Svazilandas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Umbuso weSwatini
Kingdom of Swaziland
Svazilando Karalystė
Svazilando vėliava Svazilando herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Svazilandas žemėlapyje
Valstybinė kalba Svazių, anglų
Sostinė Mbabanė (administracinė) Lobamba (įstatymų leidyba)
Didžiausias miestas Mbabanė
Valstybės vadovai Msvatis III (Mswati III)
Karalius
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
17 364 km² (157)
0,9 %
Gyventojų
 – 2014 balandis (progn.)
 – Tankis
 
1 018 449 (154)
68.2 žm./km² (135)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
2007 m.
5,91 mlrd. $ (147)
5 500 $ (96)
Valiuta Lilangenis
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC+2
nėra
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
Nuo Jungtinės Karalystės
1968 m. rugsėjo 6 d.
Valstybinis himnas Svazilando himnas
Interneto kodas .sz
Šalies tel. kodas 268

Svazilando Karalystė (Svazilandas, anksčiau vadintas Svazilendu) – valstybė Pietų Afrikoje. Ribojasi su Pietų Afrikos respublika vakaruose ir Mozambiku rytuose. Svazilandas yra viena mažiausių šalių Afrikoje – iš šiaurės į pietus ji driekiasi ne daugiau 200 km, o iš rytų į vakarus – apie 130 km. Tuo pačiu šalies geografija bei klimatas labai įvairus. Didžioji dauguma gyventojų yra svaziai, kurie kalba svazių kalba. Savo valstybę jie ukūrė valdant karaliui Ngwane III XVIII a. viduryje, o dabartines ribas įgavo 1881 m. Svazilando ir jo gyventojų – svazių – pavadinimas kilo iš karaliaus Msvačio II-ojo, XIX a. šalį suvienijusio ir teritoriją išplėtusio valdovo vardo. Dabartinės šalies sienos buvo nubrėžtos 1881 m. Po anglų-būrų karo 1903–1967 m. buvo Didžiosios Britanijos protektoratas; nepriklausomybę paskelbė 1968 m. rugsėjo 3 d.

Svazilandas – viena mažiausių Afrikos valstybių, iš šiaurės į pietus besidriekianti 200 km, iš rytų į vakarus – 130 km. Nepaisant to, šalies topografija ir klimatas įvairuoja – nuo vėsaus kalnynuose iki karšto lygumose. Didžiąją dalį gyventojų sudaro etniniai svaziai, šnekantys svazių kalba.

Šalis yra monarchija, karalius yra kartu ir valstybės vadovas, skiriantis ministrą pirmininką ir dalį atstovų tiek iš aukštutinių, tiek žemutinių parlamento rūmų. Rinkimai vyksta kas penkerius metus. Dabartinė konstitucija priimta 2005 m.

Šalis yra Pietų Afrikos vystymo bendrijos, Afrikos Sąjungos, tautų Sandraugos, Pietų Afrikos muitų sąjungos, COMESA narė. Nacionalinė valiuta lilangenis pririšta prie PAR rando.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Svazilando istorija.

Kraštas gyvenamas nuo anksčiausių paleolito laikų. Yra išlikusi uolų tapyba nuo 25 000 m. pr. m. e. Čia ilgą laiką gyveno medžiotojai-rankiotojai koisanai, kuriuos palaipsniui išstūmė bantai. Nuo IV a. randama žemdirbystės ir geležies naudojimo požymių. Nuo XI a. atsikėlė sotų ir ngunių kalbomis kalbančios tautos. XVIII a., valdant karaliui Ngvanei III, svazių tauta dabartinio Svazilando vietoje įkūrė savo karalystę.

XIX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje svazių vadas Msvatis sukūrė didelę valstybę, dukart didesnę už dabartinį Svazilandą. 1843 m. šalis tapo apsupta Europos kolonijinių valstybių, kurios kėsinosi ir į Svazilandą. Labiausiai stengėsi afrikanai, pusvelčiui supirkę žemes iš vietinių vadų. 1894 m. Svazilendas tapo būrų respublikos Transvalio dalimi. 1903 m., po Anglų-būrų karo Svazilendas perėjo į Jungtinės Karalystės priklausomybę. 1968 m. šalis tapo nepriklausoma. 1970 m. karalius Sobuza II atšaukė konstituciją ir perėmė visą valdžią į savo rankas. Sobuza II mirė 1982 m., jo paveldėtoju tapo Msvatis III.

Politinė sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Svazilando politinė sistema.

Valstybės galva – karalius, kuriuo nuo 1986 m. yra Msvati III. Karaliaus rankose yra įstatymų leidimo ir įstatymų vykdomoji valdžia.

Administracinis suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šalies žemėlapis
Pagrindinis straipsnis – Svazilando administracinis suskirstymas.

Svazilandas suskirstytas į 4 rajonus – Hoho, Lubombo, Manzinio, Šiselvenio. Kiekviename rajone dar yra tinkhundlos, smulkesni administraciniai vienetai – iš viso 55 nacionaliniu lygmeniu. Kiekviena inkhundla turi vystymo komitetą (bucopho), renkamą 5 m.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Svazilando geografija.

Svazilando kraštovaizdis yra itin įvairus. Mozambiko pasienyje iškilę Lubombo kalnai, siekiantys 600 m aukštį ir išraižyti upių kanjonų. Centrinėje dalyje plyti lygumos (Veldas), skirstomos į žemąsias (Louveldas, ~250 m) ir viduriniąsias (Midlevelas, ~700 m). Vakaruose yra Aukštasis Veldas, kurį sudaro Drakono kalnai. Juose yra aukščiausia šalies vieta – Emlembės kalnas (1862 m aukščio).

Šalį giliais tarpekliais raižo upės. Jos priklauso Indijos vandenyno baseinui – Komatis, Mbuluzis, Usutu, Ngvavuma. Įrengta keletas tvenkinių, pietuose įsiterpia Strijdomo tvenkinio kraštas (Pongolos upė). Upės sudaro daug krioklių.

Šiaurės vakarų Svazilando kraštovaizdis

Kalnuose plyti savanos, krūmynai, stepių kraštovaizdžiai, žemiau yra subtropinių miškų ir dygių krūmynų. Yra Hlanės karališkasis nacionalinis parkas.

Klimatas subtropinis, vasaros lietingos, žiemos sausos, vėsios. Žiemą temperatūra nukrenta iki 10–15 °C, kalnuose būna šalčių, vasarą pakyla iki 20–25 °C, žemumose gali pasiekti 40 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis nuo 500–900 rytuose iki 1000–2000 vakaruose.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Svazilando ekonomika.

Svazilandas turi gerai išvystytą žemės ūkį, bei žemę tinkančią verstis gyvulininkyste. Cukranendrės yra šalies pirmaujantis eksporto produktas. Kiti žemės ūkio produktai yra citrusiniai vaisiai, ryžiai, medvilnė, kukurūzai, sorgai, ananasai, tabakas. Galvijai taip pat yra svarbus eksporto produktas. Be jų taip pat dideliai kiekiais auginamos ožkos. Svazilando gyventojai pragyvena iš žemės ūkio, kuris yra bendruomenės žemėse paskirstytose genčių vadų.

Svazilando mineralinės iškasenos yra asbestas, akmens anglis, molis, deimantai. Akmenų karjerai yra svarbūs šalies pramonei. Pramonę sudaro maisto produktų apdirbimas, drabužių, bei nedidelio plataus vartojimo prekių gamyba. Daugelis Svazilando gyventojų dirba Pietų Afrikos kasyklose.

Pagrindinis šalies mainų partneris yra Pietų Afrikos Respublika.

Demografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svazių karalaitė ritualo metu
Pagrindinis straipsnis – Svazilando demografija.

Dauguma Svazilando gyventojų gyvena Aukštajame ir Viduriniajame Velduose, žemumos ir rytiniai kalnai gyvenami retai. 97 % gyventojų sudaro juodaodžiai, iš kurių daugumą sudaro svaziai, tačiau yra ir zulų, tsongų. Likusią dalį sudaro daugiausia baltieji afrikanai.

Svazių kalba yra valstybinė ir plačiausiai vartojama šalyje, tačiau kaip dokumentinė, oficiali kalba naudojama anglų.

82,7 % šalies gyventojų išpažįsta krikščionybę. Apie 40 % Svazilando gyventojų priklauso protestantiškoms bažnyčiomis (Afrikos sionistų, anglikonų ir kt.), 20 % yra katalikai. 2012 m. liepos 18 d. šalies anglikonų kunige tapo Ellinah Wamukoya – ji tapo pirmąja moterimi kunige visoje Afrikoje. Apie 1 % tikinčiųjų sudaro musulmonai, yra bahajų, hinduistų.

Didžioji dalis mirčių kyla nuo AIDS ir tuberkuliozės. 2004 m. 38,8 % ištirtų besilaukiančių moterų buvo užsikrėtusios AIDS. Vidutinė gyvenimo trukmė nuo 61 m. 2000 m. nukrito iki 32 2009 m.[1] 2013 m. vidutinė gyvenimo trukmė siekė 50 m.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradiciniai svazių būstai
Pagrindinis straipsnis – Svazilando kultūra.

Pagrindiniu svazių socialiniu vienetu galima laikyti sodybą, tradicinę avilio formos pastatą su iš sausos žolės suręstu stogu. Poligaminiame namų ūkyje kiekviena žmona turi savo atskirą trobelę ir nendrėmis tvertą kiemą. Yra 3 tipų pastatai – miegoti, gaminti maistą ir sandėliuoti (daryti alų). Didesnėse sodybose yra pastatai viengungiams ir svečiams apgyvendinti. Geriausiai žinomas Svazilando kultūrinis renginys – kasmet vykstantis umhlanga nendrių šokis. 8 dienas trunkančios ceremonijos metu mergaitės skabo nendres, įteikia jas karalienei motinai ir šoka.

Kitas svarbus renginys – incvala, pagrindinis ritualas.

Kita informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Svazilandas

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


  1. Swaziland: A culture that encourages HIV/AIDS