Pereiti prie turinio

Mazovijos vaivadija (1793)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mazovijos vaivadija (1793)
lenk. Województwo mazowieckie

1793 – 1795
 

Valstybė Abiejų Tautų Respublikos vėliava Abiejų Tautų Respublika
Provincija Didžiosios Lenkijos provincija
Žemės 3
Apie dabartinę Lenkijos vaivadiją žr. Mazovijos vaivadija;
Apie 1513-1793 m. egzistavusią vaivadiją žr. Mazovijos vaivadija (ATR).

Mazovijos vaivadija (lenk. Województwo mazowieckie) buvo trumpalaikis Abiejų Tautų Respublikos, Didžiosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas, egzistavęs nuo 1793 m. iki 1795 m. dabartinės Lenkijos šiaurės rytuose. Vaivadija šiaurėje ribojosi su Prūsijos karalyste, rytuose su Palenkės vaivadija, pietvakariuose su Varšuvos vaivadija, šiaurės vakaruose su Cechanuvo vaivadija.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadija buvo įkurta 1793 m. lapkričio 23 d. Gardino seimo nutarimu iš dalies buvusios Mazovijos vaivadijos žemių. Lenkijos Karalystės Seime vaivadija turėjo savo atstovus: vaivadą ir kaštelioną bei šešis atstovus renkamus ketveriems metams (po du iš visų trijų apskričių). Po III Abiejų Tautų Respublikos padalijimo vaivadijos žemės atiteko Prūsijos karalystės, Naujosios Rytų Prūsijos Balstogės departamentui ir Plocko departamentui.

Suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadiją sudarė trys žemės:

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Volumina Legum, T.X. Konstytucje Sejmu Grodzieńskiego z 1793 r / Wydał Z. Kaczmarczyk przy współudziale J. Matuszewskiego, M. Sczanieckiego i J. Wąsickiego. – Poznań, 1952.