Brahmanai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Brahmanų varna yra vienas iš keturių luomų hinduizmo socialinėje santvarkoje. Tradiciškai jam priklausanti visuomenės dalis turi lemiamą vaidmenį religinėje sferoje ir elitinėje intelektualinėje kultūroje. Šiai visuomenės daliai priklauso dvasininkai ir mokslininkai – aukščiausio luomo atstovai Indijoje. Anksčiau Brahmanais būdavo žyniai.

Brahmanai atsirado I tūkstantmečio pr. m. e. pradžioje Šiaurės Indijoje. Įvedus Brahmos kultą ir sudėtingus religinius ritualus, žynio pareigos tapo paveldima profesija. Brahmanai užima aukščiausią pakopą kastų hierarchijoje Indijos tautelėse, išpažįstančiose hinduizmą. Dabar Indijoje brahmanai dirba ne tik kulto tarnais, bet ir valdymo aparate, teisme, įstaigose, taip pat verčiasi žemdirbyste ir amatais.[1] Kitos varnos: brahmanas, kšatrijas, vaišijas ir šudra.

Žmogus gimęs brahmanų šeimoje yra vadinamas:

  1. Dvidža jei jis buvo įšventintas per Upanayanam ritualą [2],
  2. arba Dvidža Bandhu jei jis nebuvo įšventintas per Upanayanam ritualą [3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Brahmanas (žynys)Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, II t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1977. T.II: Bangladešas-Demokratinis, 236 psl.
  2. Klaus K. Klostermaier (1998). A Concise Encyclopedia of Hinduism. Oxford: Oneworld. ISBN 1851681752.
  3. David Bruce Hughes (Gaurahari Dāsānudās Bābājī). Śrī Vedānta-sūtra, Adhyāya 1. David Bruce Hughes, 210. GGKEY:CT0AC58L125. Tikrinta 22 February 2013.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]