Samaveda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Vedos
वेदाः
VedizmasHomam.jpg
Infolentelė: žiūrėti  aptarti  redaguoti

Samaveda (skr. सामवेद = sāmaveda, iš sāman „gaida“ ir veda „regėjimas, vydimas“) – senovės arijų šventų giesmių rinkinys, apeiginių giesmių veda. Seniausias sakralaus turinio indoeuropiečių žodinės kultūros muzikinis paminklas. Viena iš keturių vedų (greta Rigvedos, Jadžūrvedos ir Atarvavedos), antroji pagal svarbumą.

Daugiau nei 3 tūkst. metų Iš kartos į kartą perduodama žodiniu būdu, laikantis griežtų taisyklių. Tikėta, kad taisyklingai giedami Samavedos himnai turį antgamtinių galių.

Samavedą sudaro dvi knygos ir 1875 mantrų, iš kurių 1770 sutampa su Rigvedos himnų mantromis. Iki mūsų dienų išliko trys skirtingos Samavedos redakcijos (Kauthuma, Rāṇāyanīya, Jaiminīya). Pilnai išlikusi ir surašyta yra Kauthumos redakcija. Seniausi Samavedos himnai datuojami 13001000 m. pr. m. e.

Dauguma himnų skirti dievybėms Agniui, Indrai, Somai. Himnai atliekami augalo somos syvus atnašaujant dievams. Samavedos himnus gieda udgataras. Samavedos giedojimas, sāmagāna, remiasi septynialaipsniu garsaeiliu vaidika (dermės laipsniai žymimi virš teksto skaitmenimis 1, 2, 3 ir skiemenimis u, ra ir ka). Į prasminį tekstą įterpiami pratisai giedami ir melizmais dabinami asemantiniai garsažodžiai (o, hau, hoji, va).

Manoma, kad iš Samavedos ilgainiui išsivystė visos indų klasikinės muzikos sistemos. Dabar Samavedos tradicija yra bebaigianti išnykti.

brahmaniškųjų komentarų Samavedai skirti: Kena Upanišada, Džaiminyja Upanišada Brahmana, Pančavimša Brahmana.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]