Amsterdamas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Koordinatės: 52°22′23″ š. pl. 4°53′32″ r. ilg. / 52.37306°š. pl. 4.89222°r. ilg. / 52.37306; 4.89222 (Amsterdamas)
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Nėra keitimo santraukos
Žyma: Atmesta
S Atmestas 213.197.133.110 pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (Vezhlys keitimas)
Žyma: Atmesti
Eilutė 4: Eilutė 4:
|paveikslėlis =Amsterdam Panaroma.jpg
|paveikslėlis =Amsterdam Panaroma.jpg
|paveikslėlio tekstas =Miesto panorama
|paveikslėlio tekstas =Miesto panorama
|herbas = Wapen van Amsterdam bewerkt.PNG
sex
|vėliava = Flag of Amsterdam.svg
M=53|IS=32
|PL=52|PM=22|PS=23|IL=4|IM=53|IS=32
|provincija = Šiaurės Olandija
|provincija = Šiaurės Olandija
|įkurtas =
|įkurtas =

15:45, 21 vasario 2022 versija

Amsterdamas
ol. Amsterdam
            
Miesto panorama
Amsterdamas
Amsterdamas
52°22′23″ š. pl. 4°53′32″ r. ilg. / 52.37306°š. pl. 4.89222°r. ilg. / 52.37306; 4.89222 (Amsterdamas)
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Nyderlandų vėliava Nyderlandai
Provincija Šiaurės Olandija
Meras Femke Halsema
Gyventojų (2015) 826 659
Plotas 219 km²
Tankumas (2015) 3 775 žm./km²
Altitudė 2 m
Pašto kodas 1011 – 1109
Tel. kodas 020
Tinklalapis www.amsterdam.nl
Vikiteka Amsterdamas
Kirčiavimas Ámsterdamas

Amsterdamas – Nyderlandų sostinė ir didžiausias miestas. Amsterdamas yra Šiaurės Olandijos provincijoje šalies vakaruose, Amstelio upės žiotyse. Kanalu sujungtas su Šiaurės jūra.

Finansinis ir kultūrinis Nyderlandų centras. Čia yra įsikūrusios 7 iš 500 didžiausių tarptautinių korporacijų būstinės, tarp jų Philips ir ING Group. Miesto centre veikia seniausia pasaulyje fondų birža.

Miesto įžymybės: Valstybinis muziejus, Vincento Van Gogo muziejus, Miesto muziejus, Ermitažas prie Amstelio, Amsterdamo raudonųjų žibintų kvartalas kasmet pritraukia apie 4,2 mln. turistų.

Istorija

Pirmuosiuose šaltiniuose minėtas kaip kaimas prie Amstelio užtvankos XV a. Amsterdamas tapo didžiausiu ir įtakingiausiu Nyderlandų miestu. Per Aštuoniasdešimtmetį karą, kai 1585 m. Belgijos uostą Antverpeną užėmė ispanai, į Amsterdamą persikėlė daug pirklių, amatininkų, taip pat daugybė nuo Ispanijos inkvizicijos bėgusių žydų. Tai lėmė miesto ekonominį vystymą. Žydai iš Antverpeno į miestą atsinešė briliantų apdirbimo technologijas.

XX a. septintajame dešimtmetyje Amsterdamas laikytas Europos hipių judėjimo centru.

Pavadinimo kilmė

Po 1170 m. ir 1173 m. potvynių prie Amstelio upės gyvenę gyventojai pastatė per upę tiltą ir užtvanką, o gyvenvietę pavadino "Aemstelredamme" ("Amstelio užtvanka"). Seniausias žinomas šio pavadinimo paminėjimas yra 1275 m. spalio 27 d. dokumente, kuriuo kaimo gyventojai atleidžiami nuo tilto rinkliavos mokėjimo grafui Florisui. Dokumente minimi "Amestellamme" (t. y. prie Amestellamme gyvenantys žmonės). 1327 m. kaimo pavadinimas jau minimas kaip "Aemsterdam".

Ekonomika

Yra jūrų uostas (krovinių apyvarta virš 20 mln. tonų per metus), tarptautinis oro uostas. Mieste išvystyta mašinų pramonė (aviacijos, laivų, elektronikos), chemijos, naftos apdirbimo, poligrafijos, vaistų pramonė. Nuo seno Amsterdamas garsėja juvelyrikos ir deimantų apdirbimo pramone. Mieste yra metropolitenas.

Finansai

Amsterdamas yra vienas didžiausių Europos finansinių centrų, po Londono, Paryžiaus, Frankfurto ir Barselonos. Čia įsikūrusios daugybės bankų bei tarptautinių korporacijų, tokių kaip ABN AMRO, Akzo Nobel, Heineken, ING Groep, Ahold, TNT Express, TomTom, Delta Lloyd Group, VimpelCom Ltd ir Philips, būstinės. Kai kurių kompanijų ofisai yra likę miesto centre, tačiau dauguma yra persikėlę į pietinį miesto pakraštį.

Aukštosios mokyklos

Amsterdame veikia du universitetai ir keletas aukštųjų mokyklų. 1880 m. įkurtas protestantiškasis Vrije Universiteit Amsterdam (VU) ir nekonfesinis Universiteit van Amsterdam (UvA) savo sudėtyje be fakultetų turi ir universitetines klinikas. Taip pat veikia Protestantse Theologische Universiteit. Kitos aukštosios mokyklos yra žinomos meno srityje. Nederlandse Filmacademie (NFA), Nyderlandų kino ir televizijos akademija ir Amsterdamo konservatorija veikia Amsterdamo menų akademijos (Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, AHK), sudėtyje. Taip pat žinoma Teatro ir šokio akademija ('Academie voor Theater en Dans), menų akademija Gerrit Rietveld Academie, Academie van Bouwkunst, Fotoacademie ir Amsterdamo aukštoji mokykla (Hogeschool van Amsterdam, HvA).

Kultūra

Amsterdame veikia nacionaliniai ir miesto muziejai, yra Rembranto namas. Mieste yra daugiau nei 50 kanalų, virš 500 tiltų ir tiltukų. 1928 m. čia vyko vasaros olimpinės žaidynės.

Amsterdamą puošia Šv. Antano vartai (XV–XVII a.; dabartinis istorijos muziejus), gotikinė Senoji bažnyčia (XIII a.), Naujoji bažnyčia (XV–XVI a.), Šiaurinė ir Rytinė bažnyčios (abi iš XVII a.).

Vienas žinomiausių pramogų taškų mieste – Amsterdamo raudonųjų žibintų kvartalas.[reikalingas šaltinis]

Sportas

1928 m. mieste vyko IX vasaros olimpinės žaidynės, 2000 m. vyko XI Europos futbolo čempionatas.

Futbolas

Galerija

Nuorodos

Amsterdamo turistinis žemėlapis