Kalkis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Viešpats Kalkis ant balto žirgo. Radžos Ravi Varmos piešinys

Kalkis (skr. कल्कि = IAST: Kalki) – hinduizme vadinama paskutinioji (dešimtoji) Višnaus avatara, pasirodysianti einant į pabaigą Kalijugai. Pasak mitų, Kalkis pasirodysiąs tada, kai Kalijugos chaosas taps nebepakeliamas ir vėl sugrąžinsiąs dieviškąją tvarką – tada prasidėsiantis naujas būties ciklas.[1]

Višudharmotara puranoje jis apibūdinamas kaip tvirtas jaunuolis, jojantis ant balto žirgo, Devadūtos, ir laikantis iškėlęs švytintį kardą. Nors kartais Kalkis vaizduojamas keturrankis, tačiau paprastai aprašomas kaip turintis dvi rankas. Kalkio pasirodymas, jam nužengiant iš dangaus, vaizduojamas kaip „spindinti Šviesa“.

Kalkis josiąs ant tyrumo ir galybės žirgo, atremsiąs ir sunaikinsiąs vyraujantį blogį aštriu dharmos arba teisingumo kardu.

Pasak „Mahabharatos“, išminčius Markendėja apšvietė savo išmintimi Judhišthirą, pirmąjį iš Pandavų. Markendėja pranešęs, jog viename kaime, vadinamame Šambala, dorųjų brahmanų Višnujašos ir Sumatės porai gimsiąs Kalkis. Tai įvyksią šviesią mėnulio mėnesio Vaišakhos antrąją savaitę (pagal Saulės kalendorių šis mėnuo prasideda maždaug balandžio 21 d. ir baigiasi gegužės 21 d.). Brahmanų sūnus būsiąs apdovanotas sumanumu, jėga ir narsa. Kalkis surinksiąs kitus brahmanus į grėsmingą kariuomenę, kad visiškai sutriuškintų blogį.

Jis bus atpažintas dviejų iš Devynių Nemirtingųjų, tuo metu gyvensiančių Žemėje. Tai „Mahabharatos“ personažai Parašurama ir Ašvathama. Parašurama bus dvasinis Kalkio vadovas, mokysiąs jį iškęsti vargus.

Kalkis ves Padmą, Višnaus žmonos Lakšmės avatarą, ir susilauks dviejų sūnų – Jajos ir Vijajos. Jis atliks ašvamedhos aukojimą, kad sunaikintų visus sugedusius karalius ir netikrus pranašus, prieš imdamasis užduoties sunaikinti blogį ir nutraukti Kalijugos vargus. Kalkis pradės Kritajugą – gerovės amžių. Pabaigęs savo darbą, jis įgis Višnaus keturių rankų pavidalą ir sugrįš į dangiškąją Vaikunthos buveinę.[2]

Atitikmenys kitose religijose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kalkin.0Bruce M. Sullivan. Historical Dictionary of Hinduism. The Scarecrow Press, 1997.0p. 109–110
  2. http://www.indianetzone.com/6/kalki_avatar.htm