Rokantiškės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Rokantiškės (Vilnius))
Jump to navigation Jump to search
Portal.svg
Rokantiškės
Uosių sodai1.JPG
Uosių sodai

Rokantiškės
Koordinatės 54°42′22″š. pl. 25°22′55″r. ilg. / 54.706°š. pl. 25.382°r. ilg. / 54.706; 25.382 (Rokantiškės)Koordinatės: 54°42′22″š. pl. 25°22′55″r. ilg. / 54.706°š. pl. 25.382°r. ilg. / 54.706; 25.382 (Rokantiškės)
Apskritis Vilniaus apskrities vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė Vilniaus miesto savivaldybės vėliava Vilniaus miesto savivaldybė
Seniūnija Naujosios Vilnios seniūnija
Istoriniai pavadinimai lenk. Rekanciszki
Vietovardžio kirčiavimas
(1 kirčiuotė)
Vardininkas: Rõkantiškės
Kilmininkas: Rõkantiškių
Naudininkas: Rõkantiškėms
Galininkas: Rõkantiškes
Įnagininkas: Rõkantiškėmis
Vietininkas: Rõkantiškėse

Rokantiškės – Vilniaus miesto dalis, išsidėsčiusi į rytus nuo miesto centro, miškingoje ir kalvotoje teritorijoje tarp Naujosios Vilnios rytuose ir Antakalnio, didelė dalis Rokantiškių įeina į Pavilnių regioninį parką, kuriame veši miškai.

Išlikusi piliavietė (pirmoji pilis pastatyta apie XI–XII a.). Yra didelės Rokantiškių kapinės. Rytuose, prie Murlės upelio stūkso Rokantiškių piliakalnis, yra Rokantiškių pilies liekanos, būta Rokantiškių pilkapyno. Netoliese stūkso Kučkuriškių piliakalnis, įsteigti Ancučių, Iškartų, Lyglaukių draustiniai. Priklauso Rokantiškių, Uosių sodai. Rokantiškių kalva – aukščiausias Vilniaus taškas (ji yra toliau nuo Rokantiškių, Strielčiukuose).

Pavilniu regioninis parkas.png

Rokantiškės šiaurėje ribojasi su Mileišiškių ir Didžiųjų Pupojų sodais, rytuose – su Naująja Vilnia ir Mažaisiais Pupojais (iki Šiaurės, Kojelavičiaus g.), pietuose Barsukynės miško atskirtos nuo Kučkuriškių (nors anapus Batoro gatvės ir Vilnios esantys miškai su Rokantiškių piliakalniu ir piliaviete bei Rokantiškių tvenkiniu taip pat priskiriami šiai miesto daliai), pietvakariuose ribojasi (Viršupio g.) su Lyglaukiais, vakaruose – su Sapiegine (Iškartomis). Kaimiškoji Rokantiškių dalis yra toliau pietuose, nuo Vilniaus miesto Rokantiškių atskirta neseniai iškilusio Strielčiukų rajono. Plačiąja prasme Rokantiškėmis vadinama visa teritorija tarp Antakalnio ir Naujosios Vilnios.

Kryžius Rokantiškėse
Rokantiškių sodai. SB „Elfa“

Rokantiškes aptarnauja daugiausia 115 maršruto autobusas, iki kapinių veža 37 autobusas, prie piliakalnio – 74 autobusas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVI a. metraščiuose yra padavimų apie tai, kad Rokantiškėse pilį XI–XII a. buvo pastatęs kunigaikštis Alšis. Nuo 1506 m. Lietuvos Metrikos aktuose minimas Rokantiškių valsčius (o pačios Rokantiškės vadinamos karaliaus nuomojama žeme), 1798 m. šaltiniuose minimas Rokantiškių kaimas ir dvaras (iš viso buvo 146 gyventojai, 9 kiemai, 5 kampininkai). 1636 m. pastatytas popieriaus fabrikėlis. XIX a. 8 dešimtmečio pradžioje dvaro palivarko rytinėje pusėje pradėjo kurtis Naujoji Vilnia. 1931 m. Rokantiškių sodyboje gyveno 28 žmonės.[1] 1968 m. prie Rokantiškių prijungtas Klonių kaimas.[2]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rokantiškėse veikia 170 m ilgio Rokantiškių slidinėjimo trasa.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Wykaz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, t. 1, Warszawa 1938.
  2. Rokantiškės. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XX (Rėv-Sal). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2011