Agnis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Agnis

Agnis (skr. अग्निः = Agniḥ – 'ugnis') – senovės indų ugnies dievas, viena aukščiausių dievybių Vedose. Žmonių ir dievų tarpininkas. Agnis yra iškviečiamas žynio hotaro, kad perduotų maldą dievams. Agnis yra būtina kiekvieno vedinio ritualo dievybė, aplink ugnį vyksta apeigos, į ją liejama auka (ghi). Vėliau šie vediniai ritualai perėjo į hinduistines ugnies praktikas: Agnihotrą, arti ir kt.

Agnis yra Indros brolis dvynys. Vedizme jis yra antras pagal rangą (galią) dievas. Taip pat Rigvedoje pirmajame himne jo vardas yra pirmasis žodis (agnim īḷe purohitaṃ / yajñasya devam r̥tvijam / hotāraṃ ratnadhātamam), o tai turi neeilinę reikšmę, atsižvelgiant į tai, jog Rigveda yra pirmoji iš 4 vedų (tiesa, 1-oji Rigvedos mandala, kaip manoma, nėra seniausia).

Vėlyva Agnies ikonografija

Sąsaja su lietuvių kalba, kadangi baltų kalbos yra vienos seniausių indoeuropietiškųjų kalbų. Pavyzdžiui, Dievas sanskritu yra Devas. Taigi ir vedizmo dievas Agnis, kuris sanskrito kalboje reiškia ugnis labai panašiai skamba ir lietuviškai, išsaugant senovišką reikšmę ugnis indiškai (senovės indų k.) – Agnis.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka