Polocko vaivadija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Polocko vaivadija
Flag of the Grand Duchy of Lithuania (1403–1410).svg
1504 – 1793 Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Recueil d'armoiries polonaises COA of Polotsk Voivodeship.png
RON województwo połockie map.svg
Valstybė Abiejų Tautų Respublika
Provincija Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė LDK
Administracinis centras Polockas (1504–1772)
Lepelis (1772–1776)
Ušačai (1776–1791)
Čašnikai (1791–1793)
Apskritys nebuvo
Vaivada Polocko vaivada
Plotas 21 800 km²

Polocko vaivadija (blrs. Полацкае ваяводства, lenk. Województwo połockie, lot. Palatinatus Polocensis) – nuo 1504 m. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, o 15691793 m. ir Abiejų Tautų Respublikos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė – Polockas, prasidėjus ATR padalijimams – Lepelis, vėliau – Ušačai ir Čašnikai. Plotas 21 800 km². Rytuose ribojosi su Rusija, kuri XVIII a. pabaigoje vaivadiją prisijungė.[1]

Vaivadijos herbas – rudas Vytis baltame lauke, tokia pat buvo ir raudonoje vaivadijos vėliavoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadija LDK žemėlapyje (raudona)
Vaivadija ATR žemėlapyje

Vaivadija buvo sudaryta Polocko kunigaikštystės žemių pagrindu. XIV a. kunigaikštystę valdė Andrius Algirdaitis, po jo trumpai Skirgaila, o Vytautas kunigaikštystę likvidavo, ji tapo LDK seniūnija.

1563 m. Rusijos caras Ivanas IV buvo užėmęs Polocką, bet 1579 m. Steponas Batoras jį atsiėmė. 1655 m. caras Aleksejus Michailovičius Polocko žemes vėl okupavo, bet 1667 m. jos vėl grįžo Lietuvai. Pirmasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas 1772 m. vaivadiją pagal Dviną padalijo į dvi dalis. Šiaurinė atiteko Rusijai, pietinė iki Antrojo padalijimo liko Abiejų Tautų Respublikai.

Administracinis suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Polocko vaivadija dėl nedidelio gyventojų skaičiaus į pavietus padalyta nebuvo. Vėliau buvo suskirstyta į 3 seniūnijas:

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Polocko vaivadiją Abiejų Tautų Respublikos senate atstovavo Polocko vaivada ir Polocko kaštelionas. Krašto seimelis, posėdžiaudavęs Polocke, rinkdavo du atstovus į Abiejų Tautų Respublikos Seimą ir du deputatus į Lietuvos Tribunolą. Nuo 1773 m. seimeliai rinkdavosi Ušačuose.

Visuotinis bajorų šaukimas į karo tarnybą vyko Polocke.

Vaivada[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Polocko vaivada.

Pirmasis Polocko vaivada buvo Stanislovas Hlebavičius.

Polocko vaivadą skirdavo karalius, jis pareigas paprastai eidavo iki gyvos galvos. Vaivada buvo aukščiausias valstybinės valdžios pareigūnas vaivadijoje, vaivadijos bajorų vadas ir vaivadijos bajorų pašauktinių kariuomenės vadas. Jo kompetencijai buvo priskirti administracijos, karo ir teismo reikalai. Jis taip pat rūpinosi vaivadijos miestų, apsauga ir tvarka, prižiūrėjo jų matus, saikus ir kainas.

Vaivada buvo LDK Ponų tarybos narys, o nuo 1569 m. Abiejų Tautų Respublikos senato nuolatinis narys. Senate Polocko vaivada turėjo dvidešimt pirmą pagal rangą pasauliečių poziciją.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Połockie województwo. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, T. VIII (Perepiatycha — Pożajście). Warszawa, 1887, 720 psl. (lenk.)