Pereiti prie turinio

Rakšasai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
XIX a. rakšaso Triširos piešinys

Rakšasai (skr. रक्षस्, राक्षस = IAST: rakṣas, rākṣasa, nuo rakṣ- „saugoti(s), sergėti(s)“) – daugiausia hinduistinėje mitologijoje minimos demoniškos būtybės. Jei asurai yra dievų priešai, tai rakšasai – žmonių.

Vedų rakšasai daugiausia minimi Atharvavedoje. Pagal aprašymą primena Europoje žinomus inkubus: veikia tamsoje, kenkia žmonėms, trukdo aukojimams, vaizduojami šiurpiai – vienaakiai, daugiagalviai, raguoti[1], kartais vaizduojami kaip plėšrūs žvėrys ar paukščiai[2].

Hinduizme rakšasai vaizduojami kaip milžinai-žmogėdros ilgomis rankomis, ugninėmis akimis, dideliais pilvais, pražiotomis koserėmis, kruvinomis iltimis. Pasak Mahabharatos, rakšasai kilo iš Pulastjos arba buvo sukurti Brahmos, kad saugotų pirminius vandenis. Plačiausiai Rakšasai žinomi iš Ramajanos – jų karalystė buvusi Lanka, o valdovas – Ravana. Juos nugalėjęs didvyris Rama. Įvairiuose mituose rakšasais už blogą elgesį tampa žmonės, gandharvai, pusdieviai. Būdingi rakšasų epitetai – yātudhāna („turinys blogį, valkatos“), niśīcara („nakties klajūnai“). Prie rakšasų dažnai priskiriamos ir kitos piktos būtybės (pvz., veliuokai pišačai).

Dalis tyrinėtojų mano, kad rakšasų vaizdinys kilęs arijams mitologizavus vietinius Indijos gyventojus.[3]

  1. AV VIII, 6
  2. RV VII, 104
  3. Мифы народов мира. Ракшасы , П. А. Гринцер – 2-е изд., 1992. Москва: Советская Энциклопедия.