Pereiti prie turinio

Katha Upanišada

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hinduizmas

Katha Upanišada (skr. कठोपनिषत् = IAST: Kaṭhopaniṣad) – viena iš vedų kanono brahmaniškųjų komentarų – Upanišadų – dalių. Ši Upanišada priskiriama Juodajai Jadžurvedai. Katha Upanišada siejama su legendiniu rišiu Katha.

Katha Upanišados pagrindinis motyvas – Načiketos ir mirties dievo Jamos pokalbis. Brahmanas Vadžašravasa paaukoja mirčiai savo sūnų Načiketą. Šiam mirtis suteikia 3 dovanas – leidžia Načiketui grįžti pas tėvą, supažindina su dangiškos ugnies paslaptimi. Trečias Načiketo noras – pažinti mirtį ir gyvenimą po mirties. Jama brahmanui siūlo žemiškas malones, tačiau Načiketas visko atsisako ir prašo supažindinti su mirtimi ir pasiekti nemirtingumą. Upanišadoje alegoriškai aiškinami du pažinimo lygmenys (nukreiptas į malonumus ir nukreiptas į išmintį), garso AUM simbolika, įvairūs Atmano pažinimo būdai, piešiamas alegorinis kosminio visatos medžio paveikslas.[1]

Katha Upanišada sudaryta iš 2 dalių (adhyāyas), kurių kiekvieną sudaro po 3 skyrius (vallis). Kartu su Taitiryja Upanišada, Katha Upanišada priskiriama prie seniausių eiliuotų Upanišadų.

  1. Beinorius, Audrius, Upanišados, Vilnius, „Vaga“, 2006