Naujosios Vilnios geležinkelio stotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°41′37″š. pl. 25°24′31″r. ilg. / 54.6937°š. pl. 25.4087°r. ilg. / 54.6937; 25.4087

Naujosios Vilnios geležinkelio stotis
Naujoji Vilnia train station.JPG
ŠalisLietuva
GyvenvietėNaujoji Vilnia, Vilnius
Aptarnaujanti įmonėLietuvos Geležinkeliai
AtidarytaXIX a. antroje pusėje
Kryžius-paminklas trėmimams atminti (šone vagonai, kokiais buvo vežti žmonės)

Naujosios Vilnios geležinkelio stotis – geležinkelių transporto taškas Lietuvos sostinės Vilniaus šiaurės rytuose; geležinkelio stotis. Valdo AB „Lietuvos geležinkeliai". Rajonas – Naujoji Vilnia, Naujosios Vilnios seniūnija. Yra daug įvairių atšakų į pramonės ir verslo objektus (anksčiau čia veikusius fabrikus, sandėlius, kitus statinius). Yra požeminė perėja. Virš A. Kojelavičiaus gatvės yra laiptuota perėja (laiptai).

Adresas: A. Kojelavičiaus g. 147, LT-11101, Vilnius.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIX a. antroje pusėje, nutiesus (1860) Sankt Peterburgo – Varšuvos geležinkelį ir įsteigus geležinkelio stotį, miestelyje apsigyveno geležinkelininkai. Naujoji Vilnia tapo miesteliu. Jame kūrėsi medžio apdirbimo, odų, mielių, dalgių, peilių ir pasagvinių fabrikai. XX a pradžioje Naujoji Vilnia tapo trečiu miestu Lietuvoje pagal pramonės koncentraciją.

1940-1941 m. iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties į Sibirą tremtin buvo vežami pirmieji lietuvių, lenkų ir kitų tautybių žmonės[1].

Po Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memoriale kasmet (birželio 14 d.) vyksta Trėmimo minėjimo renginiai. 2009 m. vyko Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos organizuojamas teatralizuotas Gedulo ir vilties dienos minėjimas „Vilties paukštė”[2].

2013 m. Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memoriale, virš traukinio fragmento, prie kurio kasmet vyksta Trėmimo minėjimo renginiai, įrengta plieno ir stiklo konstrukcija, kuri apsaugo traukinį nuo lietaus ir sniego.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg
Geležinkelio ruožas

Railway station template image.svg

Naujoji Vilnia