Om

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Om, Devanagari raštu

Om (Aum) – sanskrito skiemuo, kurį induistai, džainistai, budistai ir kitų indiškosios kilmės religijų ir dvasinių judėjumų atstovai laiko šventu. Devanagari raštu žymimas specialiu ligatūros ॐ (Unicode U+0950) ženklu, tibetiečių rašte ༀ (Unicode U+0F00). Ženklas sudarytas iš kairėje pusėje esančios raidės „A“, lygaus, simetriško lanko, garso „U“ ir čandrabindu, kuris parodo priebalsio nazalizaciją – nosinio (nazalinio) garso tartį.

Induizmas[taisyti | redaguoti kodą]

Garsas žymi transcendentinį garsą, iš kurio vibracijų pagal hinduizmo mokymą atsirado Visata. Jis apibūdina aukščiausią Dievo įvaizdį: beformį, bekūnį Brahmaną, beasmenę Pasaulio sielą.

Sikh Ek Onkar

OM yra simbolis, kuris viską apima ir savyje talpina. Pirmą kartą paminėtas Upanišadose. Vėliau OM – 3 garsų a, u, m junginys – kaip mistinės meditacijos objektas. Be to, jis simbolizuoja Trejybę: Višnus, Šiva ir Brahma. Visose hinduizmo religijose OM laikoma švenčiausia iš visų mantrų.

Budizmas[taisyti | redaguoti kodą]

Vadžrajanoje (mantrajanoje) atlieka svarbų vaidmenį kaip mantrinis skiemuo. Jis skamba vienoje svarbiausių vadžrajanos mantrų „OM MANI PADME HUM“. OM taip pat yra pavidalo, garso simbolis ir žymi absoliučią visatos esatį. Šventasis skiemuo yra aptarinėjamas daugelyje įvairių budizmo mokyklų. Budizme visada tariamas OM ir niekada Aum.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]