Šv. Elenos sala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Saint Helena
Šv. Elenos salos vėliava Šv. Elenos salos herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Šv. Elenos sala žemėlapyje
Valstybinė kalba anglų
Sostinė Džeimstaunas
Didžiausias miestas -
Valstybės vadovai Elžbieta II
Karalienė
Mark Andrew Capes
Gubernatorius
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
122 km² (-)
-
Gyventojų
 – 2017
 – Tankis
 
3 970 (230)
35 žm./km² (-)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
-
- mlrd. $ (-)
- $ (-)
Valiuta Šv. Elenos salos svaras
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC+0
-
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
-
-
Valstybinis himnas Šv. Elenos salos himnas
Interneto kodas .sh
Šalies tel. kodas +290
Šv. Elenos sala iš kosmoso

Šv. Elenos salaJungtinei Karalystei priklausanti sala Pietų Atlanto vandenyne ir administracinis vienetas, apimantis kelias aplinkines salas.


 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atradimas. Istorinis kontekstas.

Antroje XV amžiaus pusėje Vakarų Europa įsigalėjo vandenynuose ir tapo pasaulinės prekybos centru. Pirmosios iškilo Portugalija ir Ispanija, sąlygojusios Anglijos ir Nyderlandų kilimą. Ispanijos Nyderlandai buvo susiskaldę: 1579 m. šiaurinės protestantiškos provincijos atsiskyrė ir įkūrė dabartinę Olandiją. 1502 m. gegužės 21 d. admirolas ispanas Juan da Nova Castella, tarnaujantis portugalų laivyne, plaukdamas iš Indijos atrado negyvenamą salą. Pagal Ortodoksų bažnyčios tradicijas - gegužės 21 diena minima kaip Šv. Elenos. Ji buvo Konstantino Didžiojo motina, pasižymėjo dosnumu, bažnyčių statymu. Portugalai stengėsi išlaikyti salos atradimo paslaptį, bet 1588 m. anglų kapitonas Thomas Cavendish, grįždamas Anglijos kariniu laivu „Desire“ iš kelionės aplink pasaulį, taip pat rado salą. Jau kitais metais Šv. Elenos sala tapo uostu ir maisto atsargų baze portugalų, anglų ir olandų laivynams, grįžtantiems iš Rytų Indijos į Europą.

Vėliava Pirmoji vėliava sukurta sukomponavus Jungtinės Karalystės valstybės vėliavą su D.Britanijos prekybos laivyno ir Ost Indijos kompanijos vėliavomis. Tokia vėliava įvairiomis modifikacijomis plevėsavo iki 1824 m. Ženklelis, kuris ir dabar yra vėliavos fone, kilo nuo šios kolonijos antspaudo. Jame vaizduojamas tristiebis laivas šalia stataus uolos šlaito. Jo burės sudėtos, gale plevėsuoja vėliava.

Salos šeimininkai. 1633 m. Šv. Elenos salą užgrobė olandai. XVII a. Europos šalyse vykdant merkantilinę politiką buvo steigiamos kompanijos prekybai su tolimais kraštais. 1600 m. Anglijoje didžiausia bendrovė buvo Ost Indijos kompanija. Ji pradėjo reikšti pretenzijas į salą ir 1659 m. pagal Anglijos karaliaus Karolio II privilegiją ją kolonizavo. Pirmieji gyventojai buvo kompanijos darbuotojai ir anglų naujakuriai, taip pat vergai iš Afrikos, Rytų Indijos, Madagaskaro. Didelis gyventojų antplūdis buvo po Didžiojo Gaisro Londone 1666 m. Tuo tarpu Olandų Rytų Indijos kompanija įgijo prekybos su Azija monopolį. Jai taip pat priklausė Gerosios Vilties kyšulys Afrikoje. Kompanija planavo užimti Šv. Elenos kontrolę į savo rankas ir įsigalėti rytinėje Atlanto dalyje. Proga pasitaikė, kai 1672 m. Anglija ir Olandija pradėjo karą. Olandams ne iš karto pavyko sėkmingai išsilaipinti saloje – nors anglai saloje turėjo mažas karines pajėgas, bet juos gynė gamtinė tvirtovė – sala apsupta stačių skardžių. Tačiau olandai sumušė mažą anglų įgulą, o jos gubernatorius su palyda pabėgo laivu į Braziliją. Iš ten plaukdamas į Europą įspėti tėvynainių apie salos netekimą, pakeliui sutiko anglų laivyną, vadovaujamą kapitono Richard Munden. Pastarasis nutarė tuojau pat atsiimti salą, nelaukdamas specialaus vyriausybės įsakymo. 1673 m. gegužės 15 d. anglai sutriuškino olandus ir perėmė valdymą. Dar viena Karolio II privilegija Anglijos Ost Indijos kompanijai dėl Šv. Elenos salos, patvirtino jos nuosavybės teises iki 1834 m., kol kompanija žlugo.

Imperatoriaus Napoleono I tremtis 1815 – 1821 m.

Šv. Elenos sala išgarsėjo 1815 m. spalį, kai Anglijos vyriausybė sumanė čia ištremti – imperatorių Napoleoną Bonapartą. Vieta pasirinkta dėl patogios tremčiai padėties: toli nuo žemynų esanti sala, apjuosta stačių uolų - tarsi natūralus gamtos sukurtas kalėjimas. Spalio 15 d. Jungtinės Karalystės karo laivas “Northumberland“ atgabeno belaisvį su asmenine palyda. Saloje buvo įkurta didelė įgula, aplink ją patruliavo laivai, baiminantis, kad imperatorius bandys bėgti. Napoleonas Bonapartas dviem mėnesiams įkurdintas pas svetingą šeimą Briaruose (mažiau kaip mylia nuo salos sostinės Džeimstauno), kol jam ruošiamas namas Longvude. Pastaroji vietovė glūdi salos centre, namas buvo apjuostas tvora, aplink jį patruliavo Anglijos kariai. Ilgainiui imperatoriaus sveikata pašlijo ir 1821 m. gegužės 5 d. jis mirė. Vyrauja nuomonės, kad imperatorius Napoleonas I buvo nunuodytas, tačiau ne visi mokslininkai sutinka su šia prielaida.

Salos reikšmė mažėja.

Anglijos Rytų Indijos kompanijos žlugimas 1834 m. lėmė neišvengiamą jos pasitraukimą ir iš salos. Šv. Elena tapo Britanijos kolonija. Dėl šių permainų salos klestėjimas sunyko. Gyventojai (apie 5000) sunkiai vertėsi: išsikėlė prekybininkai, sumažėjo darbo vietų, neturtingieji ir tapę laisvi vergai (vergovė panaikinta 1832 m.) buvo pigi darbo jėga. Pagrindinė prekė, nuo kurios priklausė salos gerbūvis - linas, iš jo buvo gaminamos virvės. Dar labiau salos padėtis pablogėjo po Sueco kanalo atidarymo 1869 m., dėl žymiai sumažėjusio atplaukiančių laivų skaičiaus. 1900 - 1902 m. į Šv. Elenos salą ištremta apie 6000 olandų kolonistų iš pietų Afrikos, kurie kovojo su Jungtinės Karalystės kariuomene dėl aukso kasyklų.

Politinė sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis: Šv. Elenos politinė sistema

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis: Šv. Elenos geografija

Šv. Elenos sala yra Atlanto vandenyne, artimiausias žemynas – Afrika - 1200 mylių į rytus, Pietų Amerika nutolusi 2100 mylių į vakarus. Sostinė Džeimstaunas. Plotas: 122 km² ; didžiausias aukštis: 820 m; koordinatės: 15o55’ pietų platumos 5o55’ vakarų ilgumos. Šv. Elenos koloniją sudaro Šv. Elenos sala, Tristano da Kunjos salos ir Dangun Žengimo sala.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis: Šv. Elenos ekonomika

Demografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis: Šv. Elenos demografija

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis: Šv. Elenos kultūra

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Šv. Elenos sala


Vikiteka