Pereiti prie turinio

Palenkės vaivadija (1793)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Palenkės vaivadija (1793)
lenk. Województwo podlaskie

1793 – 1795
 

 

Valstybė Abiejų Tautų Respublikos vėliava Abiejų Tautų Respublika
Provincija Mažosios Lenkijos provincija
Žemės 3

Palenkės vaivadija (lenk. Województwo podlaskie) buvo trumpalaikis Abiejų Tautų Respublikos, Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas, egzistavęs nuo 1793 m. iki 1795 m. dabartinės Lenkijos šiaurės rytuose. Vaivadija šiaurėje ribojosi su Gardino vaivadija, rytuose su Naugarduko vaivadija, pietryčiuose su Bresto vaivadija, pietuose su Liublino vaivadija, pietvakariuose su Varšuvos vaivadija, šiaurės vakaruose su Mazovijos vaivadija ir Prūsijos karalyste.

Vaivadija buvo įkurta 1793 m. lapkričio 23 d. Gardino seimo nutarimu iš dalies buvusios Palenkės vaivadijos ribose. Lenkijos Karalystės Seime vaivadija turėjo savo atstovus: vaivadą ir kaštelioną bei šešis atstovus renkamus ketveriems metams (po du iš visų trijų apskričių). Po III Abiejų Tautų Respublikos padalijimo vakarinės vaivadijos žemės atiteko Prūsijos karalystės, Naujosios Rytų Prūsijos Balstogės departamentui ir maža dalis rytinių žemių Rusijos imperijos Slanimo gubernijai.

Vaivadiją sudarė trys žemės:

  • Volumina Legum, T.X. Konstytucje Sejmu Grodzieńskiego z 1793 r / Wydał Z. Kaczmarczyk przy współudziale J. Matuszewskiego, M. Sczanieckiego i J. Wąsickiego. – Poznań, 1952.