Brahmanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Straipsnių serija

Hinduizmas
HinduizmasOm symbol.svg
HinduizmasHinduSwastika.svg
Infolentelė: žiūrėti  aptarti  redaguoti

Brahmanas (skr. ब्रह्मन् = bráhman) – senovės Indijos idealistinės filosofijos, ypač vedantos, sąvoka, kuri reiškia visaapimančią substanciją, aukščiausiąją realybę, pasaulio esmę ir sielą. Iš Brahmano viskas gimsta, jame gyvena ir į jį grįžta, kad vėl atgimtų.

Upanišados ir Brahmanas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Perėjimas nuo mitologijos prie filosofijos Upanišadose gana akivaizdus. Ten dalyvauja ir gyvas mitologinis dievas Brahma ir atskiras filosofinis pradmuo – Brahmanas.

Upanišadose Brahmanu vadinama aukščiausioji realybė. Jis suprantamas ir kaip dieviškoji asmenybė (mitologija), ir kaip beasmenis principas (filosofija). Toks beasmenis principas priartėja prie substancinės filosofijos sampratos. Taip suprastas Brahmanas yra genetinis ir substancinis visos esamybės pradas. Jis taip pat ir visos esamybės užbaigimas. Šis pradas skirtas pasiekti aukštesnę, viršlaikinę pasaulio esmę. Dabartinė Brahmano sąvoka reiškia absoliutų dvasinį pradą.

Upanišadose rašoma: „Iš tiesų iš ko gimsta tos būtybės, iš ko gyvena gimusieji, į ką jie įeina, kam miršta…tai ir stenkis atpažinti, tai yra Brahmanas“.

Upanišadų Brahmano sąvokos turinys sunkiai perteikiamas, nes beveik nesant filosofinės terminologijos, šių tekstų autoriai rinkosi kalbėti alegorijomis. Paskutiniosios pasaulio sąrangos pagrindas yra Brahmano pasauliai, o apie jų pagrindą negalima kalbėti. Sunku nustatyti apie kokį Brahmaną kalbama: asmenį ar beasmenį. Upanišadų autoriai pakyla iki apibendrinimų, kurie iškyla trumpose formuluotėse: „Visa, kas bebūtų, yra Brahmanas“. „Visa yra Brahmanas“. „Brahmanas iš tiesų, tai kas nemirtinga, užpakalyje, iš dešinės ir kairės, jis tęsiasi į viršų ir žemyn; iš tiesų Brahmanas – visa tai kas didingiausia.“

Skiriami du Brahmano aspektai: įsikūnijęs ir neįsikūnijęs. Pirmasis Brahmanas vienatinis, o antrasis – daugyje.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]