Jadžurveda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Vedos
वेदाः
VedizmasHomam.jpg
Infolentelė: žiūrėti  aptarti  redaguoti

Jadžurveda (skr. यजुर्वेद = yajurveda, iš yajus „aukojimo ištarmė“ ir veda „žinojimas“) – trečioji iš keturių senovės arijų šventųjų tekstų – vedų. Ši veda, kaip manoma, susiformavo tarp 1400–1000 m. pr. m. e. Jadžurveda skirta išskirtinai šrauta (somos aukojimo) ritualams. Ji susideda iš anksto nustatytų ritualinių veiksmų visumos, kuriuose vyrauja mantros, o jos buvo reikalingos, tam kad būtų galima atlikti religines aukojimo apeigas vedinio laikotarpio metu. Jos pagrindą sudaro jadžusai – aukojimo formulės, tariamos ritualo metu ir be ritualo sunkiai suprantamos. Jadžurvedos ritualų centre – aukojimas. Išsiskiria leksiškai beprasmių, grynai fonetinių formulių (pvz., om, hrim ir kt.) naudojimo gausa. Daug mantrų skirta Rudrai ir Pradžapačiui.

Jadžurveda skiriama į 2 skirtingas dalis, kurios turi keletą išlikusių redakcijų:

  • Baltoji (šukla) Jadžurveda (tik mantros ir jadžusai): Vajasaneyi Madhyandina (1975 posmai), Vajasaneyi Kanva (2086 posmai);
  • Juodoji (krišna) Jadžurveda (su komentarais): Taittirīya saṃhitā, Maitrayani saṃhitā, Caraka-Kaṭha saṃhitā, Kapiṣṭhala-Kaṭha saṃhitā.

Juodąją Jadžurvedą sudarantys komentarai įeina į Šatapatha Brahmaną. Nuo jos indų kultūroje prasideda šventraščių komentavimo tradicija.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]