Sahelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šis straipsnis – apie geografinį regioną. Apie kultūrinį regioną žiūrėkite Sahelio civilizacija, apie buvusią Eritrėjos provinciją – Sahelis (Eritrėja)
Sahelio regionas driekiasi per visą Afrikos žemyną beveik 6 tūkst. km ilgio ir iki 1 tūkst. km pločio ruožu nuo Atlanto vandenyno iki Raudonosios jūros
Apytikslės Sachelio zonos kritulių pasiskirstymas per metus, milimetrais (iš šiaurės į pietus – 50, 100, 150, 200, 300, 400, 500, 600, 700 mm). Bet Sahelio, kaip ekoklimatinio regiono supratimą geriausiai apibūdina tik pilkšvos ir melsvos linijos, bei kritulių kiekis nuo 100 mm iki 600 mm per metus

Sahelis (arab. ساحل, sahil) – biogeografinis ir ekoklimatinis regionas šiaurinėje Afrikoje, į pietus nuo Sacharos, kuris neretai laikomas jos dalimi.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sahelis kerta šį žemyną siauru ruožu iš vakarų į rytus, nuo Atlanto iki Raudonosios jūros. Tai yra pereinamoji zona tarp Šiaurės Afrikoje esančios Saharos dykumos ir Sudano savanos, esančios Užsachario Afrikoje.

Sahelis eina per šiaurinį Senegalą, pietinę Mauritaniją, centrinį Malį, Burkina Faso šiaurinį pakraštį, Alžyro patį pietinį pakraštį, per vidurio Nigerį, Nigerijos šiaurės rytų pakraštį, Kamerūno šiaurinį pakraštį, vidurio Čadą, Pietų Sudano šiaurinį pakraštį, beveik per visą Sudaną, išskyrus Sudano pačius pietų pakraščius ir šiaurės vakarus, Etiopijos visai nedidelį šiaurinį pakraštį, šiaurės vakarų Eritrėją, nesiekdamas Raudonosios jūros, bei Egipto pietryčių pakraštį.

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sahil arabiškai reiškia „krantas“. Būtent taip pavadintas Saharos dykumos pietinis pakraštys, mat ši dykuma arabų kultūroje dažnai tapatinama su jūra.

Gamta čia yra pereinamoji iš dykuminio (Saharos) į atogrąžų (Gvinėjos) klimatą, ir pačiame Sahelyje išilgai išskiriami tam tikri ruožai su skirtingomis gamtinėmis sąlygomis: sahelo – saharinis, sahelinis, sudano – sahelinis ir sudaninis.

Prieš 12 500 metų šis regionas buvo Saharos dalis, smėlis bei vėjas suformavo vietos reljefą. Kuriam laikui dykuma buvo atsitraukusi, todėl čia atsirado galimybės susikurti įvairioms valstybėms. Šiuo metu vėl jaučiamas dykumėjimo procesas.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sahelis nėra vien tik geografinė sąvoka. Gana panašios gamtinės sąlygos nuo seno vienijo čia gyvenusias įvairias tautas. Visos jos dalyvavo transsacharinėje prekyboje, o I mūsų eros tūkstantmetyje, veikiant islamo kultūrai iš šiaurės, užgimė ir suklestėjo Sahelio civilizacija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]