vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė Vilniaus miesto savivaldybė
Seniūnija Žirmūnų seniūnija
Commons-logo.svg Vikiteka: ŽirmūnaiVikiteka
Vietovardžio kirčiavimas
(1 kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Žirmū́nai
Kilmininkas: Žirmū́nų
Naudininkas: Žirmū́nams
Galininkas: Žirmū́nus
Įnagininkas: Žirmū́nais
Vietininkas: Žirmū́nuose

Žirmūnai – Vilniaus miesto dalis, esanti į šiaurę nuo miesto centro, dešiniajame Neries krante. Žirmūnų seniūnija. Pagrindinė mikrorajono gatvė – Žirmūnų gatvė.

Žirmūnuose yra Žalgirio stadionas, Vilniaus sporto rūmai, Šiaurės miestelio technologijų parkas. Žirmūnų teritorijoje per Nerį nutiesti 4 tiltai (iš šiaurės į pietus – Valakampių tiltas, Šilo tiltas, Žirmūnų tiltas ir Mindaugo tiltas, nutiestas 2003 metais). Yra autobusų parkas, Vidaus reikalų ministerijos rūmai, Tuskulėnų dvaras, Tuskulėnų rimties parkas su kolumbariumu – suformuotu pilkalniu ir koplytėle viduje, kur ilsisi daugiau kaip 740 aukų, 19441947 metais KGB sušaudytų ir šiame parke užkastų žmonių, palaikai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kelionė garlaiviu Neries upe ties Žirmūnais

Žirmūnų rajono statybai buvo skirtas aukštas dešinysis Neries krantas priešais Antakalnį. Anuomet tai buvo 127 ha plotas. Jame 1962 m. pagal tuometinius miestų gyvenamosios teritorijos funkcinio organizavimo principus buvo suplanuoti trys mikrorajonai (pirmąjį projektavo N. Chlomauskienė, antrąjį – Birutė Kasperavičienė, trečiąjį – L. Burneikienė; taip pat projektavo architektas Bronislovas Krūminis). Buvo numatyta rajoną užstatyti penkių, devynių ir dvylikos aukštų gyvenamaisiais namais pagal respublikai iš dalies pritaikytus sąjunginius tipinius projektus.

Iki 1965 m. Žirmūnuose buvo statomi tik penkių aukštų namai ir tik vėliau aukštesni.

Už Žirmūnų gyvenamąjį rajoną jo autoriams – architektams B. Kasperavičienei, B. Krūminiui ir V. Zubrui bei statybininkams – 1968 m. buvo suteikta TSRS valstybinė premija. Tai buvo pirmasis Tarybų Sąjungoje masinės gyvenamosios statybos, tad ir urbanistinės architektūrinės minties įvertinimas tokio rango premija, kuri labai pakėlė Lietuvos architektų prestižą.

Kultūroje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Su šiuo gyvenamuoju rajonu susiję Sidabrinę gervę 2009 m. pelnęs Giedrės Beinoriūtės vaidybinis filmas „Balkonas“ (2008), taip pat vaidybinis pilnametražis kino filmasAnarchija Žirmūnuose“ (2010), sukurtas režisieriaus Sauliaus Drungos. Šio filmo pagrindiniai herojai gyvena arba lankosi Žirmūnuose. Kino juostoje šmėžuoja šio mikrorajono sovietinės statybos daugiabučių blokai. Konkreti vieta nesunkiai atpažįstama ir iš aplinkos, ir iš arti parodomų troleibusų stotelių ženklų su rajono užrašu, kartkartėmis įterpiami šio rajono planai iš paukščio skrydžio. Žirmūnai kaip socialinė, dvasinė dimensija iškyla ir Andriaus Blaževičiaus trumpo metražo vaidybiniame filme „Dešimt priežasčių“ (2011), 2012 m. apdovanotame Sidabrinės gervės nominacija.

Žirmūnuose ilgai gyveno ar tebegyvena daug iškilių kultūros asmenybių:

Aktoriai: Eugenija Pleškytė, Aldona Vederaitė, Elvyra Žebertavičiūtė, Lilija Žadeikytė, Lilė Mulevičiūtė, Jonas Kavaliauskas, Juozas Rygertas, Ferdinandas Jakšys, Vytautas Tomkus, Algimantas Mažuolis, Sakalas Uždavinys, Evaldas Mikalajūnas

Režisieriai: Vytautas Čibiras, Robertas Verba, Ramunė Kudzmanaitė, Audrius Stonys, Giedrė Beinoriūtė, Laima Pangonytė

Dailininkai: Laima Cieškaitė-Brėdikienė, Kazys Abramavičius, Leonardas Tuleikis, Vita Kaminskaitė-Tuleikienė, Miglė Kosinskaitė, Edita Rakauskaitė, Patricija Jurkšaitytė, Dovilė Tomkutė

Operos dainininkai: Irena Milkevičiūtė, Jonas Stasiūnas, Aušra Stasiūnaitė

Architektai: Algimantas Mačiulis, Vytautas Brėdikis, Stanislovas Mikulionis, Bronius Krūminis

Kinotyrininkai: Vytautas Mikalauskas, Julius Lozoraitis, Saulius Macaitis

Muzikai: Vytautas Skripkauskas, Algirdas Vyžintas, Vladas Bartusevičius, Gintaras Sodeika

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]