Sahelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Šis straipsnis – apie geografinį regioną. Apie kultūrinį regioną žiūrėkite Sahelio civilizacija, apie buvusią Eritrėjos provinciją – Sahelis (Eritrėja)
Sahelio teritorija

Sahelis (arab. ساحل, sahil) – biogeografinis ir ekoklimatinis regionas šiaurinėje Afrikoje.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sahelis siauru ruožu šį žemyną kerta iš vakarų į rytus, nuo Atlanto iki Raudonosios jūros. Tai yra pereinamoji zona tarp šiaurės Afrikoje esančios Saharos dykumos ir subsacharinėje Afrikoje esančios Sudano savanos.

Sahelis eina per šiaurinį Senegalą, pietinę Mauritaniją, centrinį Malį, šiaurinę Birkiną Fasą, Alžyro patį pietinį pakraštį, per Nigerį išskyrus jo šiaurės rytų dalį, Nigerijos šiaurinį pakraštį, Kamerūno šiaurinį pakraštį, centrinį Čadą, Pietų Sudano šiaurinį pakraštį, centrinį Sudaną, šiaurės vakarų Eritrėją ir šiaurinės Etiopijos dalį.

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sahil arabiškai reiškia „krantas“. Būtent taip pavadintas Saharos dykumos pietinis pakraštys, mat ši dykuma arabų kultūroje dažnai tapatinama su jūra.

Gamta čia yra pereinamoji iš dykuminio (Saharos) į atogrąžų (Gvinėjos) klimatą, ir pačiame Sahelyje išilgai išskiriami tam tikri ruožai su skirtingomis gamtinėmis sąlygomis: sahelo – saharinis, sahelinis, sudano – sahelinis ir sudaninis.

Prieš 12 500 metų šis regionas buvo Saharos dalis, smėlis bei vėjas suformavo vietos reljefą. Kuriam laikui dykuma buvo atsitraukusi, todėl čia atsirado galimybės susikurti įvairioms valstybėms. Šiuo metu vėl jaučiamas dykumėjimo procesas.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sahelis nėra vien tik geografinė sąvoka. Gana panašios gamtinės sąlygos nuo seno vienijo čia gyvenusias įvairias tautas. Visos jos dalyvavo transsacharinėje prekyboje, o I mūsų eros tūkstantmetyje, veikiant islamo kultūrai iš šiaurės, užgimė ir suklestėjo Sahelio civilizacija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]