Indra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Indra siejamas su audra, perkūnija

Indra (skr. इन्द्र = Indra) – vedų religijos, hinduizmo dievas, žinomas ir budizme. Vedose vaizduojamas galingu audros, perkūno, karo dievu su 4 rankomis ir su akimis visame kūne. Pats populiariausias ir antropomorfiškiausias iš vedizmo dievų.

Indra buvo vienas svarbiausių vedų dievų („Rigvedoje“ jam skirta ~250 himnų), atitikęs lietuvių Perkūną, slavų Peruną, graikų Dzeusą, skandinavų Torą, persų Verethragną. Kildinimas iš bendros senosios indoeuropiečių religijos pergalės, užsklandų kirtėjo dievybės *trigw-welumos. Vedose Indra visų pirma žinomas kaip siaubūno, upių užverėjo Vritros nugalėtojas. Apdainuojamas kaip karieta riedantis danguje, valdantis žirgus, priešų (dasjų) naikintojas. Jis mėgaujasi svaigiuoju gėrimu soma, pasižymi nežabota galia, todėl dažnai vadinamas Śakra („galiūnas“). Jo ginklas, kuriuo jis nuožmiai trempia priešus – vadžra (vajra), apibūdinamas kaip švytintis geležinis kalavijas. Su Indra neretai drauge veikia Marutai.

Brahmanizme ir hinduizme tapo antraeiliu ir mažai garbinamu dievuku. Puranose Indra dažnai tituluojamas devų valdovu, tačiau yra lengvai pažeidžiamas, paklūsta Višnui.

Budizmo mitologijoje Indra tapatinamas su dievu Šakru, Trajastrinso valdovu.

Žodžio „Indra“ etimologija nėra aiški. Indų gramatikai sieja su šaknimis inv-invati („varyti, raginti“), und-unnati („tekėti, vandenyti“), syad-syanate („kristi, plūsti“)[1]; kalbininkų dar bandomas kildinti iš ide. *oid- („tvinti; stiprus“, giminingas liet. áidinti „mėtyti, blaškyti; kurstyti, kelti“, lenk. jędrny „nuožmus, galingas“, rus. ядро „branduolys“).[2] Yra autorių, teigiančių, kad šis žodis kaip ir pačios dievybės vaizdinys galėjo būti pasiskolintas iš Vidurinės Azijos (Baktrijos-Margianos) kultūrų[3].

Vėlyvas Indros antropomorfinis vaizdinys

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.sanskrit-lexicon.uni-koeln.de/cgi-bin/monier/serveimg.pl?file=/scans/MWScan/MWScanjpg/mw0166-indirAlaya.jpg
  2. Julius Pokorny. Indogermanisches etymologisches Wörterbuch. Tübingen–Berne–Munich: A. Francke, 1957/1969
  3. Anthony, David W. (2007), The Horse The Wheel And Language. How Bronze-Age Riders From the Eurasian Steppes Shaped The Modern World, Princeton University Press
Commons-logo.svg

Vikiteka