Kijevo vaivadija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kijevo vaivadija
Alex K Kyiv Michael.svg
1471 – 1795 Flag of Russia.svg
COA of Kiev Voivodship XVII.svg
KijowskieIRP.png
Vaivadija ATR žemėlapyje (raudona)
Valstybė Abiejų Tautų Respublika
Provincija Mažosios Lenkijos provincija
Administracinis centras Kijevas
Žytomyras (nuo 1667 m.)
Pavietai 3 ({{{admVienetoKiekisMet}}})
Vaivada Kijevo vaivada
Gyventojų 500 000 (1793)
Plotas 200 000 km² ({{{plotasmetai}}})

Kijevo vaivadija (lenk. Województwo kijowskie) – 1471-1569 m. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, o 1569-1795 m. - Lenkijos karalystės Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Kijevas, vėliau Žitomyras, plotas 200 000 km².

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki vaivadijos sukūrimo teritorija priklausė Kijevo Rusiai, vėliau jos palikuonei Kijevo kunigaikštystei. Nuo XIV a. kunigaikštystę nukariavo LDK ir įjungė į savo sudėtį. Tuometinei kunigaikštystei dar priklausė ir dalis Ponto stepės iki pat Juodosios jūros.

Iš pradžių į kunigaikštystę buvo skiriami Gediminaičių dinastijos atstovai, tačiau jie ne visada norėjo tvirtinti ištikimybę LDK. Kuomet Kijevo kunigaikštis Vladimiras Algirdaitis (valdė 1377 - 1395) nepakluso Vytautui, šis į sostą pasodino Skirgailą, o 1397 m. kunigaikštystę panaikino, įkurdamas vietininkiją. Joje įsigalėjo Alšėniškių giminė, tapdama savotiška dinastija. 1440 m. kunigaikštystė buvo atkurta ir sugrąžinta Vladimiro sūnui Aleksandrui Olelkai. 1471 m. po šio sūnaus Simono mirties, kunigaikštystė buvo galutinai panaikinta ir paversta vaivadija, ir Olelkaičiai nebeteko šios valdos.

Vaivadija buvo didžiausia visoje LDK. 1569 m. Liublino unijos metu vaivadija buvo atplėšta nuo LDK ir prijungta prie Lenkijos. Ji integruota į Mažosios Lenkijos provinciją.

Tačiau įvykus karui su Maskva, 1667 m. Andrusovo paliaubų sutartimi didžioji vaivadijos dalis, įskaitant Kijevą, atiteko pastarajai, ir sostinė perkelta į Žytomyrą. Likučiai Lenkijos jos sudėtyje išbuvo iki 1795 m., kol atiteko Rusijos imperijai.

Pavietai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadija dalinta į tris pavietus:

Vidinės nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]