Sudanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sudano Respublika
arab. جمهورية السودان
angl. Republic of the Sudan
Sudano vėliava Sudano herbas
(Išsamiau) (Išsamiau)
Sudanas žemėlapyje
Valstybinė kalba Arabų, anglų
Sostinė Chartumas
Didžiausias miestas Omdurmanas
Valstybės vadovai Abdel Fattah al-Burhan (عبد الفتاح البرهان)
prezidentas
Mohamed Hamdan Dagalo (محمد حمدان دقلو)
vice prezidentas
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
1 886 068 km² (16)
6 %
Gyventojų
 – 2017
 – Tankis
 
44 909 353 (33)
21,3 žm./km² (157)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
2021
177,678 mlrd. $ (80)
4 232 $ (184)
Valiuta Sudano svaras
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC +3
UTC +3
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuo Jungtinės Karalystės
1956 m. sausio 1 d.
Valstybinis himnas Sudano himnas
Interneto kodas .sd
Šalies tel. kodas +249

Sudanas (arab. السودان = as-Sūdān), oficialiai Sudano Respublika (arab. جمهورية السودان = Jumhūriyyat as-Sūdān, angl. Republic of the Sudan) – valstybė šiaurės rytų Afrikoje. Šiaurėje ribojasi su Egiptu, rytuose – su Eritrėja ir Etiopija, pietuose – su Pietų Sudanu, pietvakariuose – su Centrinės Afrikos Respublika, vakaruose – su Čadu, šiaurės vakaruose – su Libija. Šiaurės rytuose Sudanas prieina prie Raudonosios jūros. Šalies sostinė yra Chartumas, o didžiausias miestas – Omdurmanas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Sudano istorija.

Derlingiausios sritys prie Nilo upės šiaurės ir centriniame Sudane (vadinamoji Nubija) jau II tūkst. pr. m. e. sukūrė brandžią civilizaciją, kurios didelę dalį kultūros elementų perėmė iš savo šiaurino kaimyno Egipto. Senovėje čia klestėjo Kermos karalystė (II tūkst. pr. m. e.), Kušas (I tūkst. pr. m. e.). Pirmaisiais mūsų eros amžiais krašte plito krikščionybė. Apie III a. Kušo karalystė žlugo dėl klajoklių bedžų, nubų antpuolių.

Viduramžiais Nubijoje klestėjo krikščioniškos Makuros, Alodijos karalystės. Tuo pat metu vakariniame Sudane (Darfūre) susiformavo dar vienas civilizacijos židinys, inspiruotas Transsacharinės prekybos su šiaure. Ten pagoniškos gentys dadžiu sukūrė savo valstybę.

Po XIII a. krašte vis labiau įsitvirtino islamas: jis pakeitė krikščionybę Aukštutinėje Nubijoje ir pagonybę Darfūre. Pastarajame valdžią paėmė furų gentys, įkūrę Darfūro sultonatą. Pietinėje Nubijoje nuo XVI a. pradžios įsitvirtino nilotai fundžai, kurie čia sukūrė Senaro sultonatą ir ilgainiui arabizavosi. Tolesnė Sudano istorija vystėsi šiems dviem galingiems sultonatams konkuruojant tarpusavyje. Tarp jų buvo retai gyvenamas Kordofanas, kuris tapo tarsi buferine zona tarp dviejų musulmoniškų valstybių.

XIX a. II pusėje sustiprėjęs Egiptas šiaurėje vykdė ekspansiją į Sudano teritoriją, Egipto chedivai nukariavo istorinę Nubiją (Senarą), o pačioje amžiaus pabaigoje – ir Darfūrą. Tuo pat metu nukariautos ir dar piečiau gyvenusios (daugiausia nilotinės) gentys dab. Pietų Sudano teritorijoje. Nuo 1898 m. Sudanas tapo kondominiumu, valdomu bendrai britų ir egiptiečių.

Britų politika neskatino kultūrinio ir ekonominio teritorijos vieningumo, o atvirkščiai, didino atskirtį tarp skirtingų teritorijų. Ypač ši atskirtis išryškėjo tarp pietinio ir šiaurinio Sudano. Šiaurės Sudane buvo didžioji dalis valstybės miestų, o pietinėje dalyje vyravo kaimai. Daugelis šiaurinės Sudano dalies gyventojų buvo arabiškai kalbantys musulmonai (daugiausiai sunitai), o šalies pietuose vyravo juodaodžių tradiciniai vietiniai tikėjimai, nors buvo ir nemažai krikščionių. Sudane tuo metu buvo 597 gentys, kalbančios daugiau nei keturiais šimtais skirtingų kalbų ir dialektų,[1].

Dėl to nepriklausomybę 1956 m. iškovojęs Sudanas iš karto susidūrė su separatistinėmis nuotaikomis. 1956-1972 ir 1983–2005 m. vyko du Sudano pilietiniai karai tarp musulmoniškos šiaurės ir nilotiškų pietų. Tai lėmė, kad 1972 ir 2005 m. Pietų Sudanas įgijo autonomiją, o 2011 m. visiškai atsiskyrė nuo Sudano. Diktatoriškas Nubijos (Centrinio Sudano) arabų viešpatavimu paremtas režimas nuo XX a. paskutiniųjų dešimtmečių lėmė ir trintį su Darfūru vakaruose ir bedžais rytuose. Ši trintis išlieka aktuali iki mūsų dienų.

2023 m. šalyje kilo kariniai susirėmimai tarp Sudano karinių pajėgų ir Sukarintų RSF pajėgų.[2][3][4]

Politinė sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šalies prezidentas nuo 1989 m. Omaras al-Baširas
Pagrindinis straipsnis – Sudano politinė sistema.

Pagal Konstituciją, Sudanas yra federacinė prezidentinė respublika. Prezidentas yra šalies ir vyriausybės vadovas bei vyriausiasis ginkluotojų pajėgų vadas. Įstatymų leidžiamoji valdžia priklauso dviejų rūmų parlamentui. Šalyje veikia multipartinė sistema. Nepaisant to, praktikoje didžiausią galią savo rankose yra sutelkęs prezidentas Omaras al-Baširas ir jo vadovaujama Nacionalinio kongreso partija. Baširas Sudaną valdo nuo 1989 m. birželio 30 d. įvykdyto perversmo. Jo iniciatyva šalies šiaurėje buvo įvestas šariatas, suvaržyta visuomeninė ir politinė gyventojų veikla, žodžio laisvė, pradėtas režimui prieštaraujančių asmenų persekiojimas.

2010 m. Sudane po 24 metų pertraukos įvyko parlamento rinkimai, kuriuos laimėjo Baširo atstovai. Tarptautinių stebėtojų nuomone, rinkimuose užfiksuota daug trūkumų, opozicijos atstovai teigė, kad jiems grasinta susidorojimu.[5]

Pagal 2012 m. Demokratijos indeksą, Sudanas priskiriamas autoritarinių režimų kategorijai.[6]

Administracinis suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sudano valstijos

Po Pietų Sudano (10 valstijų) atsiskyrimo 2011 m. liepos 11 d., Sudaną sudaro 17 valstijų (vilajetų), kurios grupuojamos į 6 didesnius regionus, egzistavusius iki 1994 m.:

 1. Chartumas (ولاية خرطوم Wilāyat Kharṭūm)
 2. Šiaurės Kordofanas (ولاية شمال كردفان Wilāyat Shamāl Kurdufān)
 3. Šiaurė (aš-Šamalija) (ولاية الشمالية Wilāyat ash-Shamāliyyah)
 4. Kasala (ولاية كسّلا Wilāyat Kassalā)
 5. Mėlynasis Nilas (ولاية النيل الأزرق Wilāyat an-Nīl al-Azraq)
 6. Šiaurės Darfūras (ولاية شمال دارفور Wilāyat Shamāl Dārfūr)
 7. Pietų Darfūras (ولاية جنوب دارفور Wilāyat Janūb Dārfūr)
 8. Pietų Kordofanas (ولاية جنوب كردفان Wilāyat Janūb Kurdufān)
 9. Al Džazira (ولاية الجزيرة Wilāyat al-Jazīrah)
 10. Baltasis Nilas (ولاية النيل الأبيض Wilāyat an-Nīl al-Abyaḍ)
 11. Nilo upė (ولاية نهر النيل Wilāyat Nahr an-Nīl)
 12. Raudonoji jūra (ولاية البحر الأحمر Wilāyat al-Baḥr al-Aḥmar)
 13. Al Kadarifas (ولاية القضارف Wilāyat al-Qaḍārif)
 14. Senaras (ولاية سنّار Wilāyat Sinnār)
 15. Vakarų Darfūras (ولاية غرب دارفور Wilāyat Gharb Dārfūr)
 16. Vidurio Darfūras (ولاية وسط دارفور Wilāyat Wasṭ Dārfūr)
 17. Rytų Darfūras (ولاية شرق دارفور Wilāyat Sharq Dārfūr)
 18. Vakarų Kordofanas (ولاية غرب كردفان Wilāyat Gharb Kurdufān)

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sudano palydovinė nuotrauka
Pagrindinis straipsnis – Sudano geografija.

Sudanas – šešiolikta pagal dydį valstybė pasaulyje (iki Pietų Sudano atsiskyrimo buvo didžiausia Afrikoje), įvairi savo geografinėmis ypatumais. Ją galima skirstyti į kelis geografinius regionus. Šalies šiaurinėje dalyje vyrauja dykuminis klimatas: šiaurės vakaruose yra beveik negyvenama Libijos dykuma, o šiaurės rytuose – Nubijos dykuma. Jas skiria siaura ir vingiuota Nilo juosta – Aukštutinė Nubija. Ji yra derlinga, ir gana tankiai gyvenama.

Pietinėje Sudano dalyje didelį plotą užima sahelis ir savana. Šią zoną priimta dalinti į tris geografinius regionus. Pietvakarinėje Sudano dalyje yra Darfūras (Vakarų Sudanas), nuo jo į rytus driekiasi Kordofanas, o pietrytinį Sudaną užima Pietinė Nubija (kitaip Butana, arba Centrinis Sudanas). Pastaroji yra tankiausiai gyvenama Sudano dalis. Per ją teka Baltasis Nilas, Mėlynasis Nilas, Atbara.

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sudane vyrauja dykumų klimatas su aukšta temperatūra ir dideliu dienos ir nakties temperatūrų skirtumu. Pietinė šalies dalis patenka į tropinį savanų klimatą su aukšta vidutine temperatūra ir ilgu sausuoju bei trumpu lietingu periodu. Vidutinė vasaros temperatūra Sudane siekia 30-35 °C, žiemos – 24-26 °C. Daugiausiai kritulių iškrenta liepos-rugsėjo mėnesiais.

 Chartumo klimatas 
Mėnuo Sau Vas Kov Bal Geg Bir Lie Rgp Rgs Spa Lap Gru Metinis
Vid. temperatūra °C 23 25 29 32 35 34 32 32 33 32 28 25 30
Krituliai mm 0 0 0 0 4 5 46 75 25 5 1 0 162
Duomenys: Sudano klimatas, Chartumas[7] 2015 01 18

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Sudano ekonomika.

Sudanas yra žemės ūkio valstybė. Žemės ūkyje dirba apie 80 % šalies darbo jėgos, bet pajamos sudaro tik 35 % BVP. Vyriausybė turi didelį vaidmenį planuojant šalies ekonomiką. Eksportui auginama medvilnė, sezamai, riešutai, cukranendrės. Kiti žemės ūkio produktai yra sorgai, soros, kviečiai, manijokai, tropiniai vaisiai ir saldžiosios bulvės. Auginamos avys, ožkos, galvijai, kupranugariai. Sudanas tiekia įvairius miško produktus, labiausiai iš jų gumiarabiką, pagal kurį šalis yra viena didžiausių gamintojų.

Šalies pramonė yra apribota žemės ūkio produktų apdirbimu ir lengvosios pramonės produktų gaminimu. Pagrindiniai gamybos produktai yra valyta medvilnė, tekstilės gaminiai, alkoholiniai gėrimai, muilas, avalynė, medikamentai, ginkluotė. Sudane yra lengvųjų ir sunkiųjų automobilių surinkimo linijos. Šalyje randama geležies, chromo rūdos, vario. Šalyje naftos telkiniai buvo atrasti 7-ajame dešimtmetyje, bet tik 1999 m. žaliavinė nafta buvo pradėta eksportuoti.

Šalis importuoja žemės ūkio produktus, plataus vartojimo prekes, naftos perdirbimo ir transporto įrangą, medikamentus, chemikalus, tekstilės produktus, kviečius. Eksportuojama nafta ir jos produktai, medvilnė, sezamas, gyvuliai, riešutai, gumiarabikas, cukrus. Pagrindiniai šalies mainų partneriai yra Kinija, Japonija, Saudo Arabija.

Demografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Sudano demografija.
Pasiskirstymas pagal religijas iki 2011 m. [8]
religija procentas
Musulmonai
  
70 %
Vietinių religijų atstovai
  
25 %
Romos katalikai
  
5 %
Pasiskirstymas pagal religijas po 2011 m. [8]
religija procentas
Musulmonai
  
97 %
Romos katalikai
  
3 %

Sudano gyventojų skaičius sparčiai auga: 1993 m. šalyje gyveno 25 milijonai žmonių, o 2009 m. – 41 milijonas. Pasak 2009 m. apskaičiavimų, gyventojų skaičius per metus užauga 2,15 %.[8]. Atsiskyrus Pietų Sudanui, Sudane gyvena apie 34 mln. gyventojų.

Pasak 2003 m. apskaičiavimų, vyresnių nei 15 m. žmonių raštingumas šalyje yra 61,1 % (vyrų – 71,8 %, moterų – 50,5 %). Anot 2009 m. apskaičiavimų, vidutinė numatomo gyvenimo trukmė skaičiuojant nuo gimimo Sudane yra 51,42 metų (vyrų – 50,49 m., moterų – 52,4 m.).[8] Gyventojų amžiaus struktūra: [8]

 • 0-14 metų: 40,7 %
 • 15-64 metų: 56,8 %
 • 65 metų ir vyresni: 2,5 % (2009 m. apsk.)

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Sudano kultūra.

Kita informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Peter K. Bechtold, `More Turbulence in Sudan` in Sudan: State and Society in Crisis, ed. John Voll (Boulder, Westview, 1991) p.1
 2. Sudane trečią dieną siaučiant kovoms, žuvusiųjų skaičius išaugo iki 97
 3. Per mūšius Sudane žuvo daugiau kaip 50 civilių
 4. Blinkenas per pokalbį telefonu su Sudano generolais paragino nutraukti ugnį
 5. Leaders, Sudan Profile, BBC
 6. Democracy Index 2012, The Economist Intelligence Unit
 7. Sudan, Climatemps.com; tikrinta: 2015-01-18
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 CIA pasaulio faktų knyga Citavimo klaida: Netinkama <ref> žymė; vardas "CIA" apibrėžtas keletą kartų su skirtingu turiniu

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas Sudanas

Bendros nuorodos ir žinių portalai:

Žemėlapiai:

Laikas ir orai: