Palenkės vaivadija (1793)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Palenkės vaivadija (1793)
lenk. Województwo podlaskie
POL województwo podlaskie IRP COA.svg
1793 – 1795 Flag of the Kingdom of Prussia (1701-1750).svg
 
Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
 
Wappen röm.kaiser.JPG
Wojpodlaskie1793.png
Valstybė Abiejų Tautų Respublika
Provincija Mažosios Lenkijos provincija
Žemės 3

Palenkės vaivadija (lenk. Województwo podlaskie) buvo trumpalaikis Abiejų Tautų Respublikos, Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas, egzistavęs nuo 1793 m. iki 1795 m. dabartinės Lenkijos šiaurės rytuose. Vaivadija šiaurėje ribojosi su Gardino vaivadija, rytuose su Naugarduko vaivadija, pietryčiuose su Bresto vaivadija, pietuose su Liublino vaivadija, pietvakariuose su Varšuvos vaivadija, šiaurės vakaruose su Mazovijos vaivadija ir Prūsijos karalyste.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadija buvo įkurta 1793 m. lapkričio 23 d. Gardino seimo nutarimu iš dalies buvusios Palenkės vaivadijos ribose. Lenkijos Karalystės Seime vaivadija turėjo savo atstovus: vaivadą ir kaštelioną bei šešis atstovus renkamus ketveriems metams (po du iš visų trijų apskričių). Po III Abiejų Tautų Respublikos padalijimo vakarinės vaivadijos žemės atiteko Prūsijos karalystės, Naujosios Rytų Prūsijos Balstogės departamentui ir maža dalis rytinių žemių Rusijos imperijos Slanimo gubernijai.

Suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadiją sudarė trys žemės:

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Volumina Legum, T.X. Konstytucje Sejmu Grodzieńskiego z 1793 r / Wydał Z. Kaczmarczyk przy współudziale J. Matuszewskiego, M. Sczanieckiego i J. Wąsickiego. – Poznań, 1952.