Podolės vaivadija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Podolės vaivadija
lenk. Województwo podolskie
ukr. Подільське воєводство
lot. Palatinatus Podoliae

1434 – 1793
Vaivadija ATR žemėlapyje 1569-1793 m. (raudona)
Valstybė Abiejų Tautų Respublikos vėliava Abiejų Tautų Respublika
Provincija Mažosios Lenkijos provincija
Administracinis centras Podolės Kamenecas
Pavietai 3
Vaivada Podolės vaivada
Plotas 17 770 km²

Podolės vaivadija (lenk. Województwo podolskie) – 14341793 m. – Lenkijos karalystės karūnos Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Podolės Kamenecas. Vaivadijos teritorija šiuo metu padalinta tarp dabartinės Ukrainos Chmelnickio, Černivcių ir Vinycios sričių. Podolės vaivadija apėmė tik pusę istorinės Podolės regiono (kita pusė priklausė Braclavo vaivadijai), todėl ji dar vadinama Vakarų Podolės vaivadija.

Vaivadija šiaurėje ribojosi su Voluinės vaivadija, vakaruose su Rusios vaivadija, rytuose su Braclavo vaivadija, pietuose su Modovos kunigaikštyste. ATR senate vaivadija turėjo du Senato pareigūnus: vaivadą ir kaštelioną.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Podolės vaivadija buvo sukurta 1434 m. iš čia egzistavusios Podolės kunigaikštystės, kuri savo ruožtu suformuota 1363 m., kuomet LDK prisijungė Podolės regioną. 1430 m. kunigaikštystę po karo su Švitrigaila prisijungė Lenkijos karalystė, kuri po trejų metų įvykdė administracinę reformą ir ją pavertė vaivadija. Kadangi LDK neatsisakė savo teisių į vaivadijos teritorijas, jos priklausomybė Lenkijai dar kartą buvo patvirtinta 1569 m. Liublino sutartimi. Ji priskirta administruoti Mažosios Lenkijos provincijai.

XVI a. vaivadijoje buvo 37 miestai, 1578 m. 650 kaimai. Vėliau kaimų skaičius mažėjo dėl nuolatinių krymo totorių antpuolių. 1672–1699 m. Podolę buvo užėmusi Osmanų imperija, kuri čia sukūrė Podolės ejaletą, labiausiai į šiaurę nutolusį savo imperijos administracinį vienetą. Tik 1699 m. Lenkijai pavyko susigrąžinti žemes ir atkurti vaivadiją.

Po Antrojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo Podolė atiteko Rusijos imperijai, kuri čia sukūrė Podolės guberniją.

Pavietai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaivadiją sudarė trys pavietai

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]