Pereiti prie turinio

Van Gogo muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Van Gogo muziejus Amsterdame

Van Gogo muziejus (ol. Van Gogh Museum) – meno muziejus Nyderlanduose, Amsterdame.

Muziejuje sukaupta didžiausia pasaulyje Vincento van Gogo tapybos darbų ir piešinių kolekcija. Taip pat čia yra jo amžininkų darbų: Polio Gogeno, Žoržo Sera, Klodo Monė, Anri de Tulūz-Lotreko, Pablo Pikaso.

Muziejus buvo atidarytas 1973 m. Nuolatinė muziejaus ekspozicija pasakoja apie Vincento van Gogo gyvenimą ir jo kūrybą. Joje taip pat pristatoma daugelis jo žinomiausių paveikslų: „Bulvių valgytojai“, „Miegamasis Arlyje“, vienas iš trijų „Saulėgrąžų“ paveikslų ir kt. Muziejuje organizuojamos parodos apie XIX a. meno istoriją.

2015 m. šis muziejus buvo antras pagal lankomumą šalyje po Valstybinio muziejaus ir 31-as visame pasaulyje – tais metais jį aplankė 1,9 milijono turistų.

Vagystės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1991 m. iš muziejaus buvo pavogta 20 paveikslų, tarp kurių buvo ir „Bulvių valgytojai“, tačiau po 35 minučių visi jie buvo rasti apleistame automobilyje. Keli iš jų buvo nežymiai apgadinti. 4 vyrai, tarp kurių 2 muziejaus darbuotojai, buvo nuteisti nuo 6 iki 7 metų įkalinimo bausmėmis. Manoma, kad ši vagystė buvo didžiausia šalies istorijoje nuo II pasaulinio karo.[1]

2002 m. iš muziejaus buvo pavogti du paveikslai. Po vagystės buvo sugauti ir nuteisti du vyrai – 4,5 metų įkalinimui, tačiau patys piešiniai nerasti.[2] Muziejus pasiūlė 100 000 JAV dolerių premiją už naudingą informaciją apie piešinius. 2016 m. rugsėjį abu paveikslus Neapolyje rado Italijos finansų policija. Pasak muziejaus, abu paveikslai išliko palyginus geros būklės.[3]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kurie iš muziejaus žymiausių eksponuojamų paveikslų:

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]