Polocko vaivadija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Polocko vaivadija
Alex K Grundwald flags 1410-03.svg
1504 – 1792 Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Coat of arms of the Polotsk Voivodeship with Vytis (Waikymas), painted in 1875.jpg
Polatsk Voivodeship within Lithuania in the 17th century.png
Vaivadija LDK žemėlapyje (raudona)
Valstybė Abiejų Tautų Respublika
Provincija LDK
Administracinis centras Polockas
Usašė (nuo 1773)
Pavietai nebuvo ({{{admVienetoKiekisMet}}})
Vaivada Polocko vaivada
Plotas 21 800 km² ({{{plotasmetai}}})

Polocko vaivadija (blrs. Полацкае ваяводства (Połackaje vajavodztva), lot. Palatinatus Polocensis) – nuo 1504 m. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, o 15691793 m. ir Abiejų Tautų Respublikos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Polockas, nuo 1773 m. Usačė. Plotas 21 800 km².

Vaivadijos herbas – rudas Vytis baltame lauke, tokia pat buvo ir raudonoje vaivadijos vėliavoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Polocko vaivadija Abiejų Tautų Respublikos žemėlapyje

Vaivadija buvo sudaryta Polocko kunigaikštystės žemių pagrindu. XIV a. kunigaikštystę valdė Andrius Algirdaitis, po jo trumpai Skirgaila, o Vytautas kunigaikštystę likvidavo, ji tapo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės seniūnija.

1563 m. Rusijos caras Ivanas IV buvo užėmęs Polocką, bet 1579 m. Steponas Batoras jį atsiėmė. 1655 m. caras Aleksejus Michailovičius Polocko žemes vėl okupavo, bet 1667 m. jos vėl grįžo Lietuvai. Pirmasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas 1772 m. vaivadiją pagal Dviną padalijo į dvi dalis. Šiaurinė atiteko Rusijai, pietinė iki Antrojo padalijimo liko Abiejų Tautų Respublikai.

Polocko vaivadija dėl nedidelio gyventojų skaičiaus į pavietus padalyta nebuvo. Visuotinis bajorų šaukimas į karo tarnybą vyko Polocke.

Atstovavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Polocko vaivadiją Abiejų Tautų Respublikos senate atstovavo Polocko vaivada ir Polocko kaštelionas. Krašto seimelis, posėdžiaudavęs Polocke, rinkdavo du atstovus į Abiejų Tautų Respublikos Seimą ir du deputatus į Lietuvos Tribunolą. Nuo 1773 m. seimeliai rinkdavosi Usačėje.

Vaivada[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Polocko vaivada.

Pirmasis Polocko vaivada buvo Stanislovas Hlebavičius.

Polocko vaivadą skirdavo karalius, jis pareigas paprastai eidavo iki gyvos galvos. Vaivada buvo aukščiausias valstybinės valdžios pareigūnas vaivadijoje, vaivadijos bajorų vadas ir vaivadijos bajorų pašauktinių kariuomenės vadas. Jo kompetencijai buvo priskirti administracijos, karo ir teismo reikalai. Jis taip pat rūpinosi vaivadijos miestų, apsauga ir tvarka, prižiūrėjo jų matus, saikus ir kainas.

Vaivada buvo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Ponų tarybos narys, o nuo 1569 m. Abiejų Tautų Respublikos senato nuolatinis narys. Senate Polocko vaivada turėjo dvidešimt pirmą pagal rangą pasauliečių poziciją.